Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Starym Sączu okazał się sukcesem. Dopisała pogoda, a przede wszystkim tłumy uczestników. Wiele grup, które zaangażowały się w przygotowania zaskoczyły pomysłowością i talentem aktorskim, przygotowując na tę okazję nie tyle tradycyjne jasełka, ile uliczny happening.
W scenariusz tego jednego z największych, plenerowych wydarzeń w Starym Sączu było wpisane śpiewanie polskich kolęd i jasełka. Maszerujący zatrzymywali się w kilku punktach centrum miasta, gdzie przygotowano inscenizacje. Dwór Heroda w kinie Sokół próbował przeszkodzić w dojściu do celu. Na Rynku uczestnicy orszaku wzięli udział w Walce Dobra ze Złem, a potem przeszli przez Bramę Anielską przy starosądeckim klasztorze, która prowadziła do Stajenki z nowo narodzonym Chrystusem. Pokłon Dzieciątku złożyli nie tylko monarchowie, ale i wszyscy uczestnicy orszaku.
Uczestnikom uroczystości jak co roku rozdawano papierowe, kolorowe korony i starosądeckie flagi. Wśród maszerujących były całe rodziny i setki uczniów. W orszaku nie zabrakło przebranych w stroje nawiązujące do czasów narodzenia Chrystusa.
-Te dzisiejsze jasełka uliczne są wyrazem naszej wiary i tego, że Jezus jest z nami i że my jesteśmy z Jezusem, że chcemy jak mędrcy zanieść Jezusa aż na krańce świata, by wszyscy mogli o nim usłyszeć -komentowali starosądeczanie.
Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz wolontariusze z Fundacji Będzie Dobrze Anny Pych zbierali datki do puszek, które przekazane zostaną na wakacyjny wyjazd dla najbardziej potrzebujących dzieci.
Zacznijmy jednak od początku.
Orszak rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył ks proboszcz Janusz Ryba. Orszak poprowadził jeździec ze sztandarem, trzech jeźdźców z flagami Polski i Starego Sącza, Król Afrykański Baltazar w asyście kolędników misyjnych, Król Azjatycki -Melchior na bryczce, Król Europejski Kacper w otoczeniu rycerzy, Starosądeczanie, scholka Boże Światełka z parafii pw. Miłosierdzia Bożego, starości, konferansjerzy Katarzyna Karlak i Paweł Zaremba oraz uczestnicy Orszaku.
Po Mszy św. Orszak wyruszył pod kino Sokół, gdzie odegrana została scena „Dwór Heroda”. W rolę Heroda wcielił się Józef Majda, w rolę Dworzanina Anna Majda z Fundacji Rozwoju Sądecczyzny a w rolę Aniołków ich dzieci: Ania i Gabriela.
Następnie Orszak udał się na starosądecki Rynek. Tam mieszkańcy mogli podziwiać inscenizację „Walki dobra ze złem”. Niezwykle barwne widowisko przygotował Zespół Petrus ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu pod kierunkiem Anny Kozik, założycielki zespołu a także ich starsi koledzy ze szkoły oraz niezawodni Rodzice, którzy mocno zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Serdeczne podziękowanie dla wszystkich uczestników.
Aniołki, w których wcieliły się uczniowie z „Dwójki” częstowały wszystkich uczestników Orszaku słodkościami. Były to „krówki orszakówki”.
Orszak przeszedł przez Bramę Anielską przy starosądeckim klasztorze, która prowadziła do Stajenki z nowo narodzonym Chrystusem. Przygotowała ją młodzież z parafii św. Elżbiety w Starym Sączu. Pokłon Dzieciątku złożyli nie tylko monarchowie, ale i wszyscy uczestnicy orszaku.
Na dziedzińcu pokłonili się pastuszkowie z parafii pw. św. Elżbiety pod kierunkiem s. Teofili, dzieciaki z zespołu Bystro Kicora oraz święta Kinga ( w tej roli s. Natana) z Królami. Wypuszczony został także gołąbek pokoju. Uczestnicy Orszaku wspólnie kolędowali i dzielili się opłatkiem a koła gospodyń wiejskich i miejskich częstowały ciastem i gorącą herbatą.
Na zakończenie na wszystkich czekało kolędowanie z zespołem Starosądeczanie, scholką Boże Światełka pod kierunkiem Danuty Hejmej oraz dziećmi ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Starym Sączu. Wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Starym Sączu rozdawali opłatki a także korony. To był magiczny czas.
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm