Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Ścieżka przyrodniczo- historyczna „Szlakiem Leśnych” oficjalnie otwarta!

Opublikowano: 17 listopada, 2015 o 11:10 am   /   przez   /   komentarze (29)

Ścieżka przyrodniczo-historyczna o zagadkowej nazwie „Szlakiem LEŚNYCH” oficjalnie otwarta! Siedmiokilometrowa ścieżka eksponująca walory przyrodnicze i wartości historyczne powstała na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

W jej otwarciu na terenie siedziby starosądeckiego Oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w Woli Kroguleckiej, gdzie trakt ma swój początek, uczestniczyła między innymi Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria”, kierownictwo Oddziału ZPKWM w Starym Sączu, burmistrz Jacek Lelek i Leszek Zegzda z zarządu województwa.

To pierwsza ścieżka w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, która ma bardziej charakter historyczny niż przyrodniczy. Inicjatorami powstania ścieżki byli Joanna Barnach, Marcin Marczyk i Arkadiusz Barnach (członek GRH „Żandarmeria”)

Wsparcia finansowego udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

– W takich miejscach zdajemy sobie sprawę, że przed nami ciągle jest wiele do odkrycia i wiele do poznania – mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa. – W wymiarze duchowym można powiedzieć, że Pan Bóg dał nam piękną ziemię wraz z cenną historią, za którą wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Takie wydarzenia jak dzisiejsze i takie ścieżki są szczególną formą spełniania naszego zobowiązania. To dzieło będzie służyło przez całe lata i całe pokolenia mieszkańcom oraz turystom. Będzie decydowało o wzmacnianiu tożsamości, a także o poczuciu wyjątkowości miejsca, które staje się coraz bardziej atrakcyjne i popularne – zaznaczył przedstawiciel władz województwa, dziękując inicjatorom i realizatorom przedsięwzięcia.

Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Szlakiem Leśnych” rozpoczyna się w Woli Kroguleckiej, gdzie warto odwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz Edukacyjny Ogród Botaniczny z roślinami charakterystycznymi dla naturalnych siedlisk Popradzkiego Parku Krajobrazowego i Obszaru Natura 2000 Ostoja Popradzka. Następnie prowadzi wzgórzami, poprzez łąki i lasy aż do doliny Popradu. Na siedmiokilometrowej, oznaczonej kwadratami w kolorze biało-czerwonym, trasie wyznaczono 10 przystanków z tablicami informacyjnymi. Kolejne etapy służą wyeksponowaniu charakterystycznych elementów lokalnej przyrody, a także zwróceniu uwagi na miejsca szczególnie związane z działalnością oddziałów partyzanckich stacjonujących w tutejszych lasach w czasie II wojny światowej i po wojnie w latach 1945-1955.

Przejście całej trasy zajmuje ok. 3,5 godz. W tym czasie pokonamy dystans 7 km, zaczynając od wysokości 550 m n.p.m. a kończąc na wysokości ok. 330 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie na trasie ma 700 m n.p.m.

Ścieżka jest ogólnie dostępna, przeznaczona zarówno dla wprawionych piechurów jak i miłośników dłuższych, leniwych spacerów.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego wydał przewodnik po ścieżce przyrodniczej.

Przewodnik ścieżki przyrodniczej przygotowali- tekst: Joanna  Barnach (część przyrodnicza, fotografia przyrodnicza, projekty tablic przyrodniczych), Arkadiusz Barnach ( wraz z członkami GRH- tekst i skany historyczne, projekty tablic część historyczna), Marcin Marczyk ( kwestie turystyczne, mapki, projekt tablic części historycznej) Bogdan Koszkul ( fotografia krajobrazowa, projekty tablic informacyjnych części przyrodniczej i historycznej)

Przewodnik w formie elektronicznej dostępny tutaj: KLIK

UM WM/ ZPKWM
fot. Beata Nobilec

Komentarze

Komentarze (29)

  • 17 listopada, 2015 o 12:16 pm zaniepokojony

    Co to za koszmarna inscenizacja – pistolety skierowane w głowę człowieka?! To ma być nowa edukacja?

  • 17 listopada, 2015 o 1:11 pm oczy

    Co to ma być skandaliczna inscenizacja. W ostatni piątek w Paryżu doszło do zmasowanych morderstw a na Woli Kroguleckiej wyprawia się takie rzeczy skandal.

  • 17 listopada, 2015 o 2:26 pm popieram

    Popieram

  • 17 listopada, 2015 o 3:16 pm Anonim

    A te pomarańczowe spodnie to jakim wojsku?

  • 17 listopada, 2015 o 3:56 pm zażenowany

    To tylko Francja ma swoja historie…? Gdy nas mordowali gdzie byla Francja!?

  • 17 listopada, 2015 o 4:42 pm Aniu Spokojnie ????

    Myslalem ze tylko bedziesz zastraszac a Ty serio napisalas komentarz ????

  • 17 listopada, 2015 o 6:11 pm Ktoś

    Co za bzdurne komentarze konflikty na świecie trwają od dawna

  • 17 listopada, 2015 o 8:17 pm hhhhh

    Ładnie siè bawiá nieroby

  • 17 listopada, 2015 o 9:33 pm Anonim

    Bardzo sciezka!! Wiecej takich w regionie!!

  • 17 listopada, 2015 o 9:38 pm ortoman

    Szanowni autorzy i wydawcy czyli Zarząd Parków Krajobrazowych. Publikacja ciekawa i potrzebna, jednak zrobiona po małomerytorycznie chyba że taki był zamysł autorów no, ale i z błędami- nawet ortograficznymi np Przechyba. /źródłosłów jest ten sam, co w zachodniobeskidzkim „Przegibek”. Miejsce, gdzie coś się „gibie”, „gibocze”, postanawia „przegibnąć się”, np. przełęcz, obniżenie terenu. Zatem skoro g=h, to nie można pisać „Przechyba” czy „Prechyba”, bo nie ma powodu, aby w tej nazwie pojawiło się „ch”.

    Ponieważ słówko jest słowackie/rusińskie, należałoby szukać w tych językach odpowiednika, żeby sprawdzić, czy bardziej „prze~”, czy może jednak „pre~”.
    W Słowackich Tatrach występuje np. nazwa: Litvorová priehyba. Jeżeli zapis, który znalazłem, jest prawidłowy, to lepsze jest „Prehyba”, a nie „Przehyba”. No ale w sumie dlaczego nazwa nie mogłaby się spolszczyć? Skoro „Przegibek”, to i „Przehyba” ma rację bytu. Jednak nie nie „Przchyba” lub „Prechyba”

  • 17 listopada, 2015 o 10:02 pm A

    A ty kto?

  • 18 listopada, 2015 o 12:48 am zaniepokojony

    Podstawowa zasada użytkowania broni palnej mówi, że nie kieruje się broni w stronę człowieka (gdybyś miał kiedykolwiek szkolenie na ten temat pewno o tym byś wiedział), szczególnie, że odbywało się to na ścieżce edukacyjnej gdzie uczyć i wychowywać będzie się dzieci! Wobec tego pytam czy tak ma wyglądać wychowanie patriotyczne, historyczne w ?RP?

  • 18 listopada, 2015 o 7:23 am gp

    Ja również jestem zaniepokojony tą koszmarną edukacją. Czy na tym polega solidarność władz gminy z Francją? Jeszcze większy niepokój wzbudziła we mnie „prezentacja” broni w PIERWSZEJ klasie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Starym Sączu. Jesteśmy wszyscy cynicznymi hipokrytami, oburza nas to: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Tak-islamscy-terrorysci-szkola-dzieci-w-zabijaniu,wid,17009817,wiadomosc.html?ticaid=115f67 a podoba nam się to: http://www.starosadeckie.info/edukacja/zywa-lekcja-historii-w-niepublicznej-szkole-podstawowej-w-starym-saczu/
    „Imagine all the people
    Living life in peace

    You may say I’m a dreamer
    But I’m not the only one
    I hope someday you’ll join us
    And the world will be as one” – John Lennon, Imagine.

  • 18 listopada, 2015 o 8:36 am widz

    Nie moja bajka ale „Nieroby „? . Samo sie?????

  • 18 listopada, 2015 o 8:38 am jajko

    Nie ma to jak wypic piwko przed komputerem i pomasowac sie po brzuchu,od czasu do czasu cos skomentowac.

  • 18 listopada, 2015 o 8:40 am odp

    Muzulmanie ucza jak zabijac, u nas ucza jak sie bronic.. Wylacz ten TVN !

  • 18 listopada, 2015 o 8:56 am Rodxic

    Z tą bronią w klasie 1 sp to zeczywiscie ciekawostka. Historia historią ale żeby pięciolatka karmić taka wiedza. Też na to zwróciłem uwagę ale myślałem że to tylko mi się nie podoba ale na szczęście jeszcze są ludzi którzy myślą normalnie

  • 18 listopada, 2015 o 3:14 pm ...

    A gdzie ty słyszysz co ja mówię?

  • 18 listopada, 2015 o 7:36 pm Uczeń

    Super że takie ścieżki powstają są one cenne dla uczniów bo mogą w interesujący sposób wiele poznać i się nauczyć.

  • 19 listopada, 2015 o 6:50 am Niki

    sprzedam Opla ! Tanio!!

  • 19 listopada, 2015 o 3:57 pm jedyny taki

    „Podstawowa zasada użytkowania broni palnej mówi, że nie kieruje się broni w stronę człowieka” hahah Mały szczegół umknął Ci – to nie była broń palna 😀 no ale cóż są ludzie i taborety 😀

  • 19 listopada, 2015 o 4:56 pm zaniepokojony

    Czy to była broń palna czy tylko atrapa mało ważne, przekaz inscenizacji jest jednoznaczny i bardzo niepokojący. Niesie w sobie ogromny ładunek przemocy, a potem psioczy się na nauczycieli, gimnazja, że źle wychowują młodzież.

  • 19 listopada, 2015 o 8:53 pm Anonim

    Zaniepokojony bzdury wypisujesz. Może należy zamknąć muzeum Wojska,strzelnice ,zdelegalizować grupy rekonstrukcyjne itd. Nic nie rozumiesz,nikt nie zachęca dzieci do walki a pokazuje naszą historię. Dobry nauczyciel potrafi przekazać dziecku to co jest najważniejsze. Pozdrawiam

  • 19 listopada, 2015 o 9:43 pm Anonim

    Jeżeli w niewłaściwy sposób muzea pokazują historię (tak jak na wyżej zamieszczonych zdjęciach), a na strzelnicach strzela się do imitacji żywego(!) człowieka to należy je zamknąć. Dlaczego filmy z przemocą oznaczone są stosownym znaczkiem? Może pokazujmy je młodym widzom, bez ograniczeń? … tak jak tą inscenizację?

  • 19 listopada, 2015 o 10:11 pm jur

    Moim zdaniem ścieżka wymagała wiele pracy i zaangażowania. Cenne uwagi są ważne ale jeżeli tylko w głupi i niewyszukany sposób chcemy coś z siebie wydobyć to lepiej pogadać z wnętrzem toalety. Rekonstrukcja to przekaz- obraz, trzeba włożyć w nią trochę aktorstwa, wzbudzić niepokój, wywołać napięcie, robią to dla ludzi.

  • 20 listopada, 2015 o 6:59 am gp

    Pytanie przy okazji — co z efektami wizyty detektywa Rutkowskiego w Starym Sączu? Już kilka miesięcy temu mieliśmy poznać nazwisko ” szambowego bandyty”, a tu dalej cisza.

  • 20 listopada, 2015 o 9:06 pm lennon

    A w szkołach to niby po co się organizuje strzelnice? Ciekawe czy nie bawił się kiedyś GP w strzelanine. To nie hipokryzja? Jak utonie 100 ludzi w Chinach to zatrzyma się GP nad tym na chwilę? To nie jest hipokryzja?
    Ktoś widzę, kosztem swojego wolnego czasu przygotował odtworzenie historii jaka kiedyś miała miejsce a np. GP zamiast spojrzeć na to z perspektywy Leśnych ( którzy na pewno nie chcieliby zostać zapomnianymi) doszukuje się ataku na ideologię pacyfistyczną Lennona, która zapewne pomogłaby NAM Polakom w czasach wojny. Pomogłaby w kroczeniu ostatnią drogą do pomieszczenia z którego nie byłoby powrotu

  • 22 listopada, 2015 o 11:41 am pawcio

    zabrania się celowania do ludzi i zwierząt
    pawcio

  • 23 listopada, 2015 o 5:25 pm nico

    @jedyny – to te pistolety to pewnie na wodę? Zrozum taborecie, że każda zabawa powinna mieć swój umiar i nie mierzy się z pistoletu wprost w głowę człowieka!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"