Na sygnale, Z ostatniej chwili
Zachowajmy czujność na cmentarzach – kieszonkowcy i złodzieje czyhają na naszą nieuwagę
Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, a w okresie poprzedzającym to święto wielu z nas uda się na cmentarze by uporządkować groby bliskich. W tym czasie kieszonkowcy i złodzieje tylko czyhają na chwilę naszej nieuwagi, dlatego policjanci apelują o czujność i przypominają podstawowe zasady, dzięki którym nasze mienie będzie bezpieczne.
Ostrożności nigdy za wiele, a w okresie poprzedzającym Wszystkich Świętych należy ją zachowywać zwłaszcza na cmentarzach, w środkach komunikacji miejskiej czy podczas zakupów w pobliżu nekropolii. Choć o bezpieczeństwo odwiedzających groby bliskich będą dbali policjanci, jednak nasze zachowanie oraz stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa jest kluczowe i może uchronić przed działaniem przestępców.
Gdy w rejon cmentarza przyjedziemy własnym samochodem, nie należy zostawiać wewnątrz w widocznym miejscu żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefonów komórkowych czy torebek. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy je schować, np. w bagażniku. Często zdarza się, że skradziony z samochodu przedmiot jest o wiele mniej wart niż wstawienie nowej szyby.
Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy. Warto mieć odliczoną gotówkę na zakupy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty, a w trakcie płacenia za zakupy w sklepie czy na przycmentarnym stoisku, nie pokazywać, ile pieniędzy mamy przy sobie.
Ważne, by w miarę możliwości unikać tłoku i z ograniczonym zaufaniem podchodzić do nowo poznanych osób, szczególnie gdy wykazują zbyt duże zainteresowanie naszymi sprawami czy nachalną chęć pomocy.
Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki z pieniędzmi, dokumentami, kartami płatniczymi, kluczami do mieszkania itp. na pomniku czy ławce, by nie ułatwiać pracy złodziejom. Zanim zorientujemy się, że doszło do kradzieży, może okazać się, że nasz dom został okradziony, a przestępcy płacili naszą kartą lub zaciągnęli kredyt bez naszej wiedzy.
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm