Na sygnale, Z ostatniej chwili

Dostałeś SMS-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? W taki sposób sądeczanka straciła 6 tys. złotych

Opublikowano: 6 marca, 2020 o 8:11 am   /   przez   /   komentarze (0)

Dostałeś SMS-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj, to może być oszustwo. W taki sposób sądeczanka straciła 6 tys. złotych

Sądeczanka, która kilka dni temu otrzymała SMS-a od rzekomej firmy kurierskiej, w rzeczywistości padła ofiarą oszustów. Niczego nie podejrzewając kobieta kliknęła w załączony w wiadomości link, by dopłacić do przesyłki brakującą złotówkę. Niestety ta decyzja okazała się zgubna, ponieważ z jej konta, zamiast 1,10 zł, zniknęło aż 6 tysięcy złotych.

SMS-y od fałszywych kurierów to klasyczny przykład wiadomości phishingowych, dzięki którym cyberprzestępcy, wykorzystując popularność zakupów przez Internet, wyłudzają nasze dane tj. loginy, hasła, numery kart kredytowych, ubezpieczeń i kont bankowych. Z tego względu otrzymując wiadomość dotyczącą niedopłaty i konieczności wpłacenia niewielkiej kwoty, powinniśmy zachować ostrożność. W takiej wiadomości dla „wygody klienta” przesyłany jest link do płatności w banku. Strona jest fałszywa i nastawiona na wyłudzenie danych dostępu do rachunku bankowego, co w dalszej kolejności skutkuje utratą pieniędzy z konta pokrzywdzonego.

Wiadomości związane z phishingiem wydają się pochodzić od legalnych instytucji, dlatego zanim zdecydujemy się na kliknięcie w podlinkowaną stronę lub pobranie jakiegokolwiek załącznika należy dokładnie przyjrzeć się otrzymanej wiadomości, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy. Logując się na stronę z płatnościami najlepiej wprowadzić adres własnoręcznie, a nie korzystać z przekierowania.

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, czy wiadomość faktycznie pochodzi od danej firmy kurierskiej, w celu potwierdzenia należy skontaktować się z jej przedstawicielem. Do tego czasu nie należy klikać w linki przesłane w podejrzanych wiadomościach, a przede wszystkim unikać dokonywania w ten sposób jakichkolwiek płatności.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"