Kultura
Paulina Wilk na Bonawenturze
Kolejnym gościem tegorocznej V Edycji Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura w Starym Sączu będzie pisarka i publicystka -Paulina Wilk.
Jej pierwsza książka „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” (Carta Blanca, 2011) o której będzie opowiadać podczas prelekcji, została uznana za jeden z najważniejszych debiutów reporterskich ostatnich lat. Opowieść napisana po blisko dekadzie podróży do Indii łączy elementy reportażu i eseju, jest analizą indyjskiego społeczeństwa.
Książka otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Angelus, Nagrody National Geographic Traveller i in. Autorka odebrała nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera za najlepszą książkę podróżniczą 2011 roku.
Paulina Wilk jest też autorką książek dla dzieci. Od 2012 roku ukazuje się seria opowieści o rezolutnym misiu, który uciekł ze sklepu, by lepiej poznać siebie i świat. „Przygody misia Kazimierza” (2012), „Lato misia Kazimierza” (2013) oraz „Podróże misia Kazimierza” (2014) ukazały się nakładem Wilk&Król Oficyna Wydawnicza, współtworzonego przez autorkę. Książki zostały znakomicie przyjęte przez krytyków literatury dziecięcej i małych czytelników.
Paulina Wilk od roku 2000 publikuje teksty prasowe. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką” i magazynem reporterów „Kontynenty”, a także TVP Kultura i Polskim Radiem. Od 2003 do 2011 roku pracowała w dziale kultury „Rzeczpospolitej”.
Jest współzałożycielką Fundacji „Kultura nie boli” działającej na rzecz edukacji kulturalnej i promocji literatury, a także współorganizatorką Big Book Festival – międzynarodowego festiwalu książki, który od 2013 r. odbywa się w Warszawie.
Na oficjalnej stronie paulinawilk.pl możemy przeczytać więcej o książce „Lalki w ogniu”:
„W Indiach nad głowami głodujących przelatują odrzutowce. Wokół ekskluzywnych apartamentów bezdomni gotują na żywym ogniu. Za baśniowymi weselami stoi biznes matrymonialny, a mityczne bóstwa są zakładnikami religijnych korporacji. Nawet najbogatsi walczą z brudem, ciasnotą, korupcją, brakiem wody i prądu, a wśród społecznych i rytualnych tabu poruszają się jak po polu minowym.
Indie są najludniejszą demokracją świata, wielkim zapleczem siły roboczej, centrum usług komputerowych i stolicą duchowej turystyki. Z kraju żebraków i trędowatych zmieniły się w symbol azjatyckiego boomu. Indyjski tygrys zdumiewa gospodarczym potencjałem i uwodzi egzotycznym urokiem. Paulina Wilk, autorka reportaży publikowanych w„Rzeczpospolitej”, prowadzi na zaplecze tego sukcesu. W tekstach napisanych po wielu podróżach do Indii, pokazuje ludzi zajętych przetrwaniem i zmagających się z rygorami tradycji. Zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc. Wyjaśnia, jak załatwia się sprawy najbardziej przyziemne i najintymniejsze. Gdzie myją się miliony ludzi, którzy nie mają łazienek? Jak pójść na randkę w kraju, w którym za przedmałżeńską miłość grozi śmierć? Czym nakarmić gości, by nie wywołać wojny religijnej?
„Lalki w ogniu” to portret społeczeństwa wciąż podzielonego na panów i służących, rządzonego przez skrywane namiętności i tysiącletnie przesądy. Obraz kraju, w którym politycy są posłuszni astrologom, geniusze chodzą bez butów, a dziewczynki znikają bez wieści. Kto tam zajrzy, zobaczy wszystko. Więcej, niż by chciał.
„Lalki w ogniu” są zbiorem zeseizowanych reportaży. Książka powstała w Kalkucie na przełomie 2010 i 2011 roku”
fot. archiwum Paulina Wilk/ ryms.pl
źródło: paulinawilk.pl
Nie PRZEGAP konkursu! Druga Szansa na Darmowe Bilety na Sącz Jazz Festival
Zaginął 36-letni Daniel Ziaja z Barnowca
Kierowca po narkotykach miał w samochodzie mefedron i marihuanę
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm