Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Stary Sącz. 375 osób zainteresowanych wymianą pieca
375 osób złożyło w Urzędzie Gminy w Starym Sączu wnioski o wymianę źródeł ciepła w ramach programu PONE (Program Ograniczenia Niskiej Emisji).
223 właścicieli prywatnych domów zainteresowani są wymianą pieca na nowoczesne kotły gazowe, 129 na kotły opalane ekogroszkiem a 23 na kotły opalane biomasą.
Władze miasta liczą, że mieszkańcy ochoczo wymienią swoje stare urządzenia, przyczyniając się do ograniczenia niskiej emisji.
W mieście i gminie Stary Sącz jest 5400 domów i tylko 500 ogrzewa je gazem. Powód jest oczywisty. Wysokie rachunki.
–Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że mamy gaz, jednak rachunki za jego użytkowanie wciąż są wysokie. Walczymy ze smogiem, wydajemy na to mnóstwo pieniędzy, ale rodziny nie będą zainteresowane wymianą pieca, jeśli koszty ogrzewania gazem będą takie wysokie –mówi burmistrz Jacek Lelek.
Wnioski nadal można składać w starosądeckim magistracie.
Komentarze
Komentarze (13)
Możliwość komentowania wyłączona.
Dobre programy, warto skorzystać, brawo dla urzędu, w tym przypadku nasi urzędnicy i władze nie śpią tylko działają
każdy stary piec mniej to lepsze zdrowie naszych dzieci i nasze działajcie
Jeszcze swiadomosc ludzi, ta wciaz raczkuje. Nasi sąsiedzi wciąż rozpalają śmieciami i odpadami, zapominając, ze trują nie tylko siebie, nas i nasze dzieci!!! A swoją drogą ciekawa jestem, co z tymi, którzy nic nie oddają na segregację, bo widzimy! A zapewne zadeklarowali, że segregują? Jak gmina to weryfikuje? My oddajemy ok 10 worków miesięcznie przy 5-cio osobowej rodzinie, oni żadnego… Wszystko przeciez idzie w komin!
Pala
Pala i palic beda czym popadnie nikt nie mysli glowa tylko czym innym brak slow gmina dobrze wie kto odaje worki segregowane mozna dojsc wystarczy przejsc wieczorem ul od rynku niema czym oddychac
Co to znaczy „223 osoby zainteresowane wymianą ” tego czy owego –to są 223 punkty grzewcze z których korzysta określona ilość mieszkańców MiG a detale to sprawa specjalistów–jak coś PiSzecie -to więcej danych!!!
Niech kogoś nie zmyli nazwa ekogroszek. Nazwa nie pochodzi od tego że jest ekologiczny tylko ekonomiczny. A z czego zrobiony któż to wie. Jedyny plus takiego palenia polega na tym że śmieci podczas palenia groszkiem nie spali.
Jak nie zapłacisz *za drogi* gaz z powodów ekonomicznych i np. troje małych dzieci, chora babcia i z paraliżowany dziadek będzie marzło, bo odetną zasilanie gazowe to co wtedy? Dogrzewanie prądem to kolejny cios w portfel. Jaka więc jest alternatywa ekologiczna?
NIe jedyna. Chodzi o sprawność pieca. Ekogroszek spalany jest dużo sprawniej (wyższa temperatura, wysterowane podawanie) , więc nie kopci jak kocioł zasypowy , który jest zduszany przez użytkownika żeby nie latać do kotłowni.
Okaże się , że pieniedzy nie będzie jak ostatnio. Fundusz wojewódzki wolał spłacić dług wyborczy rydzykowi i tyle wyszło z poprzedniego programu. Władze lokalne dwoją i się i troją a podla zmiana i tak to zmarnotrawi.
A kiedy dostaniemy dotacje????? Bo słyszałam że dopiero na jesień – o ile w ogóle
Najpierw musisz podpisac umowy w tej sprawie. Tam bedzie termin. Poprzedni projekt też miał być juz realizowany ale samorzady nie dostały kasy. poszła do czarnych.
Tylko program obejmuje obszar miejski gowno z takim działaniem tak naprawdę 🙂