Edukacja, Z ostatniej chwili
Matka Boska Zielna na Kubalówce
W polskiej tradycji ludowej, Matka Boska, patronka dnia 15 sierpnia, czczona jest także jako patronka ziemi będącej w najbujniejszym rozkwicie, patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Dlatego właśnie nazywana bywa Zielną.
W dniu sierpniowego maryjnego święta, składa się Matce Bożej w ofierze płody ziemi: zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce. Pachnące zioła, piękne kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i dorodne owoce symbolizują duchową pełnię Maryi, jako „najdorodniejszego ziemskiego owocu”. Wszystkie one, podobnie jak Maryja, mają swój czas wzrostu i czas dojrzewania.
Są dojrzałym plonem łąk, lasów, sadów i ornej ziemi. Zioła mają swą leczniczą moc, a kwiaty wprawiają w zachwyt kolorystyką barw i zapachem. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Jest też lekarstwem na nasze choroby duszy i ciała; jest wspaniałą koroną stworzenia. Układano je niegdyś i dziś także w bukiety z bylicy, macierzanki, mięty, piołunu, chabrów, kopytnika i krwawnika – a więc z ziół o wypróbowanych właściwościach leczniczych, z kwiatów polnych i ogrodowych, zgodnie z przysłowiem : …w sierpniu każdy kwiatek woła – weź mnie do kościoła!… Do bukietu wkładano także kłosy zbóż, len, makówki i konopie oraz różne warzywa i owoce: marchew, nabity na patyk ziemniak lub jabłko, gałązkę z późnymi wiśniami, gałązki leszczynowe z orzechami, a więc wszystko co urodziła ziemia i co ważne było dla ludzkiego bytu. Wierzono powszechnie, że poświęcony w kościele bukiet nabiera niezwykłych właściwości – czarodziejskich i leczniczych.
Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu chcąc podtrzymać tę piękną tradycję ludową oraz przekazać ją najsłodszym zorganizował warsztaty, na których wykonywano bukiety zielne. W zagrodzie lachowskiej 12 sierpnia dzieci i młodzież z terenu gminy Podegrodzie uczyły się wykonywać bukiety święcone w kościele w w/w święto. Panie z GOK-u pokazały jak wykonywać bukiety, a pani Chołda tłumaczyła co w nich powinno się znaleźć, a także ciekawie opowiadała o zwyczajach związanych ze świętem, wierzeniach ludowych dotyczących ziół oraz poświęconego bukietu.
Uczestnicy słuchali ciekawych opowieści, przyglądali się z podziwem bukietom, a potem z zapałem przystąpili do pracy, by własnoręcznie wykonać bukiet zielny. Na koniec każdy mógł poczęstować się kołaczem podegrodzkim.
oprac. GOK Podegrodzie
Komentarze
Komentarze (5)
Możliwość komentowania wyłączona.
Ile katolicy jeszcze będą mieć tych matek boskich. Jest ich chyba kilkadziesiąt jak nie kilkaset. Maryja, matka Jezusa była skromną a przede wszystkim bogobojną i posłuszną Bogu kobietą. To co wy ludzie katolicy z nią wyprawiacie nie ujdzie bez konsekwencji, Bóg nie pozwoli z siebie drwić i wynosić człowieka ponad Siebie. To tylko kwestia czasu. Opamiętajcie się. Oddajecie cześć bożkom zamiast stwórcy/. Wstyd i hańba. Jakbyście czytali Biblię to byście wiedzieli że Bóg nienawidzi brzydzi się tym czyli bałwochwalstwem.
do Marii-wiesz kiedy ateista jest najbardziej zawiedziony? Wtedy gdy chce komuś bardzo się odwdzięczyć tylko nie wie komu- pozdrawiam
A t wiesz kto to jest ateista? To ten , który nie wierzy w Boga. Ja nie jestem ateistką i wierzę w Boga, a nie w bożki i czytam Biblię
Mario czy ja napisałem że jesteś ateiską? to jest tekst do przemyślania a skoro czujesz się urażona to nie wiem z jakiego powodu skoro w Boga wierzysz -pozdrawiam
Nie czuje się urażona tylko tak to napisałeś, że chyba źle Cię zrozumiałam. Przepraszam