Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Święta Kinga i o. Papczyński przy Alei Jana Pawła II w Wieliczce

Opublikowano: 27 lipca, 2016 o 9:31 am   /   przez   /   komentarze (2)

Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie towarzyszy instalacja o świętych z Małopolski, m.in. o Stanisławie Papczyńskim i Kindze. W minioną niedzielę ma deptaku w Wieliczce uroczyście otwarto wystawę „Świętość jest na wyciągnięcie reki”, w której centrum jest oryginalna rzeźba krzyża Józefa Lizonia, artysty ludowego z Rogów, gm. Podegrodzie. Rzeźbę długi czas można było podziwiać na starosądeckich błoniach.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym pw. św Klemensa. Oprawę liturgii stanowiła muzyka Wojciecha Boguckiego z Podegrodzia, który wystąpił z córką Alicją,  studentką konserwatorium w Katowicach Czytania mszalne czytali młodzi goście z Podegrodzia: Julia Obrzut i Wojtek Maciuszek. Miasto Wieliczkę na otwarciu wystawy reprezentował zastępca burmistrza Rafał Ślęczka.

Dzieje powstania krzyża eksponowanego w Wieliczce wiążą się z historią życia Józefa Lizonia.
On, jak i cała jego rodzina, opowiada artysta, zatruli się muchomorem sromotnikowym. Będąc w wielkim cierpieniu fizycznym i psychicznym, Józef Lizoń znalazł się na granicy życia i śmierci. Wśród konarów potężnego dębu zobaczył Pana Jezusa – odrywającego się od krzyża, który schyla się nad człowiekiem, pragnie go objąć i pocieszyć. Dzisiaj i my możemy Go zobaczyć w tym samym drzewie, bowiem rzeźba jest odwzorowaniem wizji, której doświadczył rzeźbiarz.

Zarówno hasło wystawy, jak i banery, odsyłają widza do tego wizerunku Jezusa i przypominają o ciągłej otwartości i bliskości ramion Boga. Oni to wiedzieli – nasi święci. Nasi, bowiem każdy z nich miał ścisły związek z Małopolską. Niektórzy się tu urodzili, inni zaś przybyli dopiero w dorosłym życiu, jednak wszyscy już nieodzownie będą z nią duchowo związani.


Rzeźba: Józef Lizoń
Projekt: Jacek Kula, Julia Obrzut
Tekst: Julia Obrzut

Foto:Rogalska

Komentarze

Komentarze (2)

  • 27 lipca, 2016 o 10:25 am %

    Nie ma nic lepszego niż uroczystość dla samej uroczystości…… dla lepszego samopoczucia ….. trombita ? instrumentem ludowym Lachów….?

  • 27 lipca, 2016 o 10:32 pm lach

    prawdziwe lachy w trąbę nie dają sobie dmuchać

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"