Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili

Zakończyła się rekonstrukcja barokowych organów Głowińskiego z 1679r. w Starym Sączu

Opublikowano: 11 marca, 2024 o 6:18 pm   /   przez   /   komentarze (0)

 

Zakończyła się trwająca 2,5 roku rekonstrukcja barokowych organów Głowińskiego z 1679 r. w kościele św. Elżbiety w Starym Sączu.

Uroczystego poświęcenia starosądeckich organów z kościoła świętej Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu dokona Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, w niedzielę 7 kwietnia podczas wieczornej mszy świętej o godz. 18.00. Wówczas będzie można usłyszeć te organy w pierwotnym brzmieniu barokowym z końca XVII w., tj. sprzed kilku modyfikacji jakie organy przeszły na przestrzeni wieków.

Rekonstrukcję przeprowadziła firma SLJ BUDOWA ORGANÓW z Pruszcza Gdańskiego.

W Polsce jest bardzo mało oryginalnych instrumentów barokowych i wcześniejszych. Zdecydowana większość to instrumenty przebudowywane, remontowane często w sposób niewłaściwy lub całkowicie niesprawne. Według dostępnych źródeł wiadomo, iż w Polsce nie ma ani jednego instrumentu ze szkoły Głowińskiego, który byłby kompletny i w pełni odzwierciedlał zamysł budowniczego.

W opinii dr. hab. Krzysztofa Urbaniaka – profesora Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi i eksperta w zakresie budownictwa organowego – starosądeckie organy są jedynym sprawnym instrumentem oddającym w pełni estetykę (czyli założenia techniczne i brzmieniowe) organistowskiej „szkoły krakowskiej II połowy XVII wieku”! Natomiast w całym regionie Sądecczyzny jest to pierwszy instrument tego rodzaju wykonany z wykorzystaniem tradycyjnych technik barokowych.

Projekt odtworzenia organów Głowińskiego w kościele św. Elżbiety w Starym Sączu otwiera liczne możliwości artystyczne. Umożliwi on wykorzystanie organów w roli instrumentu solowego, co dotychczas było niemożliwemówi prof. dr hab. Marcin Szelest – dyrektor artystyczny Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej –Pozwoli też realizować większe projekty muzyczne z udziałem organów realizujących różne rodzaje akompaniamentu, również w formie przestrzennej, ponieważ mając do dyspozycji chór muzyczny z dużym instrumentem oraz prezbiterium, można konfigurować różne warianty polichóralności. Dodatkową wartością będzie na pewno styl instrumentu: są to jedyne organy odtwarzające w możliwie najwierniejszym stopniu założenia brzmieniowe polskiego organmistrza, którego żaden instrument nie zachował się w niezmienionej postaci. Każde przedsięwzięcie, które zmierza do odtworzenia lub wyremontowania i przywrócenia do pierwotnej postaci staropolskich organów, ma olbrzymie znaczenie dla polskiej kultury, ale również pozwala na coraz lepsze pozycjonowanie stylu polskiego w dawnym budownictwie organowym na scenie europejskiej. Styl ten charakteryzuje się bowiem szeregiem cech indywidualnych, które dla znawców muzyki organowej stanowią o jego niepowtarzalnej wartości.

fot. https://www.organy.net/

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"