Na sygnale, Z ostatniej chwili

Olszanka. Stracili dorobek życia w wybuchu butli z gazem

Opublikowano: 3 grudnia, 2017 o 9:50 am   /   przez   /   komentarze (2)

Właściciele zniszczonego domu w Olszance (gmina Podegrodzie) mają ogromne szczęście, że przeżyli. Jednak po wybuchu butli z gazem i pożarze rodziny mieszkające na parterze i piętrze straciły dorobek życia. Straty są ogromne. Uszkodzony budynek i trzy samochody. O tym czy rodzina będzie mogła odbudować dom, czy może nadaje się tylko do całkowitej rozbiórki zadecyduje komisja nadzoru budowlanego, która już jutro określi stan budynku.

-To ogromna tragedia. Był to dom wielorodzinnymówi wójt Podegrodzia Małgorzata Gromalarodzice, córka i syn z żoną oraz dzieckiem. W chwili wybuchu mężczyźni byli na budowie córki. W domu zostały same kobiety. Właścicielka, starsza kobieta przebywała z wnuczką w drugiej części domu. Dzięki temu nie doznały żadnych obrażeń. (…) Córka z synową chciały wymienić butlę z gazem. W chwili eksplozji próbowały uciec. To z pewnością uratowało im życie. Niestety siła wybuchu była ogromna. Jedna z kobiet została poparzona a druga ma obrażenia związane z wybuchem. Na szczęście ich stan zdrowia nie zagraża już niebezpieczeństwu. Rodzina odmówiła lokalu zastępczego, gdyż te najbliższe dni spędzą u swoich rodzin. Oczywiście, udzielimy wsparcia na tyle na ile -jako gmina -możemy to zrobić. Na najpilniejsze potrzeby rodzina otrzyma 6 tysięcy złotych zasiłku celowego. Prawdopodobnie budynek był ubezpieczony (…).Strażacy do późnych godzin wieczornych zabezpieczali mienie właścicieli. Wczoraj byliśmy na miejscu wraz z inspektorem nadzoru. Na jutro powołana została komisja, która oceni stan budynku. Wtedy podejmiemy dalsze kroki ws. pomocy.

O wybuchu jako pierwsi informowaliśmy na naszym portalu tutaj:

W Polsce używanych jest około 11 milionów 11-kg butli gazowych. Każda z nich jest napełniana kilka lub kilkanaście razy w roku. Używane są głównie do gotowania, ale także do ogrzewania, zasilania parasoli grzewczych, grilli, wózków widłowych.

Tylko prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie rynku butli gazowych może zapobiec wzrostowi liczby wypadków – mówi Sylwester Śmigiel, przewodniczący Polskiej Organizacji Gazu Płynnego – organizatora kampanii Nie daj się nabić w butlę. – Prowadzone przez POGP statystyki pokazują, że średnio raz w tygodniu dochodzi do zdarzenia, w wyniku którego oprócz strat majątkowych, ludzie doznają uszczerbku na zdrowiu a nawet tracą życie.

Każda prawidłowo napełniona butla gazowa powinna mieć:
-kolor inny niż czerwony, który jest zastrzeżony wyłącznie dla butli przeciwpożarowych (gaśnic). Kolor powinien pokrywać całą butlę. Każdy legalnie działający w Polsce dystrybutor ma jeden, zastrzeżony dla siebie kolor butli, z którym można go identyfikować i może napełniać butle tylko w tym kolorze;
– tabliczkę znamionową z informacją o ciężarze netto butli i maksymalnej ilości (wadze) gazu w butli oraz datą legalizacji;
– zaślepkę na zawór zabezpieczającą gaz przed wyciekiem w razie przypadkowego odkręcenia zaworu butli;
– folię termokurczliwą na zaworze butli, która świadczy o tym, że butla jest pełna, a także identyfikuje firmę napełniającą;
– instrukcję bezpieczeństwa w postaci naklejki. W instrukcji bezpieczeństwa znajdują się podstawowe informacje o gazie, rozlewni, która napełniła tę butlę i telefon kontaktowy. Należy pamiętać, że nazwa firmy napełniającej na naklejce butli musi być zgodna z nazwą namalowaną na butli.

Zasady bezpiecznego użytkowania butli gazowych:
– Kupuj butlę wyłącznie ze znanego i legalnego źródła.
– Sprawdzaj czy na butli znajduje się informacja o producencie tej butli.
– Zachowuj folię termokurczliwą i paragon do ewentualnej reklamacji.
– Poproś przeszkolonego instalatora o sprawdzenie przynajmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowej.
– Dbaj o stan techniczny przewodów gazowych w twoim urządzeniu, głównie przewodów gumowych (Należy regularnie sprawdzać, czy wąż gazowy nie jest uszkodzony lub pęknięty!).
– Nie przechowuj butli w piwnicach, pomieszczeniach poniżej poziomu terenu.
– Transportuj butle wyłącznie w pozycji stojącej, zabezpieczając ją przed przesuwaniem.
– Zapewnij skuteczną wentylację w pomieszczeniach, w których stosujesz urządzenia na gaz płynny. Pamiętaj o tym, że gaz płynny jest cięższy od powietrza.

Jesteśmy na Facebooku: Starosądeckie.info 

Wójt Podegrodzia, Małgorzata Gromala

Komentarze

Komentarze (2)

  • 3 grudnia, 2017 o 1:16 pm olo

    Nie ma co – to rzeczywiście wielka tragedia. Niech jednak będzie przestrogą co może zdziałać jedna butla przy niewłaściwej obsłudze. Instruktaż w artykule jest bardzo dokładny, ale nie obejmuje niestety czynnika ludzkiego. Każdy kto ma w domu gaz powinien wiedzieć jak z nim postępować – przede wszystkim ZERO PANIKI. „Syczącą” butlę wyrzucić choćby na balon i przewietrzyć pomieszczenie a nie brać nogi za pas. Gaz sam od razu nie wybucha. Niech władze pomyślą też o takiej edukacji, zamiast ciągle trąbić o smogu.

  • 3 grudnia, 2017 o 4:25 pm Anonim

    Wielka tragedia

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"