Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili
Przyznano Honorowe Odznaki Starego Sącza 2024. Zobacz zasłużonych!
24 lipca 2024 roku podczas ostatniej uroczystej Sesji Rady Miejskiej wręczono Honorowe Odznaki Starego Sącza – które mają służyć docenieniu tych osób, które zasłużyły się Miastu i Gminie. –wspólny mianownik Wyróżnionych to miłość i pasja do Starego Sącza. Każdy zrobił coś szczególnego, ważnego i zostawił w Starym Sączu swoje serce –mówi burmistrz Jacek Lelek.
Posłuchaj burmistrza Jacka Lelka
Radni Starego Sącza, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przyznali Honorowe Odznaki Starego Sącza. Poniżej prezentujemy sylwetki zasłużonych oraz uzasadnienia jakie znalazły się w stosownej uchwale.
Honorowe odznaki otrzymali także: Lucyna Dorula i s. Gabriela Renata Stompel. Odznaki zostaną wręczone w innym terminie z powodu nieobecności wyróżnionych.
Kazimierz Basta z Odznaką Honorową Starego Sącza
Autentyczny twórca, artysta-samouk, samorządowiec, strażak ochotnik, krwiodawca, promotor kultury Lachów Sądeckich. Rzeźbi od 1976 roku do dziś to nieodłączny element jego życia. Ceni sobie możliwość spotykania z innymi innych artystami. Jego dzieła można oglądać w Nowym Sączu, Limanowej i Toruniu, a także podczas lokalnych imprez. Podstawowym tematem jego prac są motywy związane z folklorem Lachów, np. scenki przy kiszeniu kapusty, czy darciu pierza oraz tematy religijne, czyli przedstawianie Matki Boskiej, Jezusa na krzyżu, Ostatniej Wieczerzy, a zwłaszcza Chrystusa Frasobliwego. Wykonuje również rzeźbę monumentalną. Jego świątki otrzymali prezydenci Polski i Litwy, a podczas wizyty w Watykanie przekazał swoje rzeźby papieżowi Janowi Pawłowi. Wiele jego dzieł znajduje się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą oraz galeriach i muzeach. Jego figurki zdobią kolekcje nie tylko w Polsce, ale i w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Austrii i we Włoszech. Swoje umiejętności przekazuje młodym adeptom sztuki rzeźbiarskiej, ucząc ich w ten sposób miłości do folkloru i tradycji. Doskonale znany w Starym Sączu, swoje dzieła wystawia na Starosądeckim Jarmarku Rzemiosła niemal od 15 lat tworząc koloryt tego wydarzenia.
Bogusława Nalepa z Odznaką Honorową Starego Sącza.
Pani Bogusława Nalepa od 40 lat służby jakim jest zawód pielęgniarki krzewi dobre praktyki w swoim środowisku pracy oraz przez własną postawę buduje pozytywne opinie wśród pacjentów. Okazywanie empatii, chęć pomocy i udzielanie wsparcia to codzienne narzędzie” którym posługuje się Pani Bogusława każdego dnia. Cechuje ją niezwykła osobowość która predysponuje są do wykonywania tego zawodu. kolejne pokolenia szacunku do tego zawodu. Bardzo pozytywnie odbierana jest przez lokalną społeczność.
Julia Dziedzic z Odznaką Honorową Starego Sącza.
Radna Rady Miejskiej w Starym Sączu dwóch kadencji, przewodnicząca Osiedla Słoneczne, przedsiębiorca. Wprowadzała zawsze w życie ideę samorządu opartego na wartościach, ideowego, bezinteresownego występującego ponad podziałami. Promotorka Starego Sącza i jego walorów kulturalno-historycznych. Osoba skromna, życzliwa i pomocna dla mieszkańców Starego Sącza i osiedla Słoneczne, zarówno w pracy samorządowej, jak i zawodowej. Potrafi skupić wokół siebie grono ludzi i zaangażować we wspólne inicjatywy. Z okazji Dnia Dziecka od wielu lat organizuje międzyosiedlowy festyn. Inne warte odnotowania pomysły organizacja spotkań seniorów i tzw. babski comber. Z zamiłowania biegaczka i maratonka. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi: ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo”, Towarzystwem Miłośników Starego Sącza. Współtwórczyni Stowarzyszenia Aktywny Stary Sącz organizującego ważne i rozpoznawalne imprezy biegowe Nocny Bieg św., Kingi, Bieg i Marsz Nordic Walking o Miejskiej Góry, Bieg Kumaka, Bieg Sylwestrowy. Propaguje zdrowy styl zdrowy tryb życia wśród dzieci młodzieży. Bardzo mocno zaangażowana w budowę skateparku i pumptracku na os. Słonecznym.
Krystyna Aleksander z Odznaką Honorową Starego Sącza
Krystyna Aleksander pamietająca tragiczne wydarzenia II wojny światowej jako dziewięciolatka napisała swój pierwszy wiersz w gorzkim czasie wojny kiedy straciła ojca (1939). Jako żarliwa czcicielka Świętej Kingi, patronki Starego Sącza (2016) i Krościenka n. D. (2023) przedstawia ją w swojej twórczości, w dziełach malarskich oraz w poezji. Artystka związana jest ze Starym Sączem od dziesiątek lat, utrzymuje kontakt z siostrami klaryskami. Na życzenie ówczesnej ksieni Małgorzaty Michalik, napisała Godzinki Starosądeckie (1994). Jej wiersze uwspółcześniają postać Świętej i przyczyniają się do tworzenia kultury narodu wyrosłej z głębokiej wiary. W wydanych tomikach na pierwszym miejscu widnieją wiersze o Świętej Kindze, klasztorze starosądeckim Starym Sączu. Święta Kinga, której duch unosi się nad starosądecką ziemią, stała się droga i bliska autorce jak matka. Jeden z tomików „Na stronach serca” z Wierszy o bł. Kindze, zawiera wpis Błogosławionej Kindze w hołdzie za macierzyńską opiekę i wstawiennictwo, pełna wdzięczności poświęcam. Inny tomik-„Modlitwa spod Pienin” wydany został z okazji 700-lecia śmierci błogosławionej Kingi. Wiersza sprzed beatyfikacji, następnie Błogosławionej i Świętej stanowią zbiór niepowtarzalnych utworów prezentowanych do dziś na koncertach, a takie w nabożeństwach i uroczystościach państwowych i kościelnych w różnych regionach kraju i za granicą sławiąc i propagując historię i piękno starosądeckiej ziemi i polskich gór. Krystyna Aleksander służy bliźnim, wspomaga chorych i niepełnosprawnych. Długoletnia działalność społeczna, charytatywna i kulturalna artystki została nagrodzona państwowo i ministerialnie. Jej działalność jest głęboko spójna, uczy rozpoznawania wspólnoty i korelacji, znaczy szacunek do przodków i ludzkości, wyraża piękno. Odznaczenie jest wyjątkowo cennym zwieńczeniem jej działalności i twórczości wypływającej z wrażliwego i skromnego serca, które tak bardzo ukochało starosądecką ziemię.
Wiesław Warcholak z Odznaką Starego Sącza.
Wiesław Warcholak jest cenionym nauczycielem informatyki i zajęć technicznych w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. Jego wiedza i umiejętności w zakresie nowoczesnych technologii oraz praktycznego podejścia do nauki techniki pomagają uczniom rozwijać się w tych kluczowych dziedzinach. Jako nauczyciel, pan Wiesław wykazuje ogromne zaangażowanie w edukację młodzieży, przekazując im nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności, które będą przydatne w ich dalszym życiu. Oprócz swojej pracy nauczycielskiej, Wiesław Warcholak pełni rolę drużynowego 5 Nowosądeckiej Drużyny Harcerskiej Sokoły w Starym Sączu. Jego zaangażowanie i oddanie sprawie harcerstwa oraz młodzieży są niezrównane. Od lat organizuje m.in. zlot młodzieży połączony z biegiem terenowym „Poszukiwanie Pierścienia Św. Kingi”. Pod kierownictwem pana Wiesława drużyna harcerska skupia się na prawie harcerskim, poznawaniu miejscowej przyrody oraz zdobywaniu umiejętności praktycznych. Dzięki temu zdobywają nie tylko cenne umiejętności, ale także rozwijają zdolności do pracy zespołowej i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Drużyna bierze udział w różnorodnych uroczystościach państwowych, historycznych i kościelnych, gdzie mogą prezentować swoje umiejętności oraz wartości, które są im wpajane podczas codziennych zbiórek i wypraw. Ich zaangażowanie w takie wydarzenia nie tylko wzmacnia ich poczucie wspólnoty i patriotyzmu, ale także buduje w nich odpowiedzialność i szacunek dla tradycji oraz historii. Wiesław Warcholak jest również odpowiedzialny za nagłośnienie podczas różnych uroczystości państwowych, kościelnych i szkolnych. Jego niezawodność i zaangażowanie w organizację tych wydarzeń są powszechnie doceniane. Dzięki jego skrupulatności, umiejętnościom technicznym i profesjonalizmowi każde wydarzenie przebiega bez zakłóceń, a uczestnicy mogą w pełni cieszyć się doskonałym dźwiękiem, co znacząco wpływa na ich pozytywne doświadczenia. Jednak to nie wszystko. Jego determinacja, wszechstronność i oddanie sprawiają, że jest inspiracją dla młodzieży. Jego wkład w rozwój młodych ludzi w Starym Sączu jest nieoceniony i godny uznania. Wiesław Warcholak nie tylko przyczynia się do organizacji udanych wydarzeń, ale także wpływa pozytywnie na rozwój społeczności poprzez swoje zaangażowanie w edukację i wsparcie młodszych pokoleń.
Józefa Sadowska z Honorową Odznaką Starego Sącza.
Dobry duch, współzałożycielka i wiceprezes Stowarzyszenia Mieszkańców Barcic. Zaangażowana od wielu lat w niezliczone inicjatywy służące integracji mieszkańców, zachowania tradycji i promocji Barcic, Gminy Stary Sącz i regionu. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt działania rzecz zachowania i promocji dziedzictwa kulinarnego Sądecczyzny. Zawsze jest bardzo mocno zaangażowana w sztandarowe starosądeckie imprezy: Lachowską Michę i Starosądecki Jarmark Rzemiosła. Własnoręcznie robione potrawy i wypieki zachwycają turystów z całej Polski podczas Festiwalu Pannonica. Sztandarowe imprezy, które corocznie organizowane są przez stowarzyszenie, czyli Barcickie Kolędowanie i Pasja nie mogłyby się odbyć bez zaangażowania Pani Józefy. Ważnymi efektami jej społecznego zaangażowania jest integracja środowiska wiejskiego poprzez aktywność kulturalną, rekreacyjną i towarzyską, budowa społeczeństwa obywatelskiego, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości.
Jakub Polaczyk z Honorową Odznaką Starego Sącza
Kompozytor, pianista i pedagog, robiący międzynarodową karierę. Dzieciństwo spędził w Starym Sączu, gdzie pobierał pierwsze nauki muzyki w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury prowadzonym przez Józefa Puściznę, gdzie występował z zespołem, który na Festiwalu im. Jana Joachima Czecha zdobył I nagrodę w 1994 r. Następnie rodzina przeniosła się do Nowego Sącza gdzie ukończył Szkołę Muzyczna I stopnia. W 2010 ukończył studia w klasie kompozycji Marcela Chyrzyńskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2009 r. ukończył muzykologie na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2010-2011 odbył także studnia podyplomowe w Łodzi w zakresie muzyki komputerowej, audiowizualnej i filmowej. W 2010 otrzymał stypendium twórcze miasta Krakowa. W latach 2011-2013 uzyskał pełne stypendium w Carnegie Mellon University w Pittsburghu, dzięki któremu wyjechał do USA, gdzie doskonalił swoje umiejętności w klasie kompozycji uzyskując tytuł Artist Diploma in Composition. Otrzymał również stypendium MKIDN w programie 'Młoda Polska”. Osiadłszy w Stanach Zjednoczonych, od 2015 roku uczy w nowojorskiej prywatnej szkole The New York Conservatory of Music, a od 2018 roku jest dyrektorem International Chopin & Friends Festiwal oraz założycielem konkursu kompozytorskiego New Vision” w Nowym Jorku. Od 2021 roku prowadzi program „postbachowskie kawki” w Polskim Radiu AM 1030 w Chicago. Jest dyrektorem Centrum Jana Pawła II na Manhattanie. Laureat I miejsca w 15-tu światowych konkursach kompozytorskich. Jakub Polaczyk to osiadły w Nowym Jorku sądecki wybitny artysta niezłomnie pamiętający o swojej polskiej kulturze rodzinnej i sądeckim pochodzeniu, do której to ziemi często wraca wakacyjnie z koncertami. Współpracuje z Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu komponując muzykę na potrzeby wystaw w Galerii IMO. Skomponował też utwór o Starym Sączu do tekstu wybitnego poety Adama Zagajewskiego. Na stałe zameldowany jest w Starym Sączu. W 2019 i 2024 roku został laureatem rankingu Globalni-Lokalni-Genialni im. D. Szaflarskiej ziemi sądeckiej. Swoje sądeckie pochodzenie podkreśla w licznych wywiadach i filmach. O naszym regionie i Starym Sączu opowiada tez w swoich audycjach radiowych i filmach. W 2023 R. wydał płytę „Union Square”. Sporo też na niej sądeckich akcentów. Miłośnik Starego Sącza, stale odwiedza Muzeum Regionalne podczas pobytu na ziemi rodzinnej. Jakub Polaczyk to prawdziwy ambasador Starego Sącza w świecie”
Stanisław Pasoń z Odznaką Honorową Starego Sącza
Rolnik, hodowca, sadownik, przedsiębiorca, polityk, samorządowiec. W 1993 uzyskał mandat posła na Sejm II kadencji. Został wybrany w okręgu nowosądeckim z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jako najmłodszy z rodzeństwa (Stanisław Pasoń ma brata i cztery siostry) został na gospodarstwie i zaczął je rozwijać. Był m.in. właścicielem Stadniny Koni Huculskich i Arabskich Izby koło Krynicy. W 2014 powrócił do aktywności politycznej, z listy PSL został radnym sejmiku małopolskiego V kadencji. Powrócił w skład sejmiku w 2019, a 2024 utrzymał mandat radnego sejmiku na kolejną kadencję. Prowadzi „Dom Weselny u Pasonia” i agroturystykę. Gospodaruje na 76 hektarach. Podczas Agropromocji w 2012 roku jego gospodarstwo, zostało laureatem wojewódzkiej edycji rolniczo-ekologicznego konkursu „Agroliga 2012″ w kategorii „Rolnik”. W dwudziestolecie przyznania tytułu mistrza krajowego Agroligi powtórzył sukces. Ambasador Gminy Stary Sącz w Sejmiku Województwa Małopolskiego zaangażowany w wiele spraw ważnych dla regionu w tym dla Starego Sącza.
Ewa Meres-Czorny z Odznaką Honorową Starego Sącza .
Od 1974 roku wykonuje zawód lekarza. Cały ten czas pracuje w przychodni w Starym Sączu. Nie jest to dla niej tylko codziennie wykonywana praca ale powołanie, służba, pomaganie ludziom w potrzebie. Posiada zalety którymi cechuje się dobry lekarz: empatia, troska i serce które każdego dnia okazuje pacjentom, ale także współpracownikom. W każdym człowieku widzi dobro i zawsze szuka rozwiazania dla napotkanych problemów.
Stanisława Kuziel z Odznaką Honorową Starego Sącza.
Jako lekarz pracuje w Starym Sączu od 1973 r. Posiada te niezwykłe umiejętności które cechują wspaniałego lekarz: umiejętność patrzenia, słuchania, rozumienia małych pacjentów. Od wielu lat zaskarbia sobie zaufanie małych pacjentek i pacjentów który często korzystają z porad Pani Stanisławy. Pełna empatii i trosk. Lekarzem się nie bywa, jest się nim przez całe życie dlatego nasi pacjenci bardzo lubią i kochają swoja Panią doktor.
Jolanta Kotula z Odznaką Honorową Starego Sącza .
Pani Kotula wybrała studnia medyczne ponieważ zawsze chciała leczyć ludzi, nieść pomoc potrzebującym. Robi to w Starym Saczu w przychodni od 1981 roku. Dzięki swojej ciężkiej, codziennej pracy zabudowała zaufanie które potrzebne w relacji pacjent – lekarz. Zawód lekarza to praca związana z wyrzeczeniami, poświeceniem własnego zdrowia i czasu.
Beata Lewicka-Kowalik z Odznaką Honorową Starego Sącza .
To ponad 50-lat pracy jako lekarza pediatry w Starym Sączu. Pacjenci bardzo ufają Pani Beacie. Nigdy nie odmówiła pomocy. Od wielu lat pełni funkcje prezesa Ośrodka Zdrowia.Ponad 2 lata pandemii było ogromnym wyzwaniem palcówki. Pani doktor przez cały ten czas dbała o bezpieczeństwo pacjentów i pracowników. Cieszy się wielkim szacunkiem i uznaniem pacjentów i pracowników. Wprowadziła rodzinną atmosferę w pracy. Jesteśmy jej bardzo wdzięczni.
Ksiądz Kazimierz Koszyk z Odznaką Honorową Starego Sącza .
Ksiądz Kazimierz Koszyk jest proboszczem parafii św. Antoniego Padewskiego w Gołkowicach Górnych od 2004 r. W trakcie swojej posługi dokonał wielu znaczących przedsięwzięć, które wzbogaciły życie parafii i jej okolic. Jego największym osiągnięciem jest zbliżająca się do zakończenia budowa nowego monumentalnego kościoła w Gołkowicach Górnych. To ambitne przedsięwzięcie, realizowane z wielkim zaangażowaniem księdza Kazimierza od 2006 zapewni parafii tak potrzebą przestronną świątynię. Dodatkowo, ksiądz Kazimierz Koszyk zainicjował wybudowanie kaplicy pw. św. Franciszka z Asyżu na miejscu starej szkoły w Skrudzinie oraz przebudowę kaplicy cmentarnej, która teraz wyposażona jest w nowoczesną chłodnię. W 2006 roku doprowadził do powiększenia cmentarza, który został ogrodzony od strony ulicy, a jego alejki zostały uporządkowane, co uczyniło to miejsce bardziej estetycznym i zadbanym. W starym kościele w Gołkowicach Górnych nadal rozbrzmiewają dźwięki tradycyjnych, miechowych organów, które są integralną częścią liturgii i parafialnych uroczystości. Natomiast w kaplicy w Skrudzinie, dzięki staraniom księdza Kazimierza i pomocy ks. Tadeusza Kozieńskiego, zainstalowano nowoczesne organy sprowadzone z Holandii, co nadaje liturgii nowoczesnego charakteru i wzbogaca muzyczne doświadczenia wiernych. Jego nieustanne zaangażowanie i determinacja w realizację ważnych inicjatyw, takich jak budowa nowego kościoła, są wyrazem głębokiej troski o dobro parafii oraz duchowy rozwój jej wiernych. Ksiądz Kazimierz Koszyk nie tylko kieruje się praktycznymi potrzebami swojej wspólnoty, ale także dąży do budowania silnych więzi społecznych i duchowych między jej członkami. Jego oddanie służbie Bożej i ludziom stanowi inspirację dla całej parafii, która z wielkim entuzjazmem patrzy w przyszłość, wierząc w dalsze błogosławieństwo prowadzonej przez niego pracy duszpasterskiej.
Grzegorz Garwol z Odznaką Starego Sącza.
Jako dyrektor zaangażowany przez wiele lat w poprawę warunków szkoły w Barcicach (rozbudowa budynku o dodatkowe skrzydło, termomodernizacja, rozbudowa boisk). Szczególną jednak na uwagę zasługują działania dyrektora w sferze społecznej i pielęgnowania wartości patriotycznych. Od kilkunastu lat współpracuje stowarzyszeniem Gniazdo przy organizacji Turnieju Osób Niepełnosprawnych Boccia. Za wkład w integrację środowiska, wsparcie i moc zmieniania życia na lepsze uhonorowany złotym medalem „Przyjaciel Gniazda”. Podtrzymuje pamięć o patronie szkoły Franciszku Świebockim byłym nauczycielu i kierowniku szkoły, członku Związku Walki Zbrojnej, który zginął w niemieckim obozie zagłady w Oświęcimiu. Jest organizatorem wspólnie z SKS LOKVis” turnieju strzeleckiego w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. To wyraz szacunku dla żołnierzy, którzy walczyli z sowietyzacją Polski, pamięć ich świadectwa męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Kolejnym akcentem patriotycznym w działalności Grzegorza Garwola są organizowane od ponad 20 lat biegi patriotyczne z okazji święta 11 listopada, czy szkolny Bieg Pamięci Śladami Patronów. Działania te to doskonały przykład że skuteczna i angażująca edukacja patriotyczna jest możliwa i należy w nią włączać przekaz lokalnych i jednocześnie narodowych tradycji. Grzegorz Garwol to strażnik tradycji tworzący pomost między przeszłością i teraźniejszością.
Ilona Czarnecka -Jagieła z Odznaką Honorową Starego Sącza .
Pani Ilona Czarnecka-Jagieła jest osobą o wyjątkowych zasługach na polu muzyki chóralnej, której działalność od lat wzbogaca życie kulturalne i religijne lokalnej społeczności. Jest dyrygentką chóru mieszanego Cantabo Deo, działającego przy parafii św. Antoniego w Gołkowicach. Jej nieoceniony wkład w oprawę muzyczną mszy świętych oraz uroczystości parafialnych sprawia, że każda liturgia zyskuje wyjątkowy, podniosły charakter, a parafianie mogą przeżywać ją w sposób głębszy i bardziej duchowy. Pod jej kierownictwem chór Cantabo Deo nie tylko realizuje swoją główną misję w parafii, ale także aktywnie uczestniczy w przeglądach chóralnych, koncertach i występach gościnnych w innych parafiach. Dzięki temu chór promuje lokalną kulturę i dziedzictwo muzyczne w szerszym kontekście, zdobywając uznanie zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. W styczniu 2024 roku chór Cantabo Deo, pod dyrekcją Pani Ilony, otrzymał wyróżnienie na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Będzinie, organizowanym pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Sukces ten jest dowodem na wysoki poziom artystyczny i profesjonalizm, jaki Pani Ilona wnosi do swojej pracy, oraz na jej umiejętność inspirowania i motywowania chórzystów do osiągania coraz wyższych standardów wykonawczych. Pani Ilona Czarnecka-Jagieła posiada solidne wykształcenie muzyczne. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku siedmiu lat w klasie skrzypiec w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. St. Moniuszki w Katowicach, kontynuowała w klasie gitary w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, a w 2003 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim, filia w Cieszynie, na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalność prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych. Jej szerokie i różnorodne wykształcenie muzyczne pozwala jej na efektywne prowadzenie chóru oraz na ciągłe podnoszenie poziomu artystycznego zespołu. Pani Ilona regularnie uczestniczy w warsztatach weekendowych dla chórzystów, które odbywają się dwa razy w roku. Dzięki tym warsztatom, chórzyści doskonalą swoje umiejętności wokalne, utrwalają znany repertuar i uczą się nowych utworów, co przekłada się na ciągły rozwój artystyczny chóru. Działalność Pani Ilony Czarneckiej-Jagieły znacząco wpływa na życie kulturalne i duchowe lokalnej społeczności, przyczyniając się do jej integracji i wspólnego przeżywania wartości muzycznych.
Józefa Bielak z Odznaką Honorową Starego Sącza .
Koło Gospodyń Wiejskich w Popowicach powstało w 1965 i założyła Pani Józefa Bielak. Pani Józefa od początku uczestniczyła w działaniach KGW. Sama też postanowiła reaktywować koło w roku 2008 i stanąć na jego czele. W jej domu prowadzono kursy gotowania, wyszywania, przygotowywano wieńce dożynkowe, które zdobywały pierwsze miejsca w konkursach. Choć na czele KGW stoją dziś inne osoby, to Pani Józefa chętnie służy radą pomysłami i doświadczeniem. Co roku wykonuje nadal piękny wieniec do kościoła, stroiki i palmy wielkanocne. Jest osobą niezwykle szanowaną, sympatyczną, pomogła wielu ludziom w trudnej sytuacji. W czasach pogoni za nowinkami, szybkiego konsumpcjonizmu i zmian stylu życia jest prawdziwą ostoją tradycji, dobra i zrozumienia dla najważniejszych ludzkich spraw.
W Pegazie w Starym Sączu młodzież debatuje po oksfordzku
Drobne zmiany z myślą o seniorach … i nie tylko
Stary Sącz. Podatki od nieruchomości wzrosną o 17,7%!!!
19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pmBusy Nowy Sącz Stary Sącz | Przejazd Linią 24 [Nowy Sącz - Stary Sącz Os. Słoneczne] Mpk Nowy Sącz Z Lachem Sądeckim Za Kółkiem 모든 답변 on Rozkład jazdy
4 kwietnia, 2023 o 6:37 pmIpko Logowanie Starego Typu - DanLogowanie on Dostęp do Twojego konta iPKO został zablokowany! Uważajcie na takie maile!
9 listopada, 2022 o 11:00 pm