Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Przyznano Honorowe Odznaki Starego Sącza 2023. Zobacz zasłużonych!

Opublikowano: 25 lipca, 2023 o 8:01 am   /   przez   /   komentarze (0)

24 lipca 2023 roku podczas ostatniej uroczystej Sesji Rady Miejskiej po raz czwarty wręczono Honorowe Odznaki Starego Sącza – które mają służyć docenieniu tych osób, które zasłużyły się Miastu i Gminie.  –wspólny mianownik Wyróżnionych to miłość i pasja do Starego Sącza. Każdy zrobił coś szczególnego, ważnego i zostawił w Starym Sączu swoje serce -mówi burmistrz Jacek Lelek. 

Radni Starego Sącza, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej jednogłośnie przyznali Honorowe Odznaki Starego Sącza. Poniżej prezentujemy sylwetki zasłużonych oraz uzasadnienia jakie znalazły się w stosownej uchwale.

Wojciech Kulak
Prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Starym Sączu. W swojej karierze był również prezesem Banku Spółdzielczego w Nowym Sączu, wiceprezesem zarządu BUG S.A. – banku zrzeszającym banki spółdzielcze, przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i głównym księgowy w Oddziale Wojewódzkim Narodowego Banku Polskiego BP w Nowym Sączu. Wojciech Kulak doskonale zna od lat placówkę, którą kieruje i specyfikę bankowości spółdzielczej. W starosądeckim banku w latach 1983-1995 był zastępcą prezesa. Prezesem jest od 2003 roku. Wojciech Kulak przez ostatnie lata wprowadził jeden z najstarszych polskich banków w nową epokę zarówno jeśli chodzi o nowoczesną siedzibę zaprojektowaną z poszanowaniem zabytkowego charakteru centrum miasta, jak i szeroki wachlarz innowacyjnych usług bankowych. Nowa siedziba to nie tylko nowoczesna przestrzeń, ale bardzo dobre zaplecze kasowo -skarbcowe i zaplecze archiwalne. Bank Spółdzielczy w Starym Sączu jest silnym przedsiębiorcą – mocny finansowo i rozwijający się w trudnych czasach. To potwierdza dobrą strategię kierunków rozwoju. Działalność kierowanego przez Wojciecha Kulaka banku stanowi podstawę funkcjonowania wielu lokalnych podmiotów gospodarczych. Poza działalnością bankową Wojciech Kulak angażuje się w działalność społeczną. Wchodzi m.in. w skład rady stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Brama Beskidu i jest członkiem Towarzystwa Miłośników Starego Sącza.

Marta Mordarska
Od wielu lat związana z obszarem polityki społecznej. Pełniąc różne funkcje publiczne wspiera organizacje pozarządowe w ich statutowych działaniach na rzecz seniorów i osób niepełnosprawnych. Jest „dobrym opiekuńczym duchem” starosądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Fundacji Rozwoju Sądecczyzny, Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” i wielu innych organizacji społecznych. Pracuje nad poprawą sytuacji osób niepełnosprawnych, ich aktywizacją i integracją środowiskową. Wspiera podejmowane przez samorząd województwa, działania na rzecz wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami. Zabiega ponadto o wsparcie finansowe dla sądeckich samorządów w tym Gminy Stary Sącz. Zrealizowała wiele programów dedykowanych młodzieży, rodzinom, seniorom, osobom niepełnosprawnym, na które pozyskiwała zewnętrzne środki finansowe z budżetów: wojewódzkiego i centralnego. Tę pracę na rzecz różnych grup kontynuuje z sukcesami do dzisiaj.


Antoni Piętka -odznaka pośmiertna odebrana przez małżonkę sp. Antoniego.
W szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Sączu wstąpił w 1973 roku. Przez ponad pół wieku strażackiej działalności pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji. W zarządzie oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Nowym Sączu kilka kadencji pełnił funkcję wiceprezesa. Antoni Piętka dowodził między innymi działaniami usuwania skutków powodzi na terenie miasta i gminy Stary Sącz. Brał też udział w akcji usuwania skutków trąby powietrznej w Starym Sączu w 2014 roku. Był inicjatorem wielu remontów i modernizacji remiz OSP w Gminie Stary Sącz. To właśnie dzięki jego staraniom wiele ochotniczych jednostek otrzymało nowoczesne samochody, sprzęt pożarniczy i umundurowanie. Zawsze pogodny i uśmiechnięty, służący fachową radą potrafił zjednać i zmobilizować druhów strażaków do różnych akcji społecznych oraz do pracy z młodzieżą. Aktywnie współpracował z władzami samorządowymi. Był wzorem strażaka i lokalnego działacza.


Julian Nowobilski
Niezwykle zaangażowany w życie lokalne i pracę społeczną przy transporcie materiałów do odbudowy dróg i mostów w latach 1965-1976 na terenie powiatu, w tym gminy Stary Sącz. Był szczególne aktywny podczas usuwania skutków powodzi. Świadczył nieodpłatne usługi transportowe przy budowie i remontach kościołów, budowie domu zakonnego Sióstr Służebniczek w Starym Sączu, remontu kościoła pw. Św. Elżbiety. Ponadto pracował społecznie w komitecie telefonizacji i przy budowie kanalizacji na ul. Węgierskiej.


Anna Mazur
Całe swoje życie zawodowe związała z Zespołem Szkół przy ul. Daszyńskiego 15 w Starym Sączu. Wybitna pedagog i wychowawczyni wielu pokoleń młodzieży. Przepracowała w zawodzie 37 lat ucząc najpierw przedmiotów zawodowych ekonomicznych, a następnie języka angielskiego. Była pedagogiem wyróżniającym w zakresie prowadzonej współpracy międzynarodowej. Zorganizowała wizytę wykładowców i studentów z Quincy University z USA w Starym Sączu, współorganizowała międzynarodową współpracę ze szkołą mieście w Parma w stanie Ohio przez 20 lat. Współorganizowała też wieloletnią wymianę zagraniczną ze szkołami w Danii i na Węgrzech, współorganizowała wyjazdy studyjne do siedziby Parlament Europejskiego w Brukseli. Organizowała różne konkursy językowe, z których najbardziej znany jest Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Umiejętnie mobilizowała uczniów do rozwoju zainteresowań i dbała o ich progres. Zachęcała uczniów do uczestnictwa w konkursach językowych zapewniając im solidne przygotowanie, by godnie reprezentowali szkołę i czuli satysfakcję ze swoich osiągnięć.


Franciszek Gąsiorowski
15 grudnia podczas pacyfikacji kopalni „Manifest Lipcowy” oddział ZOMO oddał strzały w kierunku strajkujących w związku z wprowadzenie stanu wojennego górników. Franciszek Gąsiorowski został poważnie ranny. Kopalnia była pierwszym zakładem przemysłowym, w którym do strajkujących górników funkcjonariusze ZOMO użyli broni palnej. 15 grudnia 1981 roku przeciwko górnikom stanęło 1700 milicjantów, funkcjonariuszy ZOMO i SB, żołnierzy, a także czołgi i wozy bojowe. Franciszek Gąsiorowski był wielokrotnie nagradzany:
• w 1993 r. Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski,
• w 2001 r. Złotym Medalem Solidarności regiony Śląsko-Dąbrowskiego,
• w 2005 r. odznaką Zasłużony Działacz „Solidarności” ,
• w 2016 r. odznaką Honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, Krzyżem Wolności i Solidarności, otrzymał również medal „Pamięć Jastrzębska”. Od 2016 roku posiada status kombatanta, został odznaczony także przez Prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Maria Węgrzyn
Maria Węgrzyn nieprzerwanie od 1993 r. jest sołtyską Myślca. Była radną Rady Miejskiej w Starym Sączu dwóch kadencji, w latach 2010-2014 i 2014-2018. To prawdziwa liderka lokalnej społeczności, zaangażowana w rozwój Myślca i całej Gminy Stary Sącz. Jako radna współdecydowała o ważnych decyzjach dotyczących m.in. projektu rozbudowy kanalizacji w mieście i gminie, utworzenia Strefy Aktywności Gospodarczej, zachowania dziedzictwa kulturowego Starego Sącza, czy budowy atrakcji turystycznych. Jest pomysłodawczynią wielu inicjatyw, wiceprezeską i współzałożycielką Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Myślec „Szansa”. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt działania na rzecz zachowania i promocji dziedzictwa kulinarnego Sądecczyzny. Zawsze jest bardzo mocno zaangażowana w sztandarowe starosądeckie imprezy: Lachowską Michę i Starosądecki Jarmark Rzemiosła, a jej receptury lokalnych potraw wzbogacają karty kucharskich książek. Zawsze występuje ponad podziałami, czego najlepszym dowodem jest to, że od 30 lat potrafi zaangażować mieszkańców w sprawy najważniejsze dla sołectwa i Gminy Stary Sącz.

Władysław Gucwa
Od wielu lat zaangażowany w prace na rzecz rozwoju Przysietnicy. W latach dziewięćdziesiątych pełnił funkcję skarbnika w Społecznym Komitecie Budowy Gazociągu w Przysietnicy, sumiennie współpracował z mieszkańcami w uzyskiwaniu od poszczególnych właścicieli pisemnych zgód pod gazociąg przez ich posesję, przyjmował od nich także za pokwitowaniem pieniądze na budowę gazociągu, które wpłacał na konto budowy gazociągu do Banku Spółdzielczego w Starym Sączu. W następnych latach również pełnił funkcję skarbnika w Społecznym Komitecie Telefonizacji, w którym wykonywał podobne prace, także bezinteresownie. Był bardzo aktywny jeśli chodzi o dzieło budowy kościoła parafialnego, działając wówczas w Radzie Ekonomicznej. Współpracował z samorządem wiejskim, był członkiem Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Przysietnicy. Po przejściu na emeryturę w 2023 roku prowadzi z młodzieżą Szkoły Podstawowej w Przysietnicy cotygodniowe popołudniowe zajęcia gry w szachy w bibliotece, organizator turniejów szachowych. Zawsze popiera inicjatywy dla budowy wspólnego dobra Przysietnicy.

Robert Mysior
Nauczyciel i trener piłkarski. Jeden z prekursorów profesjonalnego podejścia do szkolenia dzieci na Sądecczyźnie. Współzałożyciel i długoletni wiceprezes UKS Sokoliki, powołanego do życia w 2012 roku jako stowarzyszenie. Szczególna zasługa Roberta Mysiora to organizacja sportu dziecięcego w Starym Sączu. Opiekował się różnymi kategoriami wiekowymi młodych piłkarzy, wziął z nimi udział w kilkudziesięciu turniejach i zawodach. Dzięki fachowemu podejściu zjednał sobie sympatię wychowanków, a szkółka cieszy się wielką popularnością. Nieustanie dąży do coraz większej profesjonalizacji szkółki piłkarskiej, która współtworzył. Corocznie na zajęcia w UKS Sokoliki uczęszcza około 100 dzieci, a w roku pierwszego małego jubileuszu, w roku 2022, na zajęcia w szkółce uczęszczało 140 dzieci. UKS Sokoliki mocno postawił na wyciągnięcie dzieci z domów, sprzed komputerów i zaproponował z sukcesem alternatywny sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Robert Mysior od lat związany jest z Międzynarodowym Turniejem Sokolika w kategorii dziesięciolatków, który między innymi dzięki jego zaangażowaniu i pracy z małego lokalnego turnieju stał się dzisiaj turniejem rangi europejskiej.

Janina Bawełkiewicz
Jest z wykształcenia historykiem i emerytowaną nauczycielką, sołtyską Mostek. Była Radną Rady Miejskiej w Starym Sączu VII kadencji w latach 2014 – 2018. Współtwórczyni i prezes Stowarzyszenia „Mostki Razem działającego od 2016 r. Stowarzyszenie podejmuje wiele inicjatyw na rzecz rozwoju, integracji i aktywizacji międzypokoleniowej środowiska lokalnego. Janina Bawełkiewicz inicjuje, wspiera i podejmuje wraz z władzami stowarzyszenia działania społeczne i edukacyjne na rzecz rozwoju, kultury, sportu, turystyki i rekreacji. Jest autorką bardzo udanej i przychylnie przyjętej przez czytelników i zawodowych historyków publikacji o historii Mostek. Publikacja przedstawia usystematyzowane dzieje miejscowości Mostki od początków osadnictwa na tym terenie, aż po czasy współczesne. Popularyzuje historię wsi poprzez prezentację ciekawych postaci i opisanie wybranych dziedzin życia. Niewątpliwym atutem książki jest bardzo bogaty materiał zdjęciowy, wiele z informacji i zdjęć jest publikowanych po raz pierwszy, do tej pory były dostępne jedynie w prywatnych zbiorach. To niezwykle ważny wkład w budowanie małej ojczyzny poprzez sięganie do naszych korzeni.

ks. dr Ryszard Banach
Kapłan diecezji tarnowskiej, doktor teologii, historyk specjalizujący się w historii Kościoła Tarnowskiego, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie. Święceń kapłańskich udzielił mu bp Jerzy Ablewicz. Magisterium i licencjat w historii Kościoła uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1975 roku uzyskał doktorat z nauk teologicznych w zakresie historii. W roku 1986 został kapelanem sióstr Klarysek i rektorem kościoła pw. Św. Trójcy. Spędził w Starym Sączu dwa lata. W 1988 r. został dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie. Niezwykle gorliwy czciciel i propagator świętej Kingi. W latach 1993 – 1994 był członkiem Komisji Historycznej w procesie kanonizacyjnym św. Kingi i wniósł istotny wpływ w jej prace. Owoc działania tej komisji to dokumentacja, zawierająca ponad 600 stron maszynopisu formatu A4. Jest autorem najważniejszych opracowań dotyczących patronki Starego Sącza, nieustannym popularyzatorem jej życia i dzieła.

Pozostałe odznaki, w związku z nieobecnością odznaczonych zostaną wręczone w innym terminie.
ks. Tomasz Starzec
Od 2016 r. katecheta w Parafii pw. Św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu. Młody, dynamiczny duszpasterz, który zjednał sobie młodzież i wiernych parafii aktywnym stylem życia i inicjacją licznych projektów charytatywnych, edukacyjnych i społecznych. Opiekun lektorów, strażak ochotnik, niezwykle aktywny asystent opiekuna Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Sączu. Za działalność na rzecz OSP odznaczony Srebrnym Jabłkiem Sądeckim przez starostę nowosądeckiego. Miłośnik szachów i popularyzator królewskiej gry w Starym Sączu, twórca i działacz klubu szachowego Szach Mat, organizator licznych turniejów szachowych: Międzynarodowych Memoriałów im. Mieczysława Guca, Szachowych Mistrzostw Gminy Stary Sącz i Otwartych Turniejów Szachowych o Puchar Burmistrza Starego Sącza, w których startują setki osób, głównie dzieci i młodzieży. Popularyzator kolarstwa i innych form aktywnego spędzania czasu wolnego. Organizator licznych wyjazdów oraz letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z naszej gminy. Jego działanie i obecność zostawia trwały ślad w Starym Sączu.

Stanisław Gizicki
Społecznik i samorządowiec. Radny I i II kadencji Miasta i Gminy Stary Sącz. Współtwórca zreformowanego samorządu terytorialnego w Starym Sączu. Podczas I kadencji członek wąskiego Zarządu Miasta i Gminy Stary Sącz oraz kilku komisji, w tym: budżetowej i przetargowej. Podczas pracy samorządowej był inicjatorem współpracy Starego Sącza z zespołem naukowców pod kierownictwem prof. Benicjusza Głębockiego związanej z projektami wielowymiarowej rewitalizacji gminy. Przygotowano wówczas także mapy gminy oparte o zdjęcia lotnicze. Stanisław Gizicki rozpoczął współpracę Starego Sącza z grupą nauczycieli języka angielskiego z USA, która trwa do dzisiaj. Uczestnik oficjalnych i roboczych delegacji ze strony Starego Sącza związanych z nawiązaniem współpracy lub wykorzystaniem innowacji w samorządzie terytorialnym. Pomysłodawca i koordynator wielu projektów społecznych w Barcicach i innych miejscowościach gminy. Dotyczyły one m.in. zmiany warunków zabudowy, wykonania przyłącza gazowego, linii telefonicznej i oświetlenia w przysiółku Barcice-Podsapieniec (obecnie ul. Kamienna). Współautor koncepcji wprowadzenia nazw ulic w Barcicach z początku lat 90-tych.

Janina Kowalczyk
27 lat pracowała jako nauczycielka. Pełniła funkcję dyrektora i wicedyrektora Szkoły Podstawowej im. Franciszka Świebockiego w Barcicach. Uczyła historii oraz wpajała swoim uczniom miłość do „Małej Ojczyzny” – Barcic. Interesowała się historią i kulturą regionu, czego efektem była wydana w 1999 roku książka pt. „Barcice na sądeckiej ziemi”. W oparciu o różne źródła historyczne przygotowała bogato ilustrowaną historię miejscowości. Za jej kadencji w szkole przez wiele lat działał chór szkolny, a następnie w 2003 roku w szkole powstał Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Barcicoki”. Był on odpowiedzią na potrzeby środowiska, które szanowało i nadal szanuje tradycję, jak również utożsamia się z kulturą regionu sadeckiego. Pani Janina Kowalczyk usilnie zabiegała o pozyskanie środków finansowych, w efekcie czego zespół zyskał oryginalne, regionalne stroje. Przez wiele lat zespół uatrakcyjniał imprezy i uroczystości szkolne, promował szkołę w środowisku lokalnym. Janina Kowalczyk dbała o spuściznę kulturalną i historyczną miejscowości. Za jej staraniem powstała i przez wiele lat funkcjonowała w szkole Izba Regionalna, wtedy też powstały albumy pod wspólną nazwą „Ziemia Sądecka i jej zabytki”. Janina Kowalczyk wiedziała, jak ważna jest więź szkoły ze społeczeństwem, dlatego też była inicjatorką organizacji festynów rodzinnych pod nazwą „Żyj zdrowo”, w ramach których mieszkańcy wspólnie spędzali swój wolny czas. W 2004 roku Janina Kowalczyk inicjowała i podpisała historyczną umowę z nadgraniczną miejscowością Słowacji – Hniezdne. Janina Kowalczyk niestrudzenie pracuje na rzecz społeczności lokalnej.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"