Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Smok(G) atakuje. Nie tylko w Krakowie!
Krakowianie sięgnęli po maski! Tak mieszkańcy zareagowali na katastrofalny stan powietrza, podczas specjalnej akcji antysmogowej „Chcę żyć. Zakładam maskę”, którą redakcja KRKnews zorganizowała na rondzie Mogilskim. Ponad 100 maseczek rozeszły się wśród krakowian w niespełna 20 minut.
Na Sądecczyźnie wcale nie jest lepiej! W ten weekend poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 po raz kolejny przekroczyło poziom dopuszczalny. Od 26 października codziennie notuje się znaczne przekroczenie dobowych norm (50 µg/m³) stężenia pyłów PM10. To pokazuje jak wielkim problemem jest SMOG.
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Starym Sączu jest tzw. niska emisja powodowana przez użytkowanie wysokoemisyjnych domowych pieców węglowych, a także przez zanieczyszczenia generowane przez transport. Gmina Stary Sącz przystąpiła do opracowywania programu gospodarki nisko emisyjnej, jednak wg Przewodniczącego Osiedla Zachód takie tworzenie programu nie ma sensu. Najpierw musimy informować o takich zagrożeniach i pobudzić mieszkańców do działania na rzecz czystego powietrza.
W marcu tego roku, podczas Sesji Rady Miejskiej, Przewodniczący Osiedla Zachód Grzegorz Paleczek, wniósł interpelację aby w starosądeckim systemie ostrzegania SMS, znalazły się komunikaty o zanieczyszczonym powietrzu w Starym Sączu. Pomysł spodobał się włodarzom, jednak utknął w martwym punkcie. Komunikatów jak nie było tak nie ma!
Według Przewodniczącego uświadamianie mieszkańców „czym palisz tym oddychasz” jest priorytetem! Informowanie jakie trucizny wdychamy jest pierwszym krokiem w obudzeniu świadomości problemu zanieczyszczeń.
– Nasz system ostrzegania nie może być niepełny i informować nas tylko o zagrożeniu wichurami czy powodziami ale także truciznami, które wdychamy -apelował Przewodniczący Grzegorz Paleczek –Nie ma sensu opracowywanie gospodarki nisko emisyjnej jeśli nie będziemy informować mieszkańców. Nie obudzimy tej świadomości, w skrócie mówiąc „czym palisz tym oddychasz”!
Temat troski o czyste powietrze jest na topie. I trudno się nie dziwić. Programy ograniczania niskiej emisji wdrażane przez miasta wydają się być krokiem w dobrym kierunku. Często można też odnieść wrażenie, że przede wszystkim przydałby się zdrowy rozsądek. Wrzucenie do pieca odpadów szkodzi – w pierwszej kolejności domownikom. Przekonanie że duże zakłady są największym problemem to MIT– One są pod kontrolą. Muszą spełniać normy. Muszą wprowadzać zabezpieczenia. Pojawiają się również coraz mniej uciążliwe dla środowiska technologie. To, że głównym źródłem zmartwienia jest niska emisja z palenisk domowych potwierdzają badania.
Interpelacje Przewodniczącego Osiedla Zachód możecie zobaczyć tutaj KLIK.
Jak podaje Wojewódzki Inspketrorat Ochrony Środowiska, osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy, śledzić informacje na stroniewww.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.
fot. dzięki zaprzyjaźnionej redakcji: krknews.pl
Komentarze
Komentarze (2)
Możliwość komentowania wyłączona.
Samochody w garażu
Samochody akurat mają tu najmniejszy wpływ – problemem jest spalanie śmieci w domowych piecach.