Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Pani Nutka zaprasza w świat muzyki. Niezwykłe koncerty w Starym Sączu
W Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu odbył się pierwszy rodzinny koncert gordonowski. Muzyczna uczta przygotowana przez panią Magdalenę Makowską („Pani Nutka”) i oparta na teorii uczenia się muzyki Edwarda Eliasa Gordona skierowana była do rodzin z dziećmi. To niezwykłe wydarzenie podczas którego muzycy grają i śpiewają na żywo, angażując widzów do wspólnego muzykowania, klaskania, śpiewania, wokalizowania.
Poprosiliśmy panią Magdalenę aby opowiedziała nam czym jest koncert gordonowski i czym różni się od standardowego wydarzenia muzycznego. Posłuchajcie, bo warto. ……
Aby przedstawić czym jest koncert gordonowski, trzeba krótko wyjaśnić na czym w ogólne polegają te całe GORDONKI…
Gordonki, potocznie nazywając, to metoda umuzykalniania niemowląt i małych dzieci stworzona przez prof. Edwina Eliasa Gordona-amerykańskiego pedagoga, kompozytora i instrumentalisty jazzowego według której, mówiąc najprościej, posługujemy się śpiewankami i rytmiczankami wykonywanymi poprzez głos, w celu kształtowania poczucia pulsu, rytmu oraz tonalności. Śpiewanki i rytmiczanki wykonywane są w ścisłej relacji z ruchem i tańcem. Na zajęciach posługujemy się wieloma rekwizytami pomagającymi zobrazować muzykę oraz ruchem takim jak na przykład bujanie. Priorytetem na zajęciach jest improwizacja głosowo – ruchowa, oraz kształtowanie u dzieci koordynacji oddechu z ruchem, co stanowi trzon wczesnej edukacji muzycznej.Będąc z wykształcenia rytmiczką, stworzyłam dodatkowo własny profil zajęć w którym bezkolizyjnie łączę metodę Gordona z innymi metodami pracy!
W nutce zajęcia są tematyczne. Może to być żywioł, na przykład ogień. Wtedy komponuję specjalne śpiewanki, rytmiczanki, ale też tworzę zrytmizowane wierszyki, wspólnie z rodzicami i maluchami wykonujemy proste interpretacje ruchowe do utworów, muzykujemy na instrumentach lub wykonujemy masaże ,,do muzyki”. Często improwizuję na fortepianie malując specjalne, muzycznie barwne ,,pejzaże”. Lubię też tworzyć wizualizacje do muzyki wg. danego zagadnienia z wykorzystaniem rekwizytów. Ostatnio na zajęciach o ogniu wykorzystaliśmy czerwone chusty, tasiemki nitki i brokat w połączeniu z …wiatrakiem…spektakularny efekt do ,,Ognistego ptaka” Igora Straviskiego!
Dzięki temu wszystkiemu dodatkowo ucztujemy z muzyką wielopłaszczyznowo, można powiedzieć, multi-sensorycznie, co wspaniale stymulując rozwój ogólny dzieci. Według relacji mam(tatusiowie też się pojawiają), które regularnie nas odwiedzają i obserwują maluchy na co dzień efekty są naprawdę widoczne. Szybko rozwija się mowa, inteligencja w tym inteligencja społeczna. Po każdych zajęciach rodzice dostają materiały w formie nagrań do pracy w domu.
Jeśli chodzi o koncerty gordonowskie to wszystkie powyższe elementy przeplatane są muzyką wykonywaną na żywo, przez zawodowców, w warunkach stworzonych specjalnie dla maluszków. Instrumentaliści są blisko, można sobie swobodnie poleżeć na kocyku, poprzytulać się do mam, ruchowo poszaleć z tatą do muzyki lub pogłaskać wiolonczelęRepertuar też jest szczególnie ułożony dla najmłodszych. Muzyka z filmów, motywy z bajek, walczyki, muzyka z kręgów ludowych czy klasyczne standardy. Panuje swobodna i radosna atmosfera. Naprawdę warto do nas dołączyć. Mamy wspaniały zespół.
Jeszcze w te wakacje planujemy koncert na świeżym powietrzu połączony z mini piknikiem rodzinnym!
Nasze motto:
Gdzie skarb Twój tam również i serce Twoje. Tym skarbem dla nas jest MUZYKA i nieskończenie szerokie inspiracje z niej płynące, z którymi dzielimy się z innymi.
Świat wokół nas ostatnio bardzo „poszarzał” dlatego mamy nadzieję, że nasze spotkania będą iskierką radości i wiary w nieprzemijające dobro i piękno oraz okazją do aktywnego bycia razem z innymi @ Z Nutką Radości
Ze stolicy Małopolski można już dojechać do Warszawy w rekordowym czasie 2,5 godziny
Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
Bezpieczna podróż samochodem w okresie świąteczno-noworocznym
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm