Kultura, Z ostatniej chwili

Śladami zasłużonych starosądeczan po Warszawie

Opublikowano: 20 maja, 2022 o 6:57 am   /   przez   /   komentarze (0)

Prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza w ostatnim czasie przebywał w Warszawie i przeszedł szlakiem zasłużonych starosądeczan, którzy związali swe życie i działalność z Warszawą.

Pierwszą taką postacią była Ada Sari, światowej sławy artystka operowa, która dzieciństwo i młodość spędziła w Starym Sącza, potem wielokrotnie wracając do rodzinnego miasta , po 30 letnim pobycie w Mediolanie od 1935 r. zamieszkała w Warszawie z wyjątkiem okresu po Powstaniu Warszawskim do 1949 r., kiedy to mieszkała w Krakowie w swojej kamienicy przy al. Krasińskiego 10. W 1949 roku powróciła do Warszawy i zamieszkała w nowo wybudowanej kamienicy przy ul. Łowickiej 54 na starym Mokotowie. Zmarła w szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim 12 lipca 1968 r. podczas pobytu w sanatorium w Ciechocinku. Mieszkańcy kamienicy przy ul. Łowickiej są świadomi, że mieszkała tam wybitna artystka gdyż na tablicy ogłoszeń na klatce schodowej umieszczono jej fotografię z życiorysem. Nasze Towarzystwo poczyni starania aby na budynku tym wmurować tablicę pamiątkową.
Ada Sari pochowana jest w alei zasłużonych na starych Powązkach. Nagrobek jest w bardzo dobrym stanie technicznym wymaga jedynie umycia.

Drugą postacią związaną ze Starym Sączem i pochowaną na starych Powązkach jest Ludwik Panczykowski. Urodził się w Starym Sączu 4 sierpnia 1804 r. i tu uczęszczał do szkoły powszechnej. Od 1825 r. jako aktor związał swe życie z Teatrem Narodowym w Warszawie, gdzie stworzył wybitne kreacje, m.in. w roli Dyndalskiego w „Zemście” A. Fredro. Zmarł w Warszawie 13 sierpnia 1871 r.
Odnalezienie grobu Panczykowskiego było bardzo trudne gdyż był cały zarośnięty bluszczem i mchem. Podczas próby oczyszczenia nagrobka ukazało się słowo „w Sączu” co bezsprzecznie wskazało, że jest to grób aktora. Wobec braku odpowiednich narzędzi grób trzeba było czyścić fragmentami rozbitej doniczki a ostatecznie pożyczoną zmiotką. Dojście do grobu jest łatwe, przez bramę św. Honoraty tuż obok kościoła św. Karola Boromeusza z ul. Powązkowskiej, potem w prawo kwatera 21 rząd 3.
Drugim adresem związanym z Ludwikiem Panczykowskim jest kościół św. Antoniego Padewskiego przy ul. Senatorskiej 31. Tam jest duża tablica epitafijna ufundowana przez zwierzchników, rodzinę i towarzyszy pracy. Stąd już niedaleko na ulicę Długą do katedry polowej Wojska Polskiego. Proboszczem tej katedry od roku 1991 do nagłej śmierci 4 lipca 1999 r. był ks. prałat pułkownik Tadeusz Dłubacz urodzony w Moszczenicy Niżnej gm. Stary Sącz
11 grudnia 1946 r. gdzie chodził do szkoły podstawowej a następnie do Liceum Ogólnokształcącego w naszym mieście. W kruchcie kościoła umieszczona została tablica pamiątkowa poświęcona ks. Dłubaczowi. Ponieważ w latach 1995-1999 był pełnił on również funkcję kapelana przy Urzędzie Prezydenta, dlatego w kaplicy pałacu prezydenckiego również uczczono ks. Dłubacza tablicą pamiątkowa.

Zachęcamy starosądeczan, którzy przebywać będą w Warszawie aby odwiedzali miejsca pamięci i groby zasłużonych rodaków.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"