Kultura, Z ostatniej chwili
Fundusze Europejskie na Sądecczyźnie doCENIONE
Najlepsze, wg. mieszkańców projekty zrealizowane na Sądecczyźnie ze środków unijnych zostały nagrodzone podczas Gali „Fundusze z Kulturą”. Na scenie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu symboliczne statuetki z rąk Witolda Kozłowskiego, Marszałka Małopolski odebrali laureaci Plebiscytu „Fundusze Europejskie są w Małopolsce”.
Nasze dzisiejsze spotkanie jest okazją do podsumowania naszej współpracy, przede wszystkim realizowanych projektów, przy pomocy funduszy europejskich. Małopolska ciągle się zmienia. Wystarczy wybrać się w dalszy teren, w te mniejsze wspólnoty, zarówno obejścia domów, ale też infrastruktura drogowa, społeczna. To naprawdę ogromne zmiany, które upiększają nasz region i z tego należy się cieszyć
– powiedział marszałek Witold Kozłowski.
Dziękując za odwagę w sięganiu po unijne wsparcie i profesjonalizm w realizacji nowatorskich projektów marszałek Kozłowski podkreślił, iż sukces laureatów Plebiscytu jest także sukcesem Małopolski i Małopolan.
Pamiątkowe statuetki odebrało 30 laureatów Plebiscytu na najlepsze lokalne przedsięwzięcia realizowane z pomocą Funduszy Europejskich na Ziemi Sądeckiej. To najcenniejsze z nagród, jakie można otrzymać, bo przyznawane za sprawą głosów oddanych przez mieszkańców regionu.
Mieszkańcy docenili między innymi: projekty związane z poprawą dostępności i jakości usług medycznych realizowane przez szpitale w Zakopanem, Nowym Targu, Limanowej, Nowym Sączu i Krynicy. Dostrzeżono także inwestycje kulturalne i rekreacyjne: modernizację Centrum Kultury Sokół, Willi Czerwony Dwór oraz Muzeum Tatrzańskiego, rewitalizację parków Strzeleckiego w Nowym Sączu i Biechońskiego w Gorlicach, budowę tras turystycznych w Krynicy – Zdroju, nad Zalewem Klimkówka oraz wzdłuż rzeki Mszanki.
Fundusze Europejskie są w Małopolsce
Fundusze Europejskie były w ostatnich latach jednym z głównych motorów napędzających małopolską gospodarkę. Aktualnie kończymy realizację ponad 4 tys. projektów, których wartości dofinansowania ze środków UE sięga 12,4 mld zł.
To dzięki nim mieszkańcy regionu zrealizowali tysiące przedsięwzięć, zadań i inwestycji, mających w praktyce wpływ na życie każdego z mieszkańców regionu. Plebiscyt miał na celu docenienie i zaprezentowanie tych beneficjentów, którzy mogą stanowić inspirację dla mieszkańców regionu w nowym okresie programowania unijnego.
Głosowanie zorganizowane jesienią ubiegłego roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego pozwoliło na wyłonienie najlepszych – zdaniem mieszkańców – inwestycji w naszym regionie zrealizowanych od 2014 roku z pomocą środków unijnych.
Małopolanie wybierali swoich faworytów w poszczególnych powiatach. Była to również okazja, aby pokazać, że inwestycje realizowane w Małopolsce przy wsparciu Funduszy Europejskich są dostrzegane przez mieszkańców regionu.
Pierwsze zwycięskie projekty uhonorowane zostały w czasie uroczystej gali w tarnowskim Centrum Sztuki Mościce. W środę, 30 marca pula wyróżnień trafiła do beneficjentów z Krakowa i ościennych gmin.
Solidarni z Ukrainą
Uczestnicy Wydarzenia mieli okazje nie tylko wziąć udział w uczcie muzycznej zaserwowanej przez Sądecką Orkiestrę Kameralną pod batutą Leszka Mieczkowskiego z udziałem zespołu Tango Attack, ale także realnie wspomóc najmłodszych uchodźców z Ukrainy.
W geście solidarności z Ukrainą w trakcie wydarzenia obok koncertu muzyki filmowej pojawiły się również utwory, które na stałe zapisały się w historii polskiej i ukraińskiej walki o wolność. Ze sceny wybrzmiały m.in. piosenka-symbol – „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz utwór „Myśli moje” do słów Tarasa Szewczenki, wieszcza narodowego Ukrainy.
Spotykamy się w szczególnym czasie, kiedy od ponad miesiąca za naszą wschodnią granicą trwa wojna wywołana napaścią wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Od pierwszych chwil, kiedy na polskich granicach pojawili się uchodźcy wojenni z Ukrainy, mieszkańcy naszego regionu ruszyli z pomocą tym, którzy opuścili swoje domy szukając bezpiecznego schronienia.
– dodał podczas piątkowej gali marszałek Witold Kozłowski.
Wizytówka Sądecczyzny
W Plebiscycie mieszkańcy nagrodzili między innymi Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, gospodarza Gali. To prawdziwa wizytówka Sądecczyzny Centrum Kultury Sokół jest spadkobiercą i kontynuatorem wspaniałej tradycji Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ, a jego siedzibą jest historyczny budynek Sokolni Sądeckiej z 1892 roku.
Dzięki Funduszom Europejskim goście Centrum i miłośnicy kina mogą między innymi cieszyć się odnowioną salą im. Lucjana Lipińskiego, która nie tylko została wyposażona w nowe, wygodne fotele, ale także została lepiej przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.
Z kolei pomieszczenia Galerii BWA SOKÓŁ zostały zaadaptowane do prowadzenia działalności edukacyjnej, zyskały estetyczny i funkcjonalny wystrój. Ponadto zmodernizowane zostały dwie strony internetowe: www.mcksokol.pl i www.bwasokol.pl. oraz stworzono specjalną aplikację, która na bieżąco informuje o działalności MCK SOKÓŁ.
Wyróżnione inwestycje to tylko kropla w morzu kilkuset projektów zrealizowanych z udziałem dotacji unijnych. Dzięki tak efektywnie wykorzystanym Funduszom Europejskim możemy wspierać rozwój mieszkańców regionu na każdym etapie życia. Fundusze unijne zmieniają Sądecczyznę i jej mieszkańców.
UMWM
Łukasz Pierzga z Łącka Mistrzem Świata w World of Tanks 2024 w Chinach !
Apel PIORiN dotyczący fumigacji!
Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm