Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Ruszyła akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla małego Patryka
Przed filią Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu (ul. Jagielońska 8) ruszyła akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla 7-miesięcznego Patryka z Nowego Sącza. Przez cały weekend w godzinach 10:00-16:00 zapraszamy wszystkich sądeczan do rejestrowania się w bazie Fundacji DKMS. Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
O szczegółach akcji mówił podczas zorganizowanej pod koniec sierpnia w sądeckim ratuszu konferencji prasowej Piotr Mrowca, wujek chorego Patryka. – Akcja rejestracji w Nowym Sączu odbędzie się 3 i 4 września, pojawimy się 3. września u zbiegu ulicy Jagiellońskiej, Szwedzkiej i Wałowej, w niedzielę także w tym miejscu oraz w MOSiR na ul. Nadbrzeżnej. Jest jeszcze jedna lokalizacja 4. września w Muszynie W Grzyb Hans Cafe Aleja Zdrojowa.
Przebieg procesu rejestracji potencjalnych dawców szpiku przybliżyła również Renata Rafa z Fundacji DKMS Rejestracja będzie polegała na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza zawierającego podstawowe dane osobowe i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie wymazu określone zostaną antygeny HLA, czyli wycinek DNA, te dane trafiają do bazy DKMS, a w formie anonimowej także do baz zagranicznych.
Kto może zostać dawcą?
Dawca może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Medyczne kryteria wykluczające możliwość rejestracji zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 12.03.2010r. w sprawie ośrodków Dawców szpiku. Aby zostać potencjalnym Dawca, wystarczy przyjść na organizowany w okolicy Dzień Dawcy, przejść pozytywnie wstępny wywiad medyczny, wypełnić formularz z danymi osobowymi oraz pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy.
Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – stosowane w ok. 80% przypadków
Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metoda zwana afereza. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 5-6 godzin.
Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej
Od znajdującego się pod narkoza Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.
UM NS
Nowy radiowóz zasili tabor starosądeckiej Policji
Społeczność szkolna z Barcic pogrążona w żałobie. Odeszła nauczycielka Urszula Sopata
Katarzyna Zielińska wraz z mężem zostali członkami Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm