Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz. Śródmieście i Rynek najbardziej zdegradowane!

Opublikowano: 28 kwietnia, 2016 o 7:16 am   /   przez   /   komentarze (5)

Stary Sącz przymierza się do opracowania programu rewitalizacji swoich terenów. Analizą zajmuje się Instytut Rozwoju Miast z Krakowa. Podczas ostatniej sesji zaprezentowali wstępny raport, w którym uwzględniono stopień bezrobocia, przestępczość, gęstość zaludnienia i odsetek osób objętych pomocą społeczną.

Miasto i Gminę podzielono na 24 jednostki urbanistyczną. Każdą dokładnie przeanalizowano i jak się okazało najbardziej „zdegradowanym” terenem jest Osiedle Śródmieście, Rynek, Barcice Dolne, Barcice i Gołkowice Dolne.

Czym jest teren zdegradowany?

Zgodnie z ustawą o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 roku, obszar zdegradowany związany jest z kryzysem w sferze społecznej w szczególności z koncentracją negatywnych zjawisk społecznych tj bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, niski poziom edukacji i kapitału społecznego oraz niskiej aktywności w życiu publicznym i kulturalnym.

Na terenie gminy Stary Sącz znajduje się znacznie więcej obszarów zdegradowanych, które mogłyby podlegać rewitalizacjimówili podczas sesji przedstawiciele Instytutu Rozwoju Miastjednak z uwagi na ograniczenia ustawowe dotyczące obszaru rewitalizacji (30% liczba ludności i 20% powierzchni terenu) wybrano jednostki urbanistyczne w których działania rewitalizacyjne są na tę chwilę najbardziej konieczne oraz wpływają korzystnie na rozwój lokalnej społeczności, przestrzeni oraz gospodarki. Są to: Śródmieście, Rynek, Barcice Dolne, Barcice i Gołkowice Dolne.

Istnienie zdegradowanych, zaniedbanych i odizolowanych obszarów, na których często występuje zjawisko wykluczenia społecznego, powoduje konieczność podjęcia działań służących poprawie spójności społecznej i terytorialnej. W tym celu przewiduje się przeprowadzenie kompleksowej rewitalizacji społecznej, fizycznej, gospodarczej i przestrzennej w oparciu o programy rewitalizacji, które będą wspierane z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Aby móc ubiegać się o środki publiczne związane z rewitalizacją Gmina musi opracować Program Rewitalizacji

Program rewitalizacji jest dopiero w początkowej fazie. Wyznaczono tereny, nad którymi będą prowadzone dalsze badania.

 

Komentarze

Komentarze (5)

  • 28 kwietnia, 2016 o 11:07 am mm

    A przecież mamiono nas że jest znakomicie ciągłe chwalby Cyconia i Lelka.Kłamstwa że jest boom.A tutaj szkolnictwo się zwija.Rodzice wolą do Nowego Sącza!!!!!!!!

  • 28 kwietnia, 2016 o 8:51 pm :-)

    Całkowicie się z tym zgadzam, oczywiście nie wolno wszystkich wrzucać do jednego worka ale podam kilka przykładów. Pewni 'inteligentni’ państwo z podrzucaja śmieci swoim sąsiadom i myślą że nikt ich nie widzi. Mam dobry punkt obserwacyjny z mojego tarasu to wiem jak jest, ponadto 'segreguja 'śmieci’ 🙂 wystawiają przed obsesję tyło jeden worek mimo iż dom pełen ludzi , a kilka godzin palą śmiecie w piecu i emitują rakotwórcze dym po okolicy.Jednym słowem PATOLOGIA….

  • 28 kwietnia, 2016 o 9:55 pm :-)

    Całkowicie się z tym zgadzam, oczywiście nie wolno wszystkich wrzucać do jednego worka. Pewni ‚inteligentni’ państwo z……podrzucają śmieci swoim sąsiadom i myślą że nikt ich nie widzi 🙂 Mam dobry punkt obserwacyjny z mojego tarasu to wiem jak jest 🙂 ponadto „segregują” śmiecie 🙂 wystawiają przed posesję tylko jeden worek ,mimo iż dom pełen ludzi, a kilka godzin palą śmiecie w piecu emitując rakotwórczy dym po okolicy.Jednym słowem PATOLOGIA….przez duże P

  • 29 kwietnia, 2016 o 11:01 am x

    Rewitalizacją powinien być objęty park miejski. Życie społeczne tam co prawda kwitnie, ale zmierza w kierunku dna. Młodzież paląca papierosy na ławeczkach i popijająca piwko. Gdzie mają się dzieci bawić. kto wpadł na taki fajny pomysł żeby żwirem plac zabaw wysypywać gdzie jest pełno śmieci i szkła. Dobre są też krzaczki łącznie z labiryntem dla dzieci, przynajmniej jest gdzie załatwić potrzeby fizjologiczne. Park byłby ładny gdyby był jakiś nadzór i toaleta publiczna.

  • 30 kwietnia, 2016 o 9:36 pm pixi

    Unijno urzędnicza nowomowa.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"