Kultura, Z ostatniej chwili

Nagroda dla Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Opublikowano: 22 października, 2020 o 6:45 am   /   przez   /   komentarze (0)

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu otrzymało wyróżnienie w 40. edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2019, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodzony został projekt konserwatorski Skansenova, realizowany na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu oraz innych placówek muzealnych na terenie Województwa Małopolskiego w latach 2016 – 2019.

Dzięki wsparciu finansowemu z projektu SKANSENOVA, mającym na celu zachowanie zabytków architektury drewnianej, w tym sakralnej, poprzez zapewnienie im ochrony i opieki konserwatorskiej, w Sądeckim Park Etnograficznym udało się odtworzyć zabytkowe malowidła w kościele ewangelickim ze Stadeł. Wykonano prace konserwatorskie 29. obiektów znajdujących się na terenie skansenu, odnowiono również ogrodzenie. Całą ekspozycję dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Powstała także strona internetowa https://skansenova.pl/ oraz tematyczna ścieżka zwiedzania.

Projekt „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu” realizowały: Sądecki Park Etnograficzny (lider projektu, Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu), Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, Zagroda Maziarska w Łosiu, Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum Dwór w Dołędze, Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

***

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to od 40. lat najważniejsza forma osiągnięć w polskim muzealnictwie. Konkurs ma na celu wyłonienie i promocję najlepszych przedsięwzięć polskich muzeów. Organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczyste gale laureatów Sybilli przez ostatnie pięć lat odbywały się w ważnych dla polskiej kultury miejscach: w Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Teatrze Wielkim w Łodzi (gala towarzyszyła I Kongresowi Muzealników Polskich), w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Fot. UM WM

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"