Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Strażacy z Przysietnicy odrestaurowali 100-letnią pompę
Strażacy z OSP w Przysietnicy odrestaurowali i uruchomili 100-letnią pompę! Urządzenie nadal jest w stanie podać wodę na odległość 25 metrów.
Ochotnicza Straż Pożarna w Przysietnicy została założona w 1936 roku. Już w 1940 roku w czasach okupacji hitlerowskiej udało się pozyskać pompę przenośną. W latach powojennych straż wzbogaciła się o pompę na wozie, a w następnych latach o motopompę napędzaną silnikiem spalinowym. Wobec tego dotychczasowa pompa popadła w zapomnienie i przestała być używana. Pomysł jej reaktywacji zrodził się początkiem 2023 roku i był związany z przypadającym właśnie jubileuszem 750 lokacji miejscowości Przysietnica.
Częściowo niekompletna pompa znajdowała się za budynkiem remizy. Elementy metalowe były mocno skorodowane, gumy sparciałe a stolarka niemal doszczętnie zgnita. -Jako jednostka z blisko 90 letnią historią postanowiliśmy przeznaczyć środki na odnowienie tego zabytku – podkreśla prezes jednostki Marek Padula.– Po cichu liczyliśmy że uda się ją także na nowo uruchomić. Na szczęście trójka naszych druhów podjęła się tego zadania – dodaje. Wspomniani druhowie to Mateusz Borzęcki, Stefan Tokarczyk oraz Adam Tokarczyk, którzy wspomagani przez innych strażaków pieczołowicie przez okres 6 miesięcy pracowali nad eksponatem. Udało się na nowo wykonać stolarkę drewnianą z zachowaniem autentycznych okuć, które podobnie jak pozostałe elementy zostały dokładnie wyczyszczone a następnie ponownie pomalowane. Największym wyzwaniem było uzupełnienie brakujących elementów pompy i właściwe ich ustawienie.
Jednocześnie strażacy starali się poznać historię tej pompy. Jak przekazał naczelnik jednostki Łukasz Tokarczyk –Pompa przenośna a tak naprawkę sikawka jednocylindrowa „Tryumf” trafiła do naszej jednostki w 1940 roku. Była jednak używana wcześniej. Druhowie ustalili że produkowana była przez Fabrykę Narzędzi Pożarniczych „Strażak” w Warszawie według projektu inżyniera Józefa Tuliszkowskiego zgodnie z dwoma patentami. Ciężko jednoznacznie wskazać rok produkcji, gdyż zachowało się ich stosunkowo niewiele a znane egzemplarze różnią się od siebie. Najbardziej prawdopodobny jest jednak rok 1923 jako że w tym roku zarejestrowany został jej patent. Na uwagę zasługuje fakt że o ile w muzeach i prywatnych zbiorach znajduje się kilka zachowanych egzemplarzy o tyle wózek do jej transportu wydaje się być jedynym unikatem.
Całość prac pozwoliła na jej uruchomienie w połowie września 2023 roku. Okazało się że jest w stanie dość efektywnie podawać wodę i osiągać przy tym ciśnienie pozwalające uzyskać strumień na długość około 25 metrów. Strażacy deklarują że podczas różnego typu wydarzeń będą chcieli zaprezentować ją szerszej grupie oglądających.
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm