Na sygnale, Z ostatniej chwili
Sądecczyzna. Policjanci i strażnicy miejscy w służbie bezpieczeństwu
Koncepcja Policji środowiskowej community policing, była główną tezą debaty społecznej, którą zorganizowali kryniccy policjanci przy współpracy z tamtejszą Strażą Miejską.
„Community policing – koncepcja społeczeństwa obywatelskiego” – takie hasło przyświecało wczorajszej debacie społecznej, która odbyła się w sali konferencyjnej Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krynicy-Zdroju. Zamysłem takich debat jest zacieśnienie współpracy pomiędzy Policją a społecznością lokalną w zakresie diagnozowania zagrożeń najbardziej uciążliwych dla mieszkańców, z uwzględnieniem oczekiwań i potrzeb tej społeczności pod względem szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz podjęcie wspólnych działań mających na celu rozwiązanie tych problemów.
Debacie przewodniczył Komendant Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju – kom. Andrzej Stach oraz Komendant krynickiej Straży Miejskiej – Piotr Szyszka. W spotkaniu licznie wzięli udział policjanci i reprezentanci innych służb mundurowych, GOPR-u, przedstawiciele władz samorządowych, urzędu miasta i krynickich szkół, kuratorzy, pracownicy socjalni oraz inne zainteresowane osoby.
W części wykładowej, jako pierwszy głos zabrał Piotr Szyszka Komendant Straży Miejskiej w Krynicy-Zdroju. Podczas swojej prezentacji omówił m.in. tzw. teorię wybitej szyby, która w efekcie może zakończyć się „wybitym zębem”, ponieważ brak reakcji na naruszenie mniej ważnych norm społecznych sprzyja wzrostowi przestępczości i naruszeniu kolejnych norm, już zdecydowanie poważniejszych. Nieusunięte śmieci generują dalszy nieporządek, a brak reakcji powoduje, że w tym miejscu z czasem powstanie wysypisko śmieci – podkreślał Piotr Szyszka, podsumowując: Brak reakcji na najdrobniejsze wykroczenie zawsze generuje nasilenie takich zachowań i sprzyja powstawaniu kolejnych.
W dalszej części debaty głos zabrała asp. Iwona Grzebyk-Dulak, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, która omówiła innowacyjne narzędzia teleinformatyczne w Policji, ułatwiające komunikację i współpracę między Policją a społeczeństwem. Policjantka szczegółowo omówiła w jaki sposób wprowadzić zagrożenie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która ma służyć poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, w miejscach przez nich wskazanych, podkreślając, że dzięki tej mapie każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swoim otoczeniu. Kolejno omówiła założenia programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”, wskazując na zmiany w formie pełnienia służby przez policjanta dzielnicowego, które wprowadzono w styczniu 2016 roku, a następnie aplikację „Moja Komenda”, która jest mobilnym przewodnikiem po jednostkach Policji w całym kraju, a dzięki której możemy bardzo szybko skontaktować się ze swoim dzielnicowym.
Po zakończeniu części wykładów przystąpiono do dyskusji. Uczestnicy debaty poruszyli nurtujące ich problemy związane z lokalnym bezpieczeństwem. Wspólnie diagnozowano zagrożenia oraz określano kierunki działań, które mają przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w środowisku lokalnym.
Na zakończenie Komendant Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju – kom. Andrzej Stach podziękował uczestnikom za liczne przybycie i aktywny udział w debacie, a służbom i instytucjom pomocowym za dotychczasową współpracę, podkreślając że głównym celem takich spotkań jest poznanie potrzeb i oczekiwań społecznych oraz wymiana informacji o aktualnych zagrożeniach, a także wypracowanie wspólnych metod działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Dodał, że żadna uwaga dotycząca poprawy bezpieczeństwa, a będąca w kompetencji służb, nie pozostanie bez odpowiedniej reakcji, zachęcając jednocześnie obecną na debacie młodzież do wstąpienia w szeregi Policji.
W Starym Sączu powstaną Ogrody św. Franciszka i park Teresy Platy-Nowińskiej
Pokaz mody, coby babciom i dziadkom dodać urody
Śp Zenon Janik, Mostki
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm