Polityka, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Uszczelniamy system! Jednolity Plik Kontrolny to same korzyści

Opublikowano: 16 lutego, 2018 o 8:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

Od tego roku mikroprzedsiębiorcy muszą prowadzić elektroniczny rejestr sprzedaży i zakupów VAT oraz przesyłać go co miesiąc jako Jednolity Plik Kontrolny. W założeniu ma to uszczelnić podatki, ale wzmocnić uczciwą konkurencję. Wczoraj  w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbyła się konferencja, w której uczestniczyli przedsiębiorcy, księgowe i Dyrektor Elżbieta Duszyc z Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów.

Prowadzimy w Ministerstwie Finansów codzienny monitoring. Obecnie złożono około 200 tysięcy plików JPK. W skali miliona pięciuset pięćdziesięciu to niewielki procent. Spodziewamy się, że te ostatnie 11 dni, będą wzmożonym okresem dla Ministerstwa, żeby te pliki przetworzyć i wysłać do Państwa Urzędowe Potwierdzenie Odbioru -mówiła na wczorajszej konferencji Dyrektor Elżbieta Duszyc z Departamentu Poboru Podatków MF.

Kto jest zobowiązany do złożenia pliku JPK?

-Niestety wprowadza się opinie publiczną w błąd. Czytałam ostatnio w prasie, co to Ministerstwo Finansów wyprawia, że biedna babcia sprzedająca czosnek na targu będzie musiała składać elektroniczny plik JPK, że biedny szewc, który osiąga dochód 1000 zł w skali miesiąca także będzie go wysyłał. Jest to wprowadzanie w błąd. Obowiązek dotyczy czynnych podatników VAT-u. Ci podatnicy, którzy osiągają niewielkie dochody mogą także skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Tutaj mamy limit 200 tysięcy. Jeżeli ten limit nie został przekroczony to można z tego zwolnienia skorzystaćtłumaczyła dyrektor Elżbieta DuszycNie obawiamy się, że wielu podatników skorzysta z tego zwolnienia, wręcz przeciwnie. Zauważyliśmy, że podatnicy, którzy mogliby skorzystać z tego zwolnienia rejestrują się do VAT-u i chcą być czynnymi podatnikami. Wymaga tego obecny obrót gospodarczy. Partnerzy chcą mieć pewność obrotu gospodarczego, sprawdzić czy jego kontrahent jest wiarygodny. Jeśli podatnik wybierze zwolnienie, nie będzie musiał składać deklaracji VAT i pliku JPK ale nie będzie mógł wystawić faktury i stanie się nieatrakcyjnym kontrahentem w obrocie gospodarczym.

Po co wprowadzono JPK czyli Jednolity Druk Kontrolny?

Korzyści są po stronie budżetu państwa i po stronie przedsiębiorcymówiła dyrektor Elżbieta Duszyc – pierwszym naszym celem jest eliminacja niezdrowej konkurencji. Już na etapie centralnym wychwycimy wszystkie nieprawidłowości, zarówno te drobne -jeśli podatnik pomyli się przy przenoszeniu pewnych danych w deklaracjach VAT-owskich -jak i fikcyjne faktury. Nasze działania nakierowane są na to, aby uszczelnić system podatkowy. 1 marca 2017 roku powstała Krajowa Administracja Skarbowa z połączenia 3 służb: podatkowych, celnych i skarbowych. Po prawie roku działalności są efekty w postaci zwiększonych wpływów podatkowych. (…) Mamy więcej informacji o nieuczciwych podatnikach i nasze działania są coraz bardziej skuteczne. JPK-i temu również mają służyć. Mają wprowadzić normalność i konkurencje na rynku. Tak aby podatnik, który kupuje czy sprzedaje kosztu został z rynku wyeliminowany.  JPK jest narzędziem kontrolnym. My widzimy wszystkie informacje podatnika, który składa plik i widzimy kontrahentów tego podatnika. Automatycznie możemy ustalić podatników, którzy wystawili faktury nie będąc zarejestrowanymi do VAT-u. Takie informacji służą organom podatkowym do podjęcia konkretnych działań. (…) Jeżeli podatnik prawidłowo wywiązuje się ze swoich obowiązków, czy też reaguje na działania urzędu, może liczyć na to, że nie będzie w stosunku do niego wszczęta kontrola czy czynności sprawdzające. Jeżeli na poziomie centralnym będzie zdiagnozowany błąd to podatnik otrzyma informację w postaci mailowej, sms-owej czy listownej. Taka informacja jest generowana automatycznie. Na taką informację nie należy odpowiadać, ale zareagować. Trzeba zgłosić się do urzędu i ustalić przyczynę wezwania oraz dokonać korekty. Jeżeli podatnik dostosuje się do naszych zaleceń i dokona korekty nie poniesie żadnych konsekwencji karno-skarbowych. Jeżeli nie będzie żadnej reakcji ze strony podatnika to zostaną wszczęte czynności sprawdzające a w dalszym etapie -jeśli nie będzie nadal reakcji -to kontrola. 

Jak wysłać i jak podpisać plik JPK?

Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatną i bezpieczną aplikację E-mikrofirmakontynuuje dyrektor Elżbieta Duszycz tej aplikacji może korzystać podatnik, który prowadzi działalność o niewielkich rozmiarach. Można z niej wygenerować fakturę sprzedaży, ewidencję zakupów i sprzedaży i JPK. Również do dyspozycji macie Państwo aplikację KLIENT JPK 2.0 służącą do konwersji plików do właściwego formatu i wysyłki pliku JPK do Ministerstwa Finansów. (…) JPK należy podpisać. Mamy 3 możliwości podpisu: podpis kwalifikowany, profil zaufany bądź też dane autoryzacyjne. Zachęcamy do zakładania profili zaufanych, gdyż dane autoryzacyjne są tymczasowe i znikną do końca tego roku. Sposób „dane autoryzacyjne” jest tylko przejściowy. Obawialiśmy się, że nie wszyscy przedsiębiorcy zdążą założyć profil zaufania i tym samym podpisać pliku JPK. W związku z tym mamy tzw deskę ratunkową. Czasowo będzie można podpisać pliki danymi autoryzacyjnymi. Jednak jest to sytuacja przejściowa do końca roku. Docelowo każdy będzie musiał podpisać plik podpisem kwalifikowanym bądź profilem zaufanym. 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"