Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Szachulcowa perełka Doliny Popradu do „renowacji”. Została kamieni kupa

Opublikowano: 5 grudnia, 2022 o 8:22 am   /   przez   /   komentarze (0)

Była sobie „stacyjka”Czy takiej renowacji się spodziewaliśmy? Dawna Piwniczna powoli odchodzi w niepamięć, ponad stu letnia stacja PKP właśnie zniknęła z powierzchni ziemi, przetrwała jedną i drugą wojnę światową, komunizm, ale nie dzisiejszy brak poszanowania dla tego co stare -czytamy na stronie Piwniczna wczoraj i dziś.

PKP S.A. przekazały plac budowy wykonawcy robót. Kilka dworców w Dolinie Popradu, w tym między innymi w Starym Sączu czy Piwnicznej czeka renowacja. Prace ruszyły, ale w Piwnicznej trudno nazwać to renowacją.

-Nikt nie spodziewał się, że konserwacja obiektu według wykonawcy, który wygrał przetarg, polega na całkowitym zlikwidowaniu starego obiektuczytamy na stronie Piwniczna wczoraj i dziś Cegły pochodzące z budynku są poskładane na placu budowy i podobno czekają na ponowne użycie, jednak drewniana konstrukcja leży niechlujnie na gołej wilgotnej ziemi, część elementów została pocięta na mniejsze kawałki przykryta plandekami. Co z oryginalną posadzką po której od 1908 roku deptało tysiące ludzi? Zostanie zalana betonem? Czy zostało nam tylko bezczynne przyglądanie się temu i pogodzenie się, że na kolejną sprawę nie mamy wpływu bo komuś się wydaje się tak ma właśnie być? Gdzie w tym wszystkim jest konserwator zabytków i inni decyzyjni ? Jaki to wszystko ma sens? Burzenie ponad stuletniej stacji i wstawienie na jej miejsce zupełnie nowej, która „udaje” jedynie tamtą? To brzmi jak czarny scenariusz, który właśnie się wydarzył.

Jak miała przebiegać renowacja dworca w Piwnicznej -Zdrój? Jak czytamy na stronie Województwa Małopolskiego:

„Prawdziwą perełką stanie się wybudowany w 1928 roku dworzec Piwniczna-Zdrój, który posiada unikatową w Dolinie Popradu konstrukcję szachulcową. W ramach prac renowacyjnych elewacji oczyszczona i poddana konserwacji zostaną cegła oraz drewniane elementy, w tym m. in. rygle, słupy czy zastrzały. Przywrócenie dawnego wyglądu budynku będzie możliwe również dzięki odtworzeniu stolarki okiennej i drzwiowej na wzór historycznej, a całość kompozycji estetycznej zamknie dach wykonany z dachówki w kolorze naturalnej cegły.

Pod dachem budynku zaprojektowano przestrzeń obsługi podróżnych. Będzie się ona składać z nowocześnie urządzonej poczekalni, utrzymanej w jasnej kolorystyce, wyposażonej w ławki, gabloty z rozkładami jazdy, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż obok niej zaprojektowano dworcową toaletę. Dla podróżnych przez cały rok będzie dostępna również poczekalnia zewnętrzna znajdująca się pod zadaszeniem budynku.

Wraz z renowacją dworca metamorfozę przejdzie również jego najbliższe otoczenie. W jego sąsiedztwie powstaną nowe chodniki oraz wiata rowerowa z miejscami postojowymi dla jednośladów, stacją naprawy pojazdów oraz kącikiem do odpoczynku. Uporządkowana zostanie zieleń.”

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"