Kultura, Z ostatniej chwili
Rytro postawiło na kulturę i wygrało w Małopolskim Budżecie Obywatelskim
BO: trzeba czerpać z korzeni
Skąd wzięła się nazwa Górale Czarni? Czym różnią się od Podhalańskich, Żywieckich Szczawnickich czy Śląskich? Jak tańczyli i śpiewali potomkowie górali zamieszkujących nad Popradem? Na jakich instrumentach grali? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą uczestnicy projektu „Ryterska Akademia Muzyki i Tańca”, który już wkrótce zrealizowany zostanie w gminie Rytro. W ramach zadania dzieci i młodzież poznają bliżej dziedzictwo kulturowe swoich przodków, nauczą się grać na skrzypcach i basach ¾ – instrumentach tradycyjnych z regionu Beskidu Sadeckiego, Doliny Wielkiej Roztoki i Popradu oraz wezmą udział w zajęciach etnograficznych z tańca i śpiewu.
BO: czasem trzeba na scenę wejść
Wybudowanie w Szymbarku zadaszonej sceny wykorzystywanej do organizacji imprez kulturalnych to cel projektu „Szymbarska scena plenerowa”. Ma ona stanąć w pobliżu ważnych punktów turystyczno-kulturalnych na terenie powiatu gorlickiego: Skansenu Wsi Podgórzańskiej im. prof. Romana Reinfusa, Muzeum Dworu Karwacjanów i Gładyszów, zabytkowego obiektu Ośrodka Konferencyjno-Wystawienniczego „Kasztel w Szymbarku” oraz terenu rekreacyjno-edukacyjnego „Przystanek Szymbark”.
– Szymbark ma do zaoferowania mieszkańcom i turystom bardzo wiele, niestety brakuje tu wszechstronnego i wielofunkcyjnego miejsca wypoczynku i rekreacji, gdzie z jednej strony całe rodziny spędzą miło czas z drugiej będzie można wypromować kulturę naszego regionu. Budowa sceny pozwoli na organizację większej ilości imprez podczas, których zaprezentować się będą mogły m.in. lokalne zespoły muzyczne, taneczne i teatralne – podkreśla Leszek Brzozwoski, autor inicjatywy.
Podobny cel przyświecał mieszkańcom subregionu podhalańskiego, którzy zgłosili projekt „Mobilna scena plenerowa”. W ramach zadania społeczności lokalne ze wsi Harklowa (powiat nowotarski) oraz Białki Tatrzańskiej (powiat tatrzański) zyskają profesjonalną, mobilną scenę plenerową wraz z nagłośnieniem, oświetleniem i podjazdem dla niepełnosprawnych. Konstrukcja wykorzystana zostanie do organizacji zarówno cyklicznie odbywających się imprez jak i wydarzeń kulturalnych, rodzinnych festynów, występów zespołów regionalnych, koncertów i lokalnych zabaw.
BO: z kulturą za pan brat
Z roku na rok coraz bardziej zaciera się różnica pomiędzy miastem i wsią, jednak wciąż w niektórych miejscach dostęp do kultury jest znacznie utrudniony. Do zmiany tego stanu rzeczy z pewnością przyczyni się projekt „Plenerowe spotkania z nauką i kulturą”, który jest odpowiedzią mieszkańców gmin wiejskich powiatu limanowskiego na brak domu kultury, wokół którego mogłoby skupiać się kulturalne życie mieszkańców. W ramach zadania zorganizowany zostanie cykl spotkań plenerowych dla szerokiego grona odbiorców z terenu powiatu limanowskiego. Uczestnicy inicjatywy będą mieli okazję obejrzeć spektakle teatralne, poznać wartościowe ekranizacje filmowe w ramach plenerowego kina rodzinnego, wziąć udział w wieczorkach poetyckich, praktycznie poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przyrody i posłuchać utalentowanych młodych ludzi podczas zorganizowanych koncertów. Projekt ma też walory międzypokoleniowego łącznika, a poszczególne akcje tematyczne ułożone są tak by zachęcić różne grupy wiekowe do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i naukowym na terenie gminy.
Potrzebę popularyzowania dobrej literatury, głównie wśród dzieci i młodzieży zauważyli z kolei autorzy zadania „Z gwiazdami zaczytani” z subregionu tarnowskiego. Poprzez organizację spotkań z wybitnymi autorami z dziedziny kultury, nauki i biznesu pragną zachęcić mieszkańców regionu do sięgania po wartościowe lektury oraz zaangażowanie się udział w wydarzeniach kulturalnych.
– Chcemy pokazać, że czytanie może być równie atrakcyjną forma spędzania wolnego czasu jak gra na komputerze czy serfowanie po interncie. W spotkaniach udział wezmą znane gwiazdy, bohaterowie programów telewizyjnych oraz aktorzy. Liczymy na to, że uda nam się zarazić młodych ludzi pasją do czytania książek i miłością do literatury – przekonuje Zbigniew Marcinkowski, autor inicjatywy.
W ramach zadania przewidziano organizację 20 spotkań autorskich, 8 koncertów kameralnych oraz zakup atrakcyjnych nowości wydawniczych do sieci miejsko-wiejskich bibliotek gminnych z poszczególnych powiatów.
UM WM
Uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy
40 lat Koła Wędkarskiego w Łącku
Z językiem w plecaku -bezpiecznie na szlaku
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm