Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Wszyscy razem dla 8-miesięcznego Patryka i Innych. Zostań Dawcą!
W sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące zbliżającej się w Nowym Sączu akcji „Pomóż Patrykowi i innym”. O historii Patryka, szczegółach akcji oraz byciu faktycznym dawcą mówili rozmawiali Michał Mrowca tata Patryka, Piotr Mrowca wujek Patryka, Iwona Surówka faktyczny dawca szpiku, Aneta Niemiec ciocia Nikoli oraz Renata Rafa przedstawiciel Fundacji DKMS.
Jak powiedziała Renata Rafa w całej Polsce, jako potencjalni dawcy zarejestrowanych jest już ponad 1 milion osób. Tylko w Nowym Sączu jest ich 2606 osób. Spośród nich już 18 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik dla potrzebujących pacjentów. – W lutym tego roku odbyły się dwie akcje, które były dedykowane Marcinkowi i Nikoli. Dwójka tych pacjentów znalazła swych bliźniaków genetycznych. Są już po przeszczepieniu i mają się dobrze – podsumowała minione już akcje Renata Rafa, która z entuzjazmem mówiła także o zbliżającej się w dniach 3 i 4 września akcji. – W lutym tego roku w Nowym Sączu zarejestrowało się ponad 1 500 osób, co uważamy za ogromny sukces i liczymy, że kolejna akcja rejestracji potencjalnych dawców zakończy się również tak wspaniałym sukcesem.
Michał Mrowca tata 8. miesięcznego Patryka opowiedział, jak wraz z małżonką dowiedzieli się o chorobie synka. – Patryk urodził się 18 grudnia 2015 roku. Rozwijał się prawidłowo, był zdrowym, pociesznym chłopcem. W czerwcu tego roku udał się z mamą na kolejne szczepienie przeciwko żółtaczce. Podczas badań, które przeprowadzał lekarz przed szczepieniem wykrył powiększoną wątrobę i śledzionę u Patryka. Skierował nas do szpitala na dalsze badania. Tego samego dnia udaliśmy się do szpitala, gdzie przeprowadzono morfologię i USG jamy brzusznej, które potwierdziło przypuszczenie lekarza. Wstępnie rozpoznano młodzieńczą białaczkę mielomonocytową. Lekarz którzy przyjmował nas na oddział skierował nas do Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie na oddział Onkologii, gdzie badania kontrolne potwierdziły diagnozę stwierdzoną wcześniej – przybliżył tata chłopca. Patryk został zakwalifikowany do przeszczepu z osoba niespokrewnioną. Teraz znajduje się w domu i czeka na swojego bliźniaka genetycznego i przeszczep.
Szczegóły akcji, która odbędzie się w Nowym Sączu w pierwszy weekend września przedstawił wujek Patryka Piotr Mrowca – Akcja rejestracji w Nowym Sączu odbędzie się 3 i 4 września, pojawimy się 3. września u zbiegu ulicy Jagiellońskiej, Szwedzkiej i Wałowej, w niedzielę także w tym miejscu oraz w MOSiRze na ul. Nadbrzeżnej. Jest jeszcze jedna lokalizacja 4. września w Muszynie W Grzyb Hans Cafe Aleja Zdrojowa.
Przebieg procesu rejestracji potencjalnych dawców szpiku przybliżyła Renata Rafa – Rejestracja będzie polegała na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza zawierającego podstawowe dane osobowe i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie wymazu określone zostaną antygeny HLA, czyli wycinek DNA, te dane trafiają do bazy DKMS, a w formie anonimowej także do baz zagranicznych.
Do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych zachęciła Iwona Surówka, która w czerwcu tego roku oddawała swoje komórki macierzyste. – Nie należy się tego obawiać, to naprawdę nie boli, nie jest to pobierane z kręgosłupa, ale w 80% z krwi obwodowej. Zachęcam, żeby się rejestrować, ponieważ im więcej będzie nas potencjalnych dawców tym większa szansa dla osób, które naszej pomocy potrzebują, tak jak w tym momencie Patryk. Myślę, że mój apel dotrze do dużej ilości osób i życzę tego rodzicom chłopca, ale i nam, ponieważ my też możemy kiedyś zachorować i potrzebować pomocy – powiedziała Iwona Surówka, która w bazie potencjalnych dawców zarejestrowana jest już od 7 lat. – Jestem zarejestrowana w bazie 7 lat, a dopiero w tym roku zadzwoniono z pytaniem, czy podtrzymuję swoją decyzję. Czekałam tak długo, ale było warto.
W spotkaniu uczestniczyła także Aneta Niemiec ciocia Nikoli, dla której potencjalnego dawcy szukaliśmy w lutym tego roku. – Cieszę się, że mogę tutaj być, ponieważ początkiem roku organizowaliśmy taką samą akcję dla Nikolki. Ta akcja pomogła Nikolce i innym potrzebującym dając ogromne szanse na przeżycie –podkreśliła Aneta Niemiec, dodając że dzięki akcji przeprowadzonej w Nowym Sączu wiele osób zyskało szansę na powrót do zdrowia. – Chcę powiedzieć, że ta akcja która była organizowana na początku roku również w Nowym Sączu zwiększyła szanse Nikoli, choć dawcą ostatecznym była osoba z zagranicy to jednak informacja, że tyle osób niespokrewnionych się zarejestrowało wzbudziła i w jej serduszku i w naszych sercach ogromną radość, że jest szansa i nadzieję, że są ludzie, którzy chcą ratować życie innym.Na koniec ciocia Nikoli apelowała: – Zostańcie dawcą to nie boli, a możecie uratować życie potrzebującym!
Kto może zostać dawcą?
Dawca może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Medyczne kryteria wykluczające możliwość rejestracji zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 12.03.2010r. w sprawie ośrodków Dawców szpiku. Aby zostać potencjalnym Dawca, wystarczy przyjść na organizowany w okolicy Dzień Dawcy, przejść pozytywnie wstępny wywiad medyczny, wypełnić formularz z danymi osobowymi oraz pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy.
Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – stosowane w ok. 80% przypadków
Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metoda zwana afereza. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 5-6 godzin.
Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej
Od znajdującego się pod narkoza Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.
UM NS
Prokuratura czeka na opinie biegłego. Śmiertelny wypadek 17-latki na obwodnicy Chełmca
ZUS: dodatek dopełniający do renty socjalnej
Starosądeczanka aktualną Mistrzynią Europy i Świata w tańcu jazzowym
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm