Polityka, Z ostatniej chwili

Sesja Rady Powiatu Nowosądeckiego: nowy radny złożył ślubowanie

Opublikowano: 28 listopada, 2022 o 8:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyła się sesja Rady Powiatu Nowosądeckiego. Prowadził ją przewodniczący Rady Roman Potoniec. Gościem sesji był wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczył starostę nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Podczas posiedzenia, ślubowanie złożył nowy radny – Józef Głód. Przypomnijmy, że w październiku tego roku zmarła radna powiatowa Joanna Stawiarska. Na mocy postanowienia Komisarza Wyborczego w Nowym Sączu „mandat objął Pan Józef GŁÓD – kandydat z listy nr 15 – KW WSPÓLNA MAŁOPOLSKA, który w wyborach przeprowadzonych w dniu 21 października 2018 r. uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności oraz nie zrzekł się pierwszeństwa do objęcia mandatu (…)” Po uroczystym ślubowaniu i gratulacjach, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski przedstawił radnym sprawozdanie z pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

W tym czasie odbyliśmy pięć posiedzeń Zarządu Powiatu i podjęliśmy 34 uchwały. Opracowaliśmy również projekt uchwały budżetowej Powiatu Nowosądeckiego na rok 2023 wraz z wieloletnią prognozą finansowąmówił starosta Marek Kwiatkowski.Dołączam się do powitań nowego radnego Józefa Głoda, który po złożonym ślubowaniu objął mandat po zmarłej Joannie Stawiarskiej.

Starosta mówił również o inwestycjach sportowych w powiatowych szkołach, które właśnie zostały zakończone.

Największą z nich jest wybudowanie hali sportowej ze strzelnicą w Marcinkowicach. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w miniony poniedziałek. To największa taka inwestycja na terenie Powiatu Nowosądeckiego mówił starosta Marek Kwiatkowski. Hala jest nowoczesna i pełnowymiarowa, z zapleczem sportowym. Można w niej rozgrywać mecze piłki halowej siatkowej, koszykowej, nożnej, zaplanować rozgrywki w unihokeja, tenisa ziemnego i stołowego. Obiekt jest przeznaczony dla uczniów szkół powiatowych, ale również dla mieszkańców i zespołów sportowych. Oczywiście jest miejsce dla kibiców, ścianka wspinaczkowa, prysznice, szatnie i parking. W hali znajduje się również nowoczesna strzelnica na osiem stanowisk. To pierwszy etap inwestycji. Jeszcze w listopadzie ogłosimy przetarg na budowę zewnętrznej części lekkoatletycznej. Znajdą się tutaj: boisko wielofunkcyjne, korty tenisowe, nowoczesne boisko do squasha, bieżnie, rzutnie, skocznia w dal i wzwyż, miejsce do pchnięcia kulą, pełnowymiarowy basen na 25 metrów, w którym woda będzie podgrzewana. Tym samym powstanie piękne Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach – z tego, co wiem, w Małopolsce nie ma takiego obiektu.

Starosta dodał, że obiekt został niemal w całości wybudowany ze środków zewnętrznych, a inwestycja nie obciążyła budżetu Powiatu Nowosądeckiego.

To niespotykane, aby takie obiekty udało się budować niemal w całości ze środków zewnętrznych! Całkowita wartość inwestycji to 13 milionów 307 tysięcy złotych. Zdobyliśmy dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w wysokości 4,5 miliona złotych, z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 6,3 miliona złotych. Pozostała kwota to pieniądze ze sprzedaży działek powiatowych. Dzięki pozyskanym środkom, nie musieliśmy obciążać budżetu powiatowego mówił starosta Marek Kwiatkowski. Wczoraj oddaliśmy do użytku boiska, bieżnię, skocznie i miejsce do pchnięcia kulą, które znajdują się przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju. Nie tak dawno byłem w tej szkole i zobaczyłem trawę zamiast boisk. Obiecałem, że jeszcze w tym roku zrobimy tutaj obiekty sportowe. Pomimo różnych problemów – zrealizowaliśmy tę inwestycje jeszcze w tym roku. Duża w tym zasługa firmy Bud-Mat, która wywiązała się z umowy przed terminem.

Ale to nie wszystko. W październiku zakończył się także remont sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Starym Sączu (całkowity koszt inwestycji to 119 925 zł), a także budowa zewnętrznej siłowni przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej (koszt: 108.240 zł, dofinansowanie z programu Małopolska Infrastruktura Rekreacyjno-Sportowa 2022 wyniosła 32 210 zł).

Podczas sesji starosta poinformował radnych o spotkaniach, które odbył w okresie międzysesyjnym oraz o zakończonych i trwających remontach dróg i mostów.

Radni zapoznali się m.in. z informacją dotyczącą realizacji zadań oświatowych Powiatu Nowosądeckiego za rok szkolny 2021/2022 oraz informacją na temat przygotowań do zimowego utrzymania dróg powiatowych. Podjęli też uchwałę w sprawie zmian osobowych w komisjach Rady  wiążących się w z powołaniem nowego radnego; uchwałę w sprawie Programu Współpracy Powiatu Nowosądeckiego z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2023 oraz uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Nowosądeckiego oraz dyżurów aptek ogólnodostępnych w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy na terenie Krynicy-Zdroju, Miasta i Gminy Stary Sącz, miasta Grybów oraz gminy Grybów, w 2023 roku. Radni nie wyrazili zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Powiatu Nowosądeckiego Martą Adamczyk.

Podjęli natomiast uchwałę w sprawie zmian w budżecie Powiatu Nowosądeckiego na 2022 rok oraz zmian w Uchwale Budżetowej Powiatu Nowosądeckiego na 2022 rok i w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Nowosądeckiego.


Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"