Wydarzenia, Z ostatniej chwili
W Starym Sączu powstanie „Krakowski Park Technologiczny”. Radni na TAK!
Podczas wczorajszej, nadzwyczajnej sesji w Starym Sączu radni podjęli uchwałę w sprawie utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) pod nazwą „Krakowski Park Technologiczny”. Obejmie on tereny po byłej już oczyszczalni przy Wielkim Wygonie. Co to oznacza w praktyce?
Na terenach, których własnością jest gmina (2,5 ha) powstanie podstrefa Krakowskiego Parku Technologicznego, która umożliwi potencjalnym inwestorom chcącym inwestować w obszarze podstrefy na uzyskanie ulg podatkowych. Mowa o zwolnieniu z podatku dochodowego do 2026 roku.
–Specjalna Strefa Ekonomiczna jest szansą do rozwoju terenu i utworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców naszej gminy -mówi zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki –na terenie krakowskiej SSE , która obejmuje 30 gmin powstało prawie 21 tysięcy miejsc pracy.
Strefa będzie zlokalizowana przy ulicy Wielki Wygon na terenach po zlikwidowanej oczyszczalni ścieków i terenach zakupionych przez gminę. Krakowska Strefa składa się z 32 podstref znajdujących się na terenie 30 gmin. Stary Sącz będzie 31 gminą. Obejmuje obecnie obszar ponad 866 hektarów. Jest położona na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Do końca czerwca 2016 roku KPT wydał 220 zezwoleń a przedsiębiorcy zdeklarowali nakłady inwestycyjne na poziomie 4 miliardów złotych.
Kto zainwestuje w Starym Sączu?
Zainteresowanie terenami pod specjalną strefą jest duże, aczkolwiek „zdobycie” terenu nie będzie należało do najłatwiejszych. Chociaż tereny są gminy to przetarg ogłosi Kraków. Inwestorzy, zainteresowani kupnem gruntu będą musieli zdeklarować ilość zatrudnionych osób oraz poniesione nakłady inwestycyjne. Planuje się zatrudnienie nawet do 300 osób!
O Specjalnej Strefie Ekonomicznej słów kilka….
Specjalna strefa ekonomiczna przeznaczona jest dla wszystkich firm z sektora tradycyjnego przemysłu z wyjątkiem produkujących wyroby koncesjonowane przez państwo (m.in. alkohol, wyroby tytoniowe, produkcja stali).
Zezwolenie na działalność w strefie mogą także uzyskać niektóre firmy z sektora usług. Należą do nich: usługi informatyczne, badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, usługi w zakresie księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), usługi w zakresie badań i analiz technicznych, usługi centrów telefonicznych.
Ponadto jako priorytetowe uznaje się inwestycje realizowane na terenie specjalnych stref ekonomicznych w następujących sektorach: motoryzacyjnym, lotniczym, elektronicznym, maszynowym, biotechnologii, chemii małotonażowej, działalności badawczo-rozwojowej oraz nowoczesnych usług.
Komentarze
Komentarze (5)
Możliwość komentowania wyłączona.
I znowu wyprzedają tereny Starego Sącza! Jak tak można!
To lepiej niech będzie psiarnia niż nowe miejsca pracy oraz pieniądze do budżetu gminy z podatków. Bardzo dobra decyzja oby jak najszybciej znalazł się inwestor. Popieram działania Burmistrza i Rady.
Do Oburzona Ty zawodowo narzekasz czy tak już masz , wreszcie coś sensownego a nie to poronione lotnisko pomnik byłego burmistrza to miasto kurczy się co roku ! Młodzi za pracą w świat a tu zostają bieda i emeryci …
Dziękuję za takie myślenie w Gminie wreszcie Tu i teraz UFO odleciało i niech nie wraca tu mamy naszą ojczyznę i trzeba o nią walczyć i chyba Urząd Gminy to dostrzegł gratuluję a malkontentów co na d siedzą i nic nie robią zawezwać do działania, zachęcam wszystkich do podglądania naszych południowych sąsiadów tam się działa i efekty są bezrobocie spada autonomicznie ludzie wracają z wygnania patologie znikają jest praca jest jak żyć …. DZIĘKUJĘ BURMISTRZOWI I RADNYM
Dobra decyzja na rozwój Starego Sącza . Konkurencja ze strony sąsiednich gmin w pozyskiwaniu inwestorów jest duża. Bezrobocie jest wysokie .
Fakt, dobrze, że skończyło się marzycielstwo i bujanie w chmurach bez lądowania, a zaczęło myślenie strategiczne:)