Edukacja, Z ostatniej chwili
Przysietnica w Sejmie
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kard. S. Wyszyńskiego w Przysietnicy od wielu lat uczestniczą w sesjach Sejmu Dzieci i Młodzieży, w których zdobywają status posła. W roku 2019 taki status zdobyło pięć dwuosobowych zespołów czyli 10-ciu uczniów naszej byli to: Izabela Nieć ,Emilia Paula, Wiktoria Jankowska, Filip Jankowski, Sara Barnach, Alina Padula , Dawid Waligóra, Dominik Kościsz, Lidia Tomasiak, Ilona Radomska.
W tym roku uczniowie odnieśli ogromny sukces, gdyż szkołę 1 czerwca w Warszawie reprezentowało, aż 28 uczniów- 14 zwycięskich zespołów dwuosobowych są to: Julia Krzak, Ewelina Ptaśnik, Amelia Łabuda, Piotr Olejarz, Marcin Garwol, Krystian Padula, Marlena Radomska, Natalia Konieczna, Łucja Ogorzały, Patrycja Cieślicka, Kinga Durasik, Julia Franczyk, Filip Mikulec, Wiktor Mikulec, Adrian Gał, Patryk Gał, Zuzanna Stopka, Zuzanna Motyka, Anna Ogorzały, Paulina Tokarczyk, Anna Prusaczyk, Artur Dorula, Tomasz Mikulec, Krystian Gawlak, Oliwia Padula, Patrycja Czop, Dominika Jarząb, Natalia Kozieł.
„Jakie ideały żołnierzy AK i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera”- to temat zadania rekrutacyjnego tegorocznej Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, nad którym pracowali w tym roku uczniowie naszej szkoły. Uczestnicy musieli się zmierzyć z zadaniem rozpowszechnienia historii, jak i osoby o której zdecydowali się opowiedzieć. W tym celu musieli stworzyć trwały efekt realizowanego projektu w postaci obowiązkowego filmu lub strony internetowej promującego wybranego przez siebie bohatera. Wybrana postać musiała swoim życiem lub działaniem zasłużyć sobie na miano bohatera. Uczniowie ukierunkowani przez nauczyciela Wiedzy o Społeczeństwie- panią mgr Elżbietę Kosiba dokonali trafnego wyboru postaci tworząc ich biogramy i przystąpili do realizacji poszczególnych zadań. Do zaplanowania działań uczniom posłużyła wiedza zdobyta na lekcjach historii i Wiedzy o Społeczeństwie. Bohaterami najczęściej wybieranymi przez uczniów byli: Elżbieta Zawacka, Maria Witek, ks. Władysław Gurgacz i Witold Pilecki. Do realizacji zadania projektowego przystąpiło kilkanaście 2-osobowych zespołów uczniowskich. Celem projektu było pozostawienie trwałego śladu o wybranej postaci ,tak by pamiętała o niej nie tylko społeczność lokalna.
Uczniowie musieli zatem dotrzeć do różnorodnych grup wiekowych i dostosować realizację swoich działań adekwatnie do ich wieku. Jednocześnie uczniowie musieli pozyskać do swoich działań odpowiednią grupę sojuszników. Rozpoczęła się ostra rywalizacja między zespołami. Uczniowie nawiązali współpracę z wieloma organizacjami i szkołami nie tylko z terenu gminy starosądeckiej. Dzięki mediom społecznościowym dotarli do wielu działaczy historycznych, jak i także stowarzyszeń, świadków tamtych wydarzeń, a nawet żyjących bohaterów lokalnych. Kręcili filmy, przeprowadzali wywiady, ankiety i sondaże. Wykonywali gazetki, przygotowywali plakaty, ulotki ,banery, prezentacje multimedialne, zakładali strony internetowe. Ponadto uczestniczyli we wcześniej umówionych spotkaniach m.in: w Urzędzie Starego Sącza, Szkole Podstawowej w Barcicach, Fundacji „Osadź mnie Boże” im. ks Władyslawa Gurgacza, Powiatowej i Miejsko –Gminnej Bibliotece w Starym Sączu, Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu czy w Zespole Szkól Samochodowych w Nowym Sączu.
Uczniowie doskonalili umiejętności posługiwania się nowoczesną technologią taką jak media społecznościowe czy programy grafiki komputerowej. Udoskonalili sztukę prowadzenia rozmowy i wygłaszania przemówień zwłaszcza podczas spotkań z pozyskanymi sojusznikami. Nauczyli się nawiązywać kontakty interpersonalne, a przede wszystkim rozwinęli swoje zdolności manualne. Różnorodność prezentowanych pomysłów pozostawiła trwały ślad zrealizowanych działań m.in. w postaci: filmów, stron internetowych, nagranych piosenek, opracowanych tras wycieczek rowerowych. Wszystkie działania zostały zrealizowane w odpowiednim terminie czasowym.
Była to czasochłonna i ciężka praca zarówno dla uczniów jak i dla nauczyciela. Wspólny wysiłek zakończył się wielki sukcesem, gdyż uczniowie jako posłowie i posłanki już kolejny raz reprezentowali szkołę w Warszawie w dniu 1 czerwca. Tradycją takich wyjazdów jest nie tylko zwiedzanie stolicy, ale przede wszystkim udział na żywo w obradach sesji.
opracowała:
mgr Elżbieta Kosiba
Wysoka aktywność mieszkańców Sądecczyzny. Nanieśli na KMZB ponad 5 tysięcy zgłoszeń
Olimpiada Wiedzy Psychologicznej
Śp Wanda Pasiut, Cyganowice
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm