Na sygnale, Z ostatniej chwili

Świąteczny bilans na Sądecczyźnie -7 rannych i 7 na podwójnym gazie!

Opublikowano: 4 kwietnia, 2018 o 7:15 am   /   przez   /   komentarze (0)

Jak co roku podczas świąt wielu sądeckich policjantów dbało o bezpieczeństwo osób spędzających ten czas na Sądecczyźnie. W tym okresie zarówno na terenie miasta i powiatu, jak i na drogach dojazdowych pojawiło się więcej patroli policji, a wszystko po to by każdy z nas mógł bezpiecznie spędzić ten świąteczny czas wśród bliskich, jak i bezpiecznie wrócić do domu.

Przez cztery dni policyjnych działań, od 30 marca do 2 kwietnia na terenie miasta i powiatu doszło łącznie do 26 zdarzeń drogowych (w ubiegłym roku do 31) – 6 wypadków i 20  kolizji drogowych, w których 7 osób zostało rannych (w roku 2017 doszło do 3 wypadków i 28 kolizji, w których 4 osoby zostały ranne). Do wypadków doszło w Krynicy-Zdroju, Brzynie, Nawojowej, Frycowej, Grybowie oraz w Nowym Sączu.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego jeszcze przed świętami – 28 i 29 marca prowadzili akcję „Zatrzymaj się i żyj”.

W rejonie wielu przejść dla pieszych w Nowym Sączu, szczególnie tych ulokowanych w pobliżu centrów handlowych, jak i tych, na których często dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń, funkcjonariusze sprawdzali sposób zachowania się kierowców i pieszych, a zatem zwracali uwagę czy kierowcy nie wyprzedzają w rejonie przejścia dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, omijają pojazd, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także czy piesi wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd lub przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym do tego miejscem.

W okresie czterodniowych działań wielkanocnych, policjanci zatrzymali 7 kierowców jadących pod wpływem alkoholu (5 osób w stanie nietrzeźwości oraz dwie osoby w stanie po użyciu alkoholu).

Dla przypomnienia:

Stężenie alkoholu w organiźmie powyżej pół promila, to stan nietrzeźwości, tj. przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego. Wskazany artykuł odnosi się także do kierowców prowadzących pojazd pod wpływem środka odurzającego.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.

Stan po użyciu alkoholu (wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń), zachodzi wówczas, gdy stężenie alkoholu w organiźmie wynosi do pół promila.

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł.

Sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"