Bez komentarza, Polityka, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Radni Starego Sącza wycofali uchwałę LGTB. „Za kilka euro zrobią wszystko”. Apelowali do sumień i odśpiewali Bogurodzicę
Radni ugrupowania GPW, którą dowodzi burmistrz Starego Sącza wycofali uchwałę, którą podjęli w 2019 roku dotyczącą powstrzymania ideologii gender i LGTB oraz obrony praw katolików. Mają większość w radzie, więc nie było z tym problemu. Uchwała z hukiem wróciła na wczorajsze obrady. Inicjatorem ponownego głosowania był przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Stawiarski, który -jak sam się tłumaczył -musiał odpowiedzieć na pytanie Prokuratury, więc po dwóch latach chciał się upewnić, czy ktoś nie zmienił zdania. Zmienili je radni GPW.
Przypomnijmy. W październiku 2019 roku radni Starego Sącza przyjęli rezolucję dotyczącą powstrzymania ideologii gender i LGTB, którą w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości złożył jego przewodniczący radny Robert Rams. Po dwóch latach wycofali się z tej uchwały. Wczoraj (30 listopada 2021) na wniosek przewodniczącego Rady Miejskiej i z pełnym poparciem radnych GPW uznali, że uchwała „przyniosła więcej szkody niż zysku” (wypowiedź radnej Ewy Zięby).
Najwięcej kontrowersji wzbudziło wprowadzenie tej uchwały do punktu obrad. Radni zarzucili przewodniczącemu Rady Miejskiej Andrzejowi Stawiarskiemu, że miał odpowiednio dużo czasu (blisko dwa tygodnie) aby wysłać stosowne dokumenty i poinformować radnych, że taka uchwała będzie procedowana. Radni PiS zaapelowali do sumień opozycji, żeby nie wprowadzać tej uchwały w porządek obrad. Radna Lidia Szewczyk (PiS) odśpiewała nawet Bogurodzicę.
Ostatecznie, decyzją radnych Gminnego Porozumienia Wyborczego ( Dziedzic Julia, Florek Władysław, Golonka Zofia, Gryźlak Grzegorz, Sobczak Jerzy, Stawiarski Andrzej, Szczepaniak Sławomir, Sznajder Magdalena, Tokarczyk Jan, Zięba Ewa i Zych Andrzej ) uchwała została wycofana. Po dwóch latach, radni GPW zmienili zdanie a opozycja twierdzi, że to nacisk z Brukseli i władza boi się, że nie otrzyma dofinansowań z unii.
–Chce Państwa zapytać jakie jest Państwa zdanie po dwóch latach – pytał Andrzej Stawiarski –czy nadal podtrzymujecie Państwo takie samo stanowisko jak dwa lata temu, muszę coś odpisać prokuraturze.
–Zawsze uważałem, że działaniami niektórych samorządowców rządzi hipokryzja -mówił radny Robert Rams –jak trzeba to stoją pierwsi przed ołtarzem, jeśli chodzi o pieniążki to zrobią wszystko żeby je dostać. Z naszego narodu próbuje się zrobić niewolników, którzy za kilka Euro potrafią zrobić wszystko.
Posłuchajcie dyskusji:
Posłuchaj radnego Grzegorza Skalskiego
Posłuchaj radnego Roberta Ramsa
Posłuchaj radnej Marii Marmuszewskiej
Posłuchajcie radnego Mariana Potońca
Posłuchaj radnej Lidii Szewczyk, która odśpiewała Bogurodzicę.
Posłuchaj radej Ewy Zięby z GPW, która przyznała, że po dwóch latach zmieniła zdanie, bo uchwała przyniosła więcej złego niż dobrego.
Posłuchaj radnego Świteckiego, który zapytał radną Ziębę o konkrety!
Dlaczego uchwała musi być procedowana po raz kolejny? Posłuchaj uzasadnienia przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Stawiarskiego.
Nie da się ukryć, że wniosek o uchylenie związany jest z kontrowersjami wokół uchwały przeciwko tzw. „ideologii LGBT”, podejmowanych przez część jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Obecnie uchwały takie obowiązują wciąż w 52 polskich samorządach.
Komisja Europejska podjęła zdecydowane działania zmierzające do wyciągnięcia konsekwencji prawnych przyjęcia uchwał, jako aktów dyskryminujących społeczność LGBTI we wspólnotach samorządowych. 13 sierpnia Komisja zawiadomiła zarząd województwa małopolskiego, że jeśli nie wycofa się z uchwały, może stracić środki z unijnego funduszu React-EU. W jego ramach regiony mają otrzymać pieniądze na odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19 – chodzi o 2,5 mld euro. Do tej pory cztery Wojewódzkie Sądy Administracyjne podzieliły argumentację Rzecznika i stwierdziły, że uchwały „przeciwko ideologii LGBT” naruszają prawo, w tym Konstytucję RP.
Ostatecznie radni (większością głosów Gminnego Porozumienia Wyborczego) odrzucili projekt uchwały, który przyjęli w 2019 roku.
Za uchyleniem uchwały głosowali radni: Dziedzic Julia, Florek Władysław, Golonka Zofia, Gryźlak Grzegorz, Sobczak Jerzy, Stawiarski Andrzej, Szczepaniak Sławomir, Sznajder Magdalena, Tokarczyk Jan, Zięba Ewa i Zych Andrzej.
Śp Maria Listkiewicz, Cesarczyka
MEN przekazuje materiały pomocnicze dla nauczycieli w kontaktach z osobami w kryzysie samobójczym
Paczka dla Małopolskiego kombatanta
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm