Ogłoszenia parafialne, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Zmarł lekarz Jan Kazimierz Mróz
Jan Kazimierz Mróz urodził się 19 lutego 1942 roku w Rdziostowie, jako pierwsze z 9 dzieci Julii i Jana Mróz. Kochał uczyć się i dążył do zdobywania wiedzy. Ukończył szkołę podstawową w Marcinkowicach, a następnie I Liceum Ogólnokształcące im. J. Długosza w Nowym Sączu. Studiował medycynę na Akademii Medycznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów z wielorakich możliwości wybrał poświęcenie swojego życia leczeniu ludzi na wsi. Pracę zawodową rozpoczął w czerwcu 1967 roku jako lekarz medycyny na stażu w pogotowiu ratunkowym i szpitalu w Nowym Sączu, a następnie w Podegrodziu i Łukowicy. W 1976 r. został kierownikiem Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Gołkowicach i to właśnie z Gołkowicami związał się na całe życie.
Był pasjonatem medycyny. Specjalizował się w medycynie ogólnej i rodzinnej, ale przez całe życie nieustannie pogłębiał swoją wiedzę praktycznie we wszystkich dziedzinach medycyny, korzystając ze źródeł polskich i zagranicznych (w tym amerykańskich, holenderskich i niemieckich), prenumerując prasę zawodową. Był prekursorem wielu trendów w zakresie medycyny i zdrowego trybu życia, np. od początku był orędownikiem karmienia piersią. Dopóki zdrowie Mu dopisywało spieszył pacjentom z pomocą lekarską o każdej porze dnia i nocy. Dzięki swojemu zamiłowaniu do medycyny i gruntownemu nieustannemu studiowaniu jej rozwoju był lekarzem do spraw trudnych. Interweniował w sprawach przez wielu uznanych za beznadziejne. Z jego pomocy w takich sprawach korzystali nie tylko mieszkańcy Gołkowic i okolicznych miejscowości, ale również pacjenci z dalekich stron Polski, a nawet z zagranicy.
Doświadczył wielu ciężkich chwil; wcześnie stracił ukochanego Ojca, następnie w tragicznych okolicznościach brata, a później najmłodszego syna.
Przeciwstawiał się wszelkiej niesprawiedliwości. Współtworzył NSZZ „Solidarność” w szpitalu w Nowym Sączu. Nie znosił wszelkiej nieuczciwości i zawsze się jej sprzeciwiał, często idąc pod prąd.
Za swoje osiągnięcia w medycynie został wyróżniony wpisem w prestiżowych wydawnictwach Who is Who in the World i Who is Who in Science and Engineering oraz został nominowany do tytułu International Man of the Millenium.
Jan Mróz miał wszechstronne zainteresowania. Był jednocześnie humanistą i znawcą nauk ścisłych. Kochał naturę, w szczególności las i jego mieszkańców. Był zapalonym grzybiarzem, w lesie spędzał codziennie wiele godzin swojego życia. Hodował pszczoły i propagował właściwości produktów pszczelarskich: miodu, wosku, propolisu i innych. Grał w brydża. Uczył się języków obcych – w pracy wykorzystywał przede wszystkim język angielski i holenderski. Pisał wiersze i modlitwy, a dzieciom opowiadał wymyślone przez siebie bajki o pustelniku oparte na swoich bogatych doświadczeniach z życia lasu. Interesował się kosmosem.
Posiadał wiele niecodziennych umiejętności; np. potrafił samodzielnie wykończyć dom i złożyć samochód. Motywował innych, szczególnie dzieci, do samodzielności i kreatywności.
Był bardzo wysportowany i propagował uprawianie sportu wśród młodzieży szkolnej, ucząc przy tym jak bawić się sportem mądrze. Dzięki Jego sportowym pasjom, wspieranym przez żonę Helenę, młodzież w Gołkowicach całe popołudnia spędzała grając latem w siatkówkę lub ping-ponga, a zimą jeżdżąc na łyżwach na lodowisku utworzonym za Jego pozwoleniem i pod Jego okiem wokół Ośrodka Zdrowia w Gołkowicach. Uczył dzieci pokonywać własne słabości.
Uwielbiał dzieci, które zawsze uważał za największy dar Boga. Miał 6 dzieci: Krzysztofa, Krystynę, Marka, Małgorzatę, Jana i Helenę oraz 20 wnucząt, z których zawsze był bardzo dumny.
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
Dobry Jezu,a nasz Panie,daj Mu wieczne spoczywanie.