Kultura, Z ostatniej chwili
Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł na podium Ogólnopolskiego Zjazdu!
Po raz VI KGW Stadła – na zaproszenie Stowarzyszenia ”POLSKA GOSPODYNI” w dniach 9 i 10 września 2017 r. brało udział w VII Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z terenów Wiejskich, który został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.
Dwudniowy pobyt rozpoczął Jarmark Kulturowy nad Jeziorem Licheńskim 9.09.2017 r. na którym Gospodynie biorąc udział w konkursie prezentowały potrawy regionalne, rękodzieło ludowe oraz występ artystyczny.
Konkursem objęte były również – przesłane wcześniej – „PAMIĘTNIKI ZJAZDOWE”, które Komisja oceniła bardzo wysoko i przyznała dla KGW Stadła I miejsce wraz z nagrodą finansową .
Gospodynie w konkursie Twórczości Artystycznej zdobyły również wysokie uznanie – II miejsce wraz z nagrodą, a do konkursu była zgłoszona „POLNA KAPILCZKA” z Matką Boską Licheńską z jednej strony i Św. Stanisławem Papczyńskim – z drugiej strony z okazji 50- lecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej Licheńskiej oraz 10 rocznicą wyniesienia do Godności Błogosławionych w Licheniu – Podegrodzianina, obecnie św. Ojca Stanisława Papczyńskiego.
Jarmark Kulturowy był również okazją do zaprezentowania potraw regionu lachowskiego, a był to – zgodnie z konkursem pasztet z gęsiny oraz wiele innych przysmaków naszego regionu, m.in. ciasta, ciastka lachowskie, podegrodzka kukiełka, wyroby swojskie, kołacze ze serem, śliwkami, chleb z łopaty ze smalcem i ogórkiem kwaszonym oraz kołacze i podpłomyki.
Gratulacje za zdobycie nagród w konkursach oraz podziękowania z serdecznymi pozdrowieniami złożyła Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda, cyt.” Dziękuję bardzo, Drogie Panie, za budowanie więzi lokalnej wspólnoty, o którą należy zabiegać, bo ma ona również wymiar ogólnopolski […] wierzę w to, że zapał i energia nigdy Pań nie opuszczą i przyczynią się do tego, że kolejne pokolenia Polaków, mając tak dobre wzorce wychowania, będą dumne z naszej kultury, która sięga głęboko korzeniami w tradycje wiejską”.
Miłym zaskoczeniem dla Małżonków z naszego kręgu było zaproszenie do Bazyliki na specjalnie dla Nich Nabożeństwo Eucharystyczne pod przewodnictwem Kustosza Sanktuarium Ks. Wiktora Gumiennego w dniu 9.09. na którym Małżonkowie otrzymali PAMIĄTKĘ rocznicy Sakramentu Małżeństwa oraz podziękowania za trud pracy i wyrzeczeń dla dobra swojej rodziny. Kustosz Sanktuarium udzielił Małżonkom Błogosławieństwa Bożego na dalszą wspólną drogę życia. Po czym była okazja do złożenia Jubilatom życzeń, sto lat i krótkiego wspólnego spotkania.
O godz. 21-ej uczestnicy Zjazdu w dniu 9 i 10.09. brali udział w Apelu Maryjnym w Bazylice oraz w Procesji z „morzem” świec i śpiewem pieśni o historii objawień.
W dniu 10 września chętni wzięli udział w Różańcowym spacerze od Kościoła św. Doroty do miejsca objawień w Grąblinie.
O godz. 11-tej z uczestników Zjazdu uformował się uroczysty, w barwnych, różnokolorowych strojach KOROWÓD – i znów jak zwykle nasz Koło na Jego czele – z placu nad Jeziorem Licheńskim przemaszerował do Bazyliki Licheńskiej, gdzie o godz. 12 -tej dla kilkutysięcznej rzeszy uczestników została koncelebrowana Msza św. której przewodniczył Ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiego Zgromadzenia Księży Marianów, przy oprawie muzycznej kilku Zespołów.
Gospodynie podczas Nabożeństwa przekazały dar ołtarza .
Na podkreślenie zasługuje fakt, że zainteresowanie wiernych Kapliczką w Bazylice było bardzo duże.
Spotkanie na VII Zjeździe zakończyła wspólnie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego w Kaplicy Trójcy Przenajświętszej w Bazylice oraz odśpiewana BARKA -ulubiona pieśń naszego Św. Jana Pawła II przy Jego Pomniku.
W drodze powrotnej zatrzymano się w Lasku Grąblińskim na Drodze Krzyżowej w miejscu Objawień Matki Boskiej oraz podczas postoju w Częstochowie nawiedzono Matkę Boską Częstochowską.
Szczęśliwi, napełnieni duchem wiary, refleksji i optymizmu – mimo, że już zaczął się poniedziałek – bez zmęczenia wrócili wszyscy szczęśliwie do swoich domów z zapewnieniem, że w przyszłym roku spotkamy się znów ale już na VIII Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich.
Tegoroczny Zjazd miał również wiele okazji do spotkań integracyjnych, międzykulturowych, międzyregionalnych, które napawają optymizmem i pomysłami do dalszej działalności członkinie Koła. Organizatorom Zjazdu składamy szczere uznania i serdeczne podziękowania .
Wyjazd Koła Gospodyń Wiejskich był kontynuacją zadania publicznego realizowanego w 2017 roku w ramach konkursu w zakresie kultury,sztuki,ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego ,pn. „MY SĄ BABY, JAKICH MAŁO, PRZENOSIMY KULTURĘ Z PRZESZŁOŚCI DO PRZYSZŁOŚCI” współfinansowanego ze środków budżetu Gminy Podegrodzie oraz budżetu Powiatu Nowosądeckiego, za co Koło wyraża serdeczne podziękowania.
Radny Nalepa: „Ten eksperyment socjologiczny nie uda się w Starym Sączu. Martwi nas „wymiana kulturowa”
Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Spotkanie już w czwartek
Mistrzostwa Szachowe w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm