Wydarzenia
Wspieranie kultury regionalnej w propozycjach budżetu obywatelskiego
Wspieranie i promocja lokalnej kultury regionalnej poprzez zakup strojów dla zespołu „Starosądeczanie”, Górali z Przysietnicy i Prehybian to kolejne propozycje w budżecie obywatelskim!
STAROSĄDECZANIE
Doposażenie Zespołu Regionalnego „Starosądeczanie” w stroje ludowe otworzy perspektywy do coraz to nowych opracowań oraz pozwoli na krzewienie kultury oraz promocję Sądecczyzny!
Projekt obejmuje zakup: stroju sądeckiego dla starostów, starościny, chłopców i dziewczyn. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 99 820,00 zł
Zespół Regionalny „Starosądeczanie” w ostatnich latach prężnie się rozwija i odnosi już sukcesy. Niestety, brak kompletnego wyposażenia uniemożliwiał do tej pory udział zespołu w wielu konkursach i przeglądach i utrudniał przegotowywanie widowisk, które mają na celu przybliżanie odbiorcom dawnych tradycji i obyczajów związanych z regionem. Niezbędnym dla jego dalszego funkcjonowania jest posiadanie kompletnego stroju, zgodnego z prawdą etnograficzną regionu. W ten sposób pomożemy ocalić od zapomnienia naszą ludowość, lokalny folklor i tradycje. Ponadto, krzewienie kultury ludowej w kraju i za granicą, przyczyni się do identyfikacji zespołu z Sądecczyzną i do szerokiej promocji samego miasta Stary Sącz i okolic. W ten sposób też, wpłynie to pośrednio na zwiększenie turystyki i dochodów z niej na terenie naszej gminy. Występy w kompletnym stroju uświetnią imprezy, urozmaicą ofertę kulturalną dla mieszkańców miasta i wzbogacą doznania odbiorców, co zwiększy udział mieszkańców w imprezach kulturalnych. Doposażenie zespołu w stroje, wpłynie też korzystnie na integrację społeczności lokalnej w ramach tej grupy (starości i młodzież), która z dumą przekazuje tradycje i szacunek do historii regionu coraz to młodszemu pokoleniu i jest też alternatywą na spędzanie czasu wolnego. Na realizacji projektu skorzystają wszyscy mieszkańcy Starego Sącza i okolic, gdyż zakupione stroje pozostaną w Starym Sączu i będą służyły obecnym a także kolejnym pokoleniom naszej Małej Ojczyzny.
PREHYBIANIE
Pozyskane Środki z Funduszu Obywatelskiego zostaną przeznaczone na: zakup strojów regionalnych, tradycyjnych lachowskich dla grupy dorosłej- 30 kompletów. Zakup materiałów niezbędnych do uszycia strojów, sukieneczek, spódniczek, spodni i koszul dla grupy przedszkolnej i szkolno-gimnazjalnej. Zakup nagłośnienia, mikrofonów bezprzewodowych, głośników, miksera niezbędnych do prowadzenia przedstawień teatralnych oraz innych imprez. Jednorazowe wynagrodzenia dla instruktorów tańca, muzyki i śpiewu i pokrycie kosztów wynajmu pomieszczenia do prób Zespołu w OSP Remiza Gołkowice Górne.
Przewidywany koszt to 97,819 zł
– Jeśli uda nam się zdobyć środki na zakup strojów i pokrycie innych opłat związanych z prawidłową działalnością Zespołu będziemy mogli wzorowo prezentować się na występach, konkursach nie tylko na arenie lokalnej ale także w innych województwach i poza granicami RP. Niestety warunkiem do wzięcia udziału w konkursach regionalnych jest posiadanie stosownych strojów, których nie mamy, ponieważ bariera finansowa jest nie do pokonania. Przez ponad pół roku Zespół działa bez środków finansowych z zewnątrz, gromadzi ponad 120 osób w różnych przedziałach wiekowych, nie prowadzi składek a założyciele oraz instruktorzy działają charytatywnie. Korzystamy z grzeczności władz OSP Gołkowice Górne, którzy użyczają nam lokalu na próby mimo generowanych kosztów. Brakuje nam instrumentów oraz nagłośnienia. Mamy chęci i zapał , chcemy pracować i rozwijać swoje umiejętności ale bez wsparcia finansowego nigdy nie będziemy mogli zrealizować założonych celów.
GÓRALE Z PRZYSIETNICY
Na początku 2014 roku w Przysietnicy powstało Stowarzyszenie mieszkańców, które za najważniejszy cel swojej działalności obrało przywrócenie dziedzictwa folkloru i tradycji górali nadpopradzkich żyjących na tych terenach. Stowarzyszenie realizuje swoje założenia przywrócenia tradycji góralskiego jadła realizowanego przez grupę gospodyń jak również folkloru poprzez zespół regionalny z repertuarem i oprawą choreograficzną wzorowaną tradycją górali nadpopradzkich. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek od godziny 18:00 do 20:00 w Domu Strażaka w Przysietnicy i uczestniczy w nich 60 osób. W ramach budżetu obywatelskiego Górale zgłosili zakup strojów dla 10 par grupy młodzieżowej.
Przewidywany koszt to 46 070 złotych.
Jednak o tym, czy te projekty będą realizowane zdecydują mieszkańcy miasta i gminy Stary Sącz w głosowaniu, które ruszy 15 kwietnia i potrwa dwa tygodnie. Jak i gdzie głosować już wkrótce na naszym portalu!
Warto przeczytać: Na co wydamy 400 tys zł? Mieszkańcy sami zadecydują
fot. Starosądeczanie/ UM Stary Sącz
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
http://www.budzet.um.stary.sacz.pl/projekt.php?id=8