Info z urzędu, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz. O co ten dym? Nie ogrzewamy gazem bo za drogo!

Opublikowano: 14 stycznia, 2017 o 1:55 pm   /   przez   /   komentarze (1)

 -Ostatnio brałem udział w sądeckiej debacie jak zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w naszym regionie mówi burmistrz Jacek LelekWalczymy ze smogiem, wydajemy na to mnóstwo pieniędzy, ale rodziny nie będą zainteresowane wymianą pieca, jeśli koszty ogrzewania gazem będą takie wysokie. 

 

W mieście i gminie Stary Sącz jest 5400 domów i tylko 500 ogrzewa je gazem. Wnioski o wymianę nowego ekologicznego pieca złożyło tylko 110 mieszkańców. Powód? Ogrzewanie domu gazem jest droższe i nawet program wymiany pieca nie pomaga– podkreśla burmistrz. Wielokrotnie na zebraniach osiedlowych z ust mieszkańców padały słowa, że z kosztem wymiany pieca sobie poradzą, gorzej z rachunkami za gaz.

Pomimo, że minął termin składania wstępnych deklaracji na wymianę pieca na bardziej ekologiczny, burmistrz Jacek Lelek zachęca by takie wnioski do Urzędu Miejskiego w Starym Sączu składać.  –to tylko wstępne, niezobowiązujące deklaracje. Dzięki nim będziemy mogli ustalić jakie jest zainteresowanie i o jakie kwoty wnioskować -dodał.

Dla kogo przeznaczone są dotacje i na co można wymienić stary piec węglowy ?
Dotacje przeznaczone są dla właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych na wymianę starych, nieekologicznych kotłów opalanych węglem/drewnem na: nowoczesne urządzenia grzewcze zasilane gazem lub biopaliwami wysokosprawne, niskoemisyjne kotły automatyczne zasilane węglem.

Jakie są warunki otrzymania dotacji ?
Warunkiem uzyskania dotacji (zgodnie z założeniami programu) będzie:
– poddanie budynku bezpłatnej ocenie energetycznej przeprowadzonej przez audytora wskazanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego,
– podpisanie umowy o dofinansowanie,
– wykonanie ewentualnych prac termomodernizacyjnych wskazanych przez audytora – (np.: docieplenie ścian, wymiana/uszczelnienie okien, docieplenie stropów/stropodachów, etc.),
– demontaż i trwała likwidacja starego źródła ogrzewania (potwierdzone dokumentem zezłomowania),
– montaż i użytkowanie wyłącznie dofinansowanego systemu ogrzewania jako podstawowego źródła ciepła w budynku (w okresie realizacji projektu).

Jaka będzie wysokość dofinansowania?
Dofinansowanie do nowych urządzeń grzewczych będzie wynosiło: 350zł na każdy kW mocy nowego źródła ciepła, maksymalnie do wysokości mocy wyznaczonej w wyniku przeprowadzenia oceny energetycznej budynku i: – nie więcej niż 8 tys.zł w przypadku budynku jednorodzinnego – nie więcej niż 10 tys.zł w przypadku budynku wielorodzinnego, dla którego jest wprowadzone wspólne źródło ciepła dla więcej niż jednego lokalu. Dofinansowanie do instalacji wewnętrznej, jeżeli będzie to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania: maksymalnie 6 tys. zł w przypadku budynku jednorodzinnego do wielokrotności 6 tys. zł zgodnej z liczba odrębnych lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym i nie więcej niż 80zł/m2 ogrzewanej powierzchni.

Jaki zakres wydatków obejmuje dofinansowanie?
Demontaż starego źródła ciepła , w tym prace związane z jego likwidacją, zakup i montaż nowego źródła ciepła, armatury, osprzętu, itp. modernizacja wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej – w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania kotła, w tym dokumentacja projektowa.

Jakie wymogi muszą spełniać nowe urządzenia grzewcze? Wsparcie finansowe dotyczy wymiany starych palenisk na paliwa stałe na nowoczesne niskoemisyjne kotły i ogrzewacze pomieszczeń na gaz, pelet lub ekogroszek. Zastosowane urządzenia do ogrzewania powinny spełniać wymogi dotyczące poziomu efektywności energetycznej i norm emisji zanieczyszczeń, określone w środkach wykonawczych do dyrektywy 2009/125/WE z dn.1 października 2009 r. oraz spełniać wymagania klasy V ( tzw. kotły piątej generacji ) według normy PN-EN 303-5:2012. Wsparte projekty muszą skutkować redukcją CO2 o minimum 30% w stosunku do istniejącej instalacji.

Czy masz ocieplony dom?
Abyś mógł otrzymać dotację na wymianę źródła ogrzewania, Twój dom musi przejść ocenę energetyczną, którą bezpłatnie przeprowadzi audytor. Ocena energetyczna ma na celu określenie, czy budynek jest już wystarczająco ocieplony lub czy wymaga termomodernizacji. Przyjęty zostaje minimalny standard efektywności energetycznej budynku spełnienie którego oznacza brak konieczności przeprowadzania modernizacji energetycznej budynku: Wartość wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) nie większa niż: 150 kWh/(m2 x rok ) dla domów jednorodzinnych 135 kWh/(m2 x rok ) dla domów wielorodzinnych.

Kiedy otrzymam dofinansowanie?
Dotacja jest formą refundacji kosztów, przekazana zostanie po zrealizowaniu inwestycji na rachunek bankowy wskazany w umowie dotacji zawartej między Gminą Stary Sącz, a mieszkańcem na podstawie faktury lub rachunku. Urząd weryfikuje prawidłowości poniesionych wydatków przez mieszkańca, po czym następuje rozliczenie dofinansowania.

Jak i gdzie złożyć deklarację?
Osoby zainteresowane wymianą kotła proszone są też o wypełnienie deklaracji, która jest równoznaczna ze zgodą na wykonanie audytu. Druki dostępne są w wersji papierowej na Dzienniku Podawczym lub w Referacie Ochrony Środowiska UM Stary Sącz w pok. 11, jak również w wersji elektronicznej – do pobrania tutaj img.iap.pl/s/114/7856/Edytor/File/deklaracja/Deklaracja.pdf. Podpisany i zeskanowany dokument można również przesłać na adres: gmina@stary.sacz.pl Zapraszamy również do kontaktu z ekodoradcą, który przedstawi założenia i wymagania programu oraz odpowie na Państwa pytania: tel :18 446 02 70 wewn. 148.

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?
Zakup i montaż nowego źródła ogrzewania możliwy będzie dopiero po podpisaniu umowy. Warunkiem realizacji projektu jest otrzymanie przez Gminę Stary Sącz dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 –2020.

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • 20 stycznia, 2017 o 2:24 pm Alojz

    sytuację ze smogiem można bardzo szybko i sprawnie ucywilizować, nie żadne dotacje do wymiany pieców itp. Po prostu zmiejszyć Vat na gaz do o % i Państwo będzie miało święty spokój ze smogiem. Tylko co na to lobby górnicze a to są przecież wyborcy….

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"