Spacerownik, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Premier Szydło, Kaczyński, Zięba i Lasek. Zasłużeni dla Ziemi Sądeckiej

Opublikowano: 17 czerwca, 2016 o 6:05 pm   /   przez   /   komentarze (4)

Dzisiaj kolejne osoby dołączyły do grona Zasłużonych dla Ziemi Sądeckiej. Podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego honorowe odznaki wręczyli im: Zygmunt Paruch – przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego oraz Marek Pławiak – starosta nowosądecki, a wiceprzewodniczący Rady Jan Gomółka i Józef Świgut przybliżali sylwetki Zasłużonych.

Gratuluję wszystkim wyróżnionym – mówił przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch. – Swoją działalnością społeczną dajecie wspaniały przykład i zachęcacie kolejne pokolenia do podejmowania trudu niesienia bezinteresownej pomocy i dbania o Małą Ojczyznę.

To dla nas zaszczyt – mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak podczas uroczystej sesji. – Cieszę się, że tacy ludzie działają na Sądecczyźnie, sprawiając, że rozkwita i rozwija się. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

W uroczystej sesji wzięli udział m.in. osoby, które otrzymały medal honorowy „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej”, starosta partnerskiego Powiatu Unna – Michael Makiolla wraz z małżonką Gabriele, senator Stanisław Kogut, posłowie: Barbara Bartuś, Jan Duda oraz radni wojewódzcy: Stanisław Pasoń i Witold Kozłowski. Nie zabrakło komendanta miejskiego Policji w Nowym Sączu mł. insp. Jarosława Tokarczyka i radnych powiatowych. Podczas uroczystości wystąpił chór Scherzo działający przy I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu oraz Zespół Regionalny „Muszyniacy”.

Rada Powiatu Nowosądeckiego przyznaje Odznakę honorową „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” od 2003 roku. Do chwili obecnej odznakę tę otrzymało ponad 200 osób. Odznaka honorowa „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” nadawana jest osobom, które swą działalnością zawodową i społeczną przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju oraz promocji Powiatu Nowosądeckiego, albo poprzez swoje osiągnięcia zasługują na szczególne uznanie.

Odznakę honorową „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” otrzymali:

Beata Szydło  – wybitny polityk, dla którego najważniejszą sprawą jest dobro i poszanowanie wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Pochodzi z Przecieszyna – miejscowości położonej w gminie Brzeszcze w Zachodniej Małopolsce. Politycznie związana jest z partią Prawa i Sprawiedliwością, w szeregi której wstąpiła w 2005 roku. Z ramienia tego stronnictwa zdobywała mandaty poselskie kolejno na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W 2010 roku została wiceprezesem partii, a w 2014 jego skarbnikiem. Po ogromnym sukcesie politycznym partii w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, Beata Szydło (16 listopada 2015 roku) została powołana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na stanowisko Prezesa Rady Ministrów.  Rządy Premier Beaty Szydło, dla wszystkich Polaków – w tym także dla sądeczan – stanowią szereg zmian na lepsze. Szacunek dla godności człowieka to priorytetowy kierunek działań Pani Premier. Wyrazem tego było ogromne poparcie jakiego udzieliła dla przywrócenia w Nowym Sączu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Medal został przyznany za „za szacunek dla potrzeb i godności mieszkańców naszego regionu – godności traktowanej jako nadrzędną wartość i priorytetowy kierunek rządu Rzeczypospolitej Polskiej”.

Jarosław Kaczyński – jeden z najbardziej zasłużonych polityków Rzeczypospolitej Polskiej. Senator I kadencji oraz poseł na Sejm I, III, IV, V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2006-2007 pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów. W dobie komunizmu był działaczem opozycyjnym związanym z NSZZ „Solidarność”, Komitetem Obrony Robotników i Komitetem Helsińskim, a także członkiem redakcji pisma „Głos”. W wolnej Polsce prezes i założyciel Porozumienia Centrum, a następnie współtwórca Prawa i Sprawiedliwości – partii zajmujących czołowe miejsce na polskiej scenie politycznej. Jarosław Kaczyński jest motorem i inicjatorem zmian, który doprowadził do sukcesu i przemian, jakie zaszły na polskiej scenie politycznej. Postrzegany jest jako gwarant uczciwości i przywracania państwa obywatelom. Pełniąc funkcję lidera obozu rządzącego współuczestniczy we wszystkich ważnych decyzjach stanowiących o przyszłości  całego kraju, w tym także Ziemi Sądeckiej. Dla sądeczan ważne jest, że pod rządami Prawa i Sprawiedliwości do Nowego Sącza  powraca  Karpacki Oddziału Straży Granicznej. Medal został przyznany za „za szacunek dla potrzeb i godności mieszkańców naszego regionu – godności traktowanej jako nadrzędną wartość i priorytetowy kierunek Władz Rzeczypospolitej Polskiej”.

Krystyna Durlak – od 38 lat aktywnie uczestniczy w pracach Regionalnego Zespołu Dolina Popradu w Piwnicznej-Zdroju. Posiada dużą wiedzę w zakresie technik krawiectwa regionalnego, od ponad 25 lat sprawuje  pieczę nad zespołową garderobą, kontynuując tradycje krawców. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu powierzyło jej szycie strojów czarnych górali dla celów muzealnych. Jest niezastąpiona w dziedzinie tradycyjnej scenografii, tworzenia wystroju wiejskiej chałupy w regionie górali nadpopradzkich, zdobienia obrazów kwiatami z bibuły, a także zdobnictwa i plastyki obrzędowej górali nadpopradzkich. Pani Krystyna  dwukrotnie zdobyła laury jako wiodąca tancerka w Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Medal został przyznany za „za aktywną działalność społeczną oraz propagowanie twórczości ludowej i dziedzictwa regionalnego Sądecczyzny”.

Józef Kalisz – był długoletnim dyrygentem Orkiestry Dętej Towarzystwa Miłośników Muzyki w Mystkowie. Zdobył z nią najwyższe trofea w historii zespołu podczas konkursów i przeglądów, m.in.:  1988 r. – I miejsce na przeglądzie „Echo Trombity” w Nowym Sączu (w 1992 r. także podium), 2003-2009 r. – co roku III miejsce na Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”, 2010 r. – nagroda Grand Prix na Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”, 2014 r. – ponownie nagroda  Grand Prix. Od czasu powstania (1981 r.) Zespołu Regionalnego „Mszalniczanie”, jest także jego członkiem. Medal został przyznany za „za wieloletnią działalność artystyczną, umiłowanie folkloru oraz zaangażowanie w propagowanie kultury ludowej regionu w Polsce i na świecie”.

Wojciech Lasek – jest współzałożycielem Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”. Realizuje cele angażując i włączając osoby niepełnosprawne w życie kulturalne i sportowe lokalnej społeczności. Jest człowiekiem aktywnym, współpracuje z różnymi instytucjami z Powiatu Nowosądeckiego w celu promowania swoich podopiecznych. Jego największą pasją jest działalność artystyczna. W prowadzonym przez Stowarzyszenie „Gniazdo” Środowiskowym Domu Samopomocy stworzył kabaret „Gumowe ucho”, dla którego pisze teksty i wraz z terapeutką reżyseruje przedstawienia. Z jego inicjatywy powstała „Galeria pod Gniazdem” w sieni zabytkowego budynku przy starosądeckim Rynku oraz mała estrada w podwórku, gdzie odbywają się imprezy i spotkania integracyjne. Medal został przyznany za „za serce i oddanie włożone w pracę na rzecz rozwoju kulturalnego i integracyjnego niepełnosprawnych mieszkańców Sądecczyzny”.

Marek Zięba – od 1974 do 1998 r. członek kapeli w regionalnym zespole „Podegrodzie”. Od 1978 roku jest członkiem kapeli regionalnego zespołu „Dolina Dunajca”, a od 2012 r. pełni funkcję prezesa Starosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników kultury i tradycji „Malowana Skrzynia”. Medal został przyznany za „za upamiętnianie, kultywowanie i promowanie tradycji ludowej Sądecczyzny”.

Prof. Stanisław Majewski – ukończył studia stomatologiczne na Akademii Medycznej w 1966 r. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego i równocześnie pierwszym profesorem nauk medycznych w dziedzinie stomatologii UJ.  Od 1981 r. pełni funkcję kierownika Katedry i Zakładu Protetyki Stomatologicznej, a do 2007 r. był także dyrektorem Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej. Odbył staże w najlepszych zagranicznych ośrodkach, m.in. w Stony Brook  i Bostonie (Uniwersytety Tufts i Harvard, USA). W swojej długoletniej karierze stał się autorem ponad 400 publikacji naukowych w czasopismach medycznych. Jest współzałożycielem i honorowym prezydentem ogólnopolskiego stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej, Fundacji na Rzecz Rozwoju Protetyki Stomatologicznej w Polsce oraz czynnym członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. „Ojciec” przedsięwzięcia, dzięki któremu od 2000 r. wszystkie jednostki stomatologii uniwersyteckiej w Krakowie, funkcjonują jako Instytut Stomatologii Wydziału Lekarskiego UJ. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu  POLONIA RESTITUTA. Medal został przyznany za „za zasługi dla rozwoju polskiej stomatologii, za działalność dydaktyczną i społeczną”.

Adam Sobczyk – jest jednym z najbardziej zasłużonych działaczy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddziału „BESKID” w Nowym Sączu. W swojej działalności doskonale łączy funkcję prezesa Zarządu Oddziału (od 16 lat), przewodnika beskidzkiego i tatrzańskiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki PTTK „Karpaty” (funkcja społeczna) oraz przedsiębiorcy (jest wspólnikiem TERA s.c. w Nowym Sączu). Adam Sobczyk od lat aktywnie angażuje się w turystykę religijną prowadząc wycieczki w ramach Rajdu „Szlakami Świętej Kingi” oraz Rajdu Parafialnego Parafii Matki Bożej Niepokalanej. Był również współorganizatorem finału XXV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego, który odbył się w Nowym Sączu w 1997 roku oraz współorganizatorem Zlotu Laureatów XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”, który odbył się w Nowym Sączu w 2005 roku. Adam Sobczyk działa również aktywnie na rzecz rozwoju turystyki Ziemi Sądeckiej uczestnicząc w: Radzie Konsultacyjnej ds. Turystyki  przy Prezydencie Miasta Nowego Sącza i Staroście Nowosądeckim (od 2005 roku) oraz Komisji ds. weryfikacji Sądeckiej Marki Turystycznej (od 2005 roku członek Kapituły, od 2011 przewodniczący Komisji). Medal został przyznany za „za zaangażowanie i trud włożony w aktywną działalność społeczną promującą Ziemię Sądecką”.

Ks. Paweł Stabach – święcenia kapłańskie przyjął w 1986 r., a od 2010 r. jest proboszczem parafii w Muszynie. Pełni funkcję kapelana DPS w Muszynie i dekanalnego wizytatora nauki religii w dekanacie Krynica. Od początku swojej posługi dał się poznać jako osoba dbająca o życie lokalnej społeczności, wykraczające poza granice zwykłych obowiązków duszpasterza. Jest pomysłodawcą i inicjatorem budowy największych w kraju Ogrodów Biblijnych, stanowiących ogromną atrakcję turystyczną Sądecczyzny. Medal został przyznany za „serce na dłoni” oddane mieszkańcom Sądecczyzny, a także niestrudzoną pracę na rzecz lokalnej społeczności oraz promocję Ziemi Sądeckiej”.

Stanisław Wolak – od 1971 r. do chwili obecnej jest organistą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu oraz dyrygentem założonego w tym samym roku chóru mieszanego im. Jana Pawła II. Wielokrotnie występował wraz z chórem poza granicami kraju m.in.: we Włoszech, Holandii, Belgii, Austrii, Francji, Portugalii, Hiszpanii. Największym doświadczeniem dla całego chóru był: udział w liturgii mszy św. – Pasterce w Bazylice św. Piotra w Rzymie odprawianej przez Jana Pawła II, koncert w Auli Pawła VI podczas spotkania opłatkowego Ojca świętego z Polonią oraz śpiew w czasie mszy św. w Bazylice św. Marka w Wenecji. W 2007 r. z okazji 50-lecia pracy artystycznej został odznaczony przez Papieża Benedykta XVI orderem Pro Ecclesia et Pontifice – najwyższe odznaczenie Kościoła Katolickiego  osoby świeckiej, w dowód uznania dla postawy moralnej i zaangażowania w pracę na rzecz dobra wspólnego. Medal został przyznany za „za zaangażowanie w propagowanie kultury, umiłowanie muzyki i budzenie aktywności społecznej mieszkańców Sądecczyzny”.

Premier Beacie Szydło i prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, odznaki zostaną wręczone w najbliższym czasie.  


(olsz)
Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Komentarze (4)

  • 20 czerwca, 2016 o 6:52 am Obywatel

    Nie jest tak źle jak mówią o pisie bo wyprowadzanie z po też dostają odznaczenia

  • 20 czerwca, 2016 o 5:46 pm on

    Kpina

  • 21 czerwca, 2016 o 3:47 pm starosadeczanka

    A czym się zasłużyła Beata Szydło na ten honor

  • 9 lipca, 2016 o 5:01 am Bezstronny

    Zasłużeni ? hahahaha wazeliniarstwo nie zna umiaru . Tak samo zasłużeni jak Lech K. , który zasłużył by spoczywać na Wawelu . Kpina .!!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"