Edukacja, Z ostatniej chwili
Pomimo „czerwonej strefy”, uczniowie idą 1 września do szkoły
1 września do klas pierwszych w szkołach prowadzonych przez Powiat Nowosądecki pójdzie blisko 750 uczniów. Utworzona dla nich 29 klas o różnych profilach. Jeśli ktoś jeszcze nie dokonał wyboru – szkoły powiatowe czekają z atrakcyjną ofertą.
Najwięcej oddziałów powstało w Liceum Ogólnokształcącym w Grybowie – pięć, Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy Zdroju i Zespole Szkół w Starym Sączu – po sześć.
– Oprócz liceów, sporym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się w tym roku technika – mówi Bożena Mynarek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. – Nasze szkoły mają w tym zakresie sporo do zaoferowania. Wystarczy wymienić kilka kierunków: technik hotelarstwa; informatyk; technik budownictwa; leśnik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Uczniowie mogą się też kształcić na kierunkach: hodowca koni, technik architektury krajobrazu czy technik weterynarii. Nowym kierunkiem jest technik spawalnictwa w Zespole Szkół Zawodowych Grybowie, który wzbudził spore zainteresowanie wśród uczniów.
Dodatkowo, w powiatowych szkołach zawodowych można zdobyć zawód w klasach o profilu m.in.: mechanik pojazdów samochodowych, stolarz czy cukiernik. Ważny jest fakt, że podczas edukacji, młodzi ludzie mogą bezpłatnie zrobić specjalistyczne kursy, za które, poza szkołą, musieliby zapłacić po kilka tysięcy złotych.
– Dzięki ukończeniu naszych szkół, młodzież bez większych problemów odnajduje się na trudnym dzisiaj rynku pracy – podkreśla starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Staramy się na bieżąco doposażać nasze placówki w najnowocześniejszy sprzęt i organizować zajęcia w taki sposób, aby uczniowie mieli też czas na uprawianie sportu i rozwijanie swoich zainteresowań.
To szczególnie ważne w dobie koronawirusa. Powoli kończą się przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Dyrektorzy musieli przez wakacje dopilnować nie tylko remontów w swoich placówkach, ale też przygotować się do działania w „czerwonej strefie”, w której znajduje się Powiat Nowosądecki.
– Mamy tę komfortową sytuację, że nasze szkoły nie są przepełnione i uczniowie do tej pory uczyli się na jedną zmianę – mówi dyrektor Bożena Mynarek. – Dzięki temu, dyrektorzy mogą teraz wprowadzić na przykład system dwuzmianowy. Nie ma też problemu z ilością sal. Mam nadzieję, że bez problemu rozpoczniemy nowy rok szkolny, czyli zastosujemy wariant A przygotowany przez MEN. Przypominam, że to w dużej mierze od nas zależy czy nie trzeba będzie wprowadzać w placówkach wariantu B lub C. Uczniowie i nauczyciele muszą przestrzegać nowych zasad: częstego mycia i dezynfekowania rąk, zakrywania ust i nosa oraz dystansu społecznego.
Wariant A: w szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
Wariant B: mieszana forma kształcenia (hybrydowa). Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.
Wariant C: kształcenie zdalne. Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.
UWAGA! Oszuści podszywają się pod CBŚP
WOŚP zagrał w Starym Sączu. Do puszek wpadło ponad 30 tysięcy złotych
Chcesz być młodym radnym? Dołącz do Młodzieżowej Rady Miasta w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm