Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Zlikwidują podstację w Piwnicznej? 24-godzinna opieka dla mieszkańców w Rytrze

Opublikowano: 13 stycznia, 2022 o 9:51 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Trwa dyskusja dotycząca likwidacji 12-godzinnej podstacji Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Piwnicznej-Zdroju i utworzenia 24-godzinnego dyżuru w podstacji w Rytrze.

Podstacja w Piwnicznej-Zdroju funkcjonuje w godzinach 7 – 19, a podstacja w Rytrze do godz. 23. To sprawia, że od godziny 23 do 7 rano mieszkańcy obu gmin nie mają żadnego zabezpieczenia na miejscu, a czas dojazdu karetki z Krynicy-Zdroju to ponad pół godziny, ze Starego Sącza około 20 minut -mówi Bożena Hudzikdyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu -Zasadnym jest więc stworzenie całodobowego dyżuru w Rytrze, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści byli chronieni przez całą dobę. I właśnie to jest głównym celem stworzenia 24-godzinnej podstacji w Rytrze. Obsługiwałaby ona całą dolinę Popradu. Tylko w roku 2021, liczba wyjazdów po godzinie 23 w rejon podstacji w Rytrze i Piwnicznej wyniosła 160!

Podstacja w Piwnicznej nie istniała od zawsze. Działała w latach 2005-2011, później było pięć lat przerwy, następnie została reaktywowana w 2016 r. Podstacja w Rytrze powstała w 2014 r. Liczba wyjazdów karetek z podstacji w Piwnicznej z roku na rok maleje, a z Rytra rośnie. W ubiegłym roku wyjazdów z Piwnicznej było 463, a z Rytra – 688.

Co jeszcze przemawia za powołaniem całodobowego dyżuru w podstacji w Rytrze?

Umiejscowienie podstacji w Piwnicznej sprawia, że wyjazd karetki z bocznej drogi na ruchliwą drogę krajową, zaraz za ostrym zakrętem ograniczającym widoczność kierowcom jest po prostu niebezpieczny i czasochłonny – dodaje dyrektor Bożena Hudzik. – Ponadto, w garażu może się  zmieścić tylko mały samochód volkswagen transporter. Gdyby zaszła konieczność zamiany karetki z powodu awarii na większą, nie zmieści się ona w garażu. Podczas postoju na zewnątrz przy podstacji, karetka musi być cały czas podłączona do prądu, tymczasem w Piwnicznej, w tym samym budynku, znajduje się świetlica dla dzieci i młodzieży, które idąc do niej mogą się zaplątać w kable. To bardzo poważne zagrożenie.

Roczny koszt utrzymania podstacji w Piwnicznej to 30 tysięcy 848 złotych, a w Rytrze, działającej o trzy godziny dłużej, to 24 tysiące 521 złotych.

Władze Piwnicznej-Zdroju nie godzą się na likwidację podstacji pogotowia ratunkowego w tym mieście.

Burmistrz Dariusz Chorużyk uważa, że plany likwidacji podstacji opierają się na bezdusznych metodach prosto z arkusza kalkulacyjnego Excel.

– Dziwią mnie informacje, że podstacja musi być zlikwidowana, bo nie przynosi określonych wskaźników. Jak możemy mierzyć wskaźnikami bezpieczeństwo mieszkańców? Jeżeli ważny jest wynik ekonomiczny, usiądźmy wszyscy razem do rozmów i niech każdy wniesie swoją informację i wtedy dowiemy się, czy wskaźniki, którymi posługuje się Sądeckie Pogotowie Ratunkowe są właściwe –mówi burmistrz.

Decyzję o powołaniu 24-godzinnego dyżuru w podstacji w Rytrze i tym samym likwidacji podstacji w Piwnicznej musi podjąć wojewoda małopolski.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"