Kultura, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Rusza 40 Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Ogródek festiwalowy już otwarty!
Dzisiaj (11 lipca) o godzinie 19:30 w kościele św. Elżbiety w Starym Sączu rozpocznie się pierwszy ( w Polsce) koncert w ramach 40. Jubileuszowego Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Wcześniej, o godzinie 17:00 w ogródku festiwalowym Galerii pod Piątką odbędzie się spotkanie z wykonawcami. Sponsorem ogródka jest firma Park M, która zadbała o niezwykły klimat tego miejsca.
Od czterech lat kilka dni przed oficjalną inauguracją Starosądeckich Festiwali Muzyki Dawnej w przygranicznym obszarze Słowacji obywają się koncerty promujące najstarszy w Polsce festiwal z muzyką minionych epok.
– W tym roku prolog Festiwalu zawitał do Starej Lubowni – mówi Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu, które od wielu lat z powodzeniem realizuje tę prestiżową imprezę. – W niedzielę 8 lipca w kościele p.w. św. Mikołaja odbył się koncert zespołu Estravaganza, kier. przez Andrzeja Zawiszę, w całości poświęcony zapomnianemu kompozytorowi Szymonowi Ferdynandowi Lechleitnerowi, który na początku XVIII w. żył i tworzył m.in. w Starej Lubowli. Okazało się, że jego postać jest zupełnie nieznana na Słowacji, nawet w mieście, w którym spędził prawdopodobnie sporą cześć swojego życia. Tym bardziej podkreślić należy ciepłe przyjęcie zgotowane zaprezentowanej po niemal 300 latach zapomnienia i teraz na nowo odkrywanej dzięki festiwalowi starosądeckiemu muzyce Lechleitnera, w interpretacji krakowskich artystów. A skoro prolog już za nami, to znak, że niebawem uroczysty koncert inauguracyjny w Starym Sączu.
Dzisiaj o godz. 19.30 w kościele pw. św. Elżbiety wysłuchamy Mszy H-mol, w wersji drezdeńskiej. Dzieło Jana Sebastiana Bacha zostało dedykowane elektorowi Saksonii Fryderykowi Augustowi II, koronowanemu później na króla Polski jako August III, z prośbą o przyznanie tytułu nadwornego kompozytora.
Komentarze
Komentarze (2)
Możliwość komentowania wyłączona.
od 40 lat s.s. promuje muzyke dawna, od 40 lat muzyka dawna promuje s.s. i konkretnych starosadeczan.
dyrektor knapik ma niepowtarzalna okazje na „dziekuje” dla wspoltworcow tego JUBILEUSZOWEGO PRESTIZOWEGO przedsiewziecia. czekam na nazwiska. chyba, ze wszystko bierze na siebie.
Na początek niech podziękuje klaryskom. Pokazały ile są warte dla St. Sącza i Stary Sącz dla nich.