Polityka, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Rusza trzeci etap „odmrożenia gospodarki”. Co się zmieni?

Opublikowano: 13 maja, 2020 o 2:36 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap „odmrażania gospodarki”. Od poniedziałku 18 maja działać będą mogli fryzjerzy, gabinety kosmetyczne, a także punkty gastronomiczne. Zarówno personel, jak i klienci będą musieli przestrzegać jednak szeregu obostrzeń.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.: obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala); używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe; przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.: limit osób w lokalu (na osobę musi przypadać co najmniej 4 m2); dezynfekcja stolika po każdym kliencie; zachowanie dwóch metrów odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o metr pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum metra ponad blat stolika; zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach; noszenie maseczek i rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Mniejsze rygory w środkach transportu

Od 18 maja środkami komunikacji publicznej podróżować będzie mogło więcej osób. Limit został zwiększony do 30 proc. łącznej liczby miejsc stojących i siedzących przy zastrzeżeniu, że połowa miejsc musi zostać wolna. Decyzja o zwiększeniu limitów leży jednak w gestii zarządzających taborem.

Możliwość zajęć w szkołach

Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia: praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

W poniedziałek otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja umożliwione będzie prowadzenie: zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów ósmych klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat ośmiu.

Od 1 czerwca będą możliwe konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów. Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

Granice zamknięte do 12 czerwca

Nie ma obecnie planów dotyczącego ponownego otwarcia granic. W mocy pozostaje przepis, który uniemożliwia swobodne podróżowanie do 12 czerwca.

Uroczystości religijne.

Zmniejszone zostaną restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Kultura

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

fot. PiS

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"