Info z urzędu, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Sezon na ubezpieczenia rolne. Warto o nie zadbać!
Dużymi krokami zbliża się sezon ubezpieczeń gospodarstw rolnych. Jest to bardzo szeroki temat budzący wśród klientów wiele kontrowersji.
W świetle Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Ubezpieczenie OC rolników, Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych są ubezpieczeniami OBOWIĄZKOWYMI.
Z mocy Ustawy, każde towarzystwo ubezpieczeniowe daje taki sam zakres ochrony w ramach ww. ubezpieczeń.
O ile, OC rolników jest tematem dość oczywistym o tyle ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych wymaga podkreślenia czego tak naprawdę dotyczy ochrona w ramach ubezpieczenia obowiązkowego.
I tak w zakresie ubezpieczenia obowiązkowego budynków rolnych,
ochroną są objęte np.:
- mury budynku,
- stolarka zewnętrzna (drzwi zewnętrzne i okna),
- tynki zewnętrzne i wewnętrzne (bez malatury i okładzin ścian i podłóg),
- instalacja wewnętrzna (elektryczna, gazowa, wodna) bez ich elementów zakończeniowych (piece, baterie, sedesy, umywalki itp.).
ochroną nie są objęte elementy wykończeniowe budynku np.:
- elementy zabudowy wewnętrznej: wewnętrzne drzwi sufity podwieszane, punkty świetlne, obudowy instalacji i grzejników,
- elementy wykończeniowe instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej: baterie, krany, zlewy, umywalki, wanny, miski ustępowe wraz z urządzeniami spłukującymi itp.,
- elementy wykończeniowe instalacji elektrycznej i grzewczej: kuchnie elektryczne, podgrzewacze, piece, pompy ciepła, kominki itp.,
- elementy systemu sygnalizacji alarmowej, domofony, wentylacja, klimatyzacja, anteny,
- wewnętrzne i zewnętrzne kraty i żaluzje, moskitiery itp.,
- wewnętrzne ścianki działowe o konstrukcji szkieletowej,
- okładziny ścian i podłóg, (malatura, glazura, boazeria, tapeta, panele, deski, parkiet, posadzki).
Aby można było liczyć na pełny zakres ochrony i żeby szkody w ww. elementach były pokryte w ramach polisy, ubezpieczenie obowiązkowe musi być rozszerzone o ubezpieczenie dobrowolne obejmujące zakresem budynek oraz dodatkowo stałe elementy wnętrz.
Warto pamiętać o włączeniu w zakres ochrony takich ryzyk, jak:
- ubezpieczenie dobytku rolniczego: ruchomości domowych, zapasów, zwierząt, narzędzi i urządzeń,
- ubezpieczenie maszyn i sprzętu rolniczego,
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
- ubezpieczenie mienia od dewastacji,
- ubezpieczenie ryzyka przepięć,
- ubezpieczenie szyb,
- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków…
Podsumowując:
- obowiązkowe ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych nie poszerzone o ryzyka dobrowolne nie daje pełnego zakresu ochrony
- wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach obowiązkowego ubezpieczenia gwarantują ten sam zakres ochrony
Jeśli więc wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują podobny zakres ochrony to którego ubezpieczyciela wybrać???
Niestety nie da się na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To, którego towarzystwa ubezpieczeniowego ofertę wybrać zależy od wielu czynników. Tym, który najbardziej wpływa na decyzję klienta jest oczywiście CENA. Jej wysokość zależy od: taryfy obowiązującej w danym towarzystwie ubezpieczeniowym, miejsca zamieszkania klienta, historii ubezpieczenia, no i oczywiście od wartości i uwarunkowań konstrukcyjnych budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (budynki w których przechowywana jest słoma, siano i te o konstrukcji palnej są droższe…).
Zdarza się, że różnica w wysokości składki za ubezpieczenie w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym jest nieznaczna w porównaniu z innymi. Czym wówczas należy się sugerować przy podejmowaniu decyzji?
Dobrym rozwiązaniem jest, aby osobie u której zawieramy ubezpieczenie powiedzieć czy posiadamy prócz gospodarstwa jakieś pojazdy. Jeśli tak, to wówczas warto się zdecydować na ubezpieczenie gospodarstwa w takim towarzystwie ubezpieczeniowym, które za ubezpieczenie rolne daje zniżki do ubezpieczeń komunikacyjnych ( zniżki te mogą sięgać nawet do 40%). W sytuacji kiedy tych pojazdów jest więcej w skali roku można zaoszczędzić sporą sumę…
Jest to skomplikowane zagadnienie i osobom, które nie „siedzą w temacie” ciężko jest podjąć decyzję. Dlatego warto przed końcem ubezpieczenia skontaktować się z pośrednikiem ubezpieczeniowym, który w swej ofercie może przedstawić ofertę ubezpieczenia kilku towarzystw ubezpieczeniowych, nakreśli korzyści płynące z danych kalkulacji, wyjaśni wątpliwości i odpowie na pytania. Wówczas podjęcie decyzji będzie znacznie łatwiejsze.
Na wszystkie pytania uzyskacie Państwo odpowiedź w biurach MS Sekuła Ubezpieczenia -ADRESY BIUR —>>>>>>http://www.ubezpieczenia.sacz.pl/
mat. spons.
Wysoka aktywność mieszkańców Sądecczyzny. Nanieśli na KMZB ponad 5 tysięcy zgłoszeń
Olimpiada Wiedzy Psychologicznej
Śp Wanda Pasiut, Cyganowice
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm